Desatero pro rajčata
10. 5. 2013

Desatero pro rajčata

Vlastní rajčata ze zahrádky nebo balkonu mají jedinečnou chuť, ať jsou červená, oranžová, žlutá, kulatá, hruškovitá nebo oválná, maličká cherry nebo obří. Jak se o rostliny starat, aby byly zdravé, krásné a bohatě plodily?

rajčataVýběr odrůd rajčat je dnes opravdu široký. Největší možnosti výběru budete mít, pokud si sazeničky sami vypěstujete ze semen. V březnu je ideální doba pro výsev za okno. Trpělivost se sazeničkami se vyplatí, rostliny jsou velmi plodé a péči vám v podobě šťavnatých plodů mnohonásobně vrátí.

Mezi nejrůznějšími odrůdami rajčat jsou stále oblíbenější například drobná třešňová rajčátka. Zajímavý není pouze jejich vzhled, ale i výrazná chuť. Budete se možná divit, ale nejedná se o žádnou novinku. Právě tyto plody jsou nejbližší původním rajčatům, které Aztékové ve Střední Americe pěstovali již v 15. století. Přímí předci dnešních cherry rajčat, plazivé keříky s drobnými plody, dodnes planě rostou v oblasti jižního Mexika. I tato chutná a dekorativní rajčata můžete pěstovat, a to v podobě tyčkové i keříčkové, která je velmi vhodná do nádob na balkóny a terasy.

Hlavní rozdíly v odrůdách rajčat

 • Tyčkové odrůdy rajčat se vyznačují se stále pokračujícím růstem hlavního výhonu. Pěstují se na opoře a vyžadují vylamování bočních výhonů vyrůstajících v úžlabí listů. Vhodné jsou na venkovní záhony či do skleníků.
 • Keříčkové odrůdy mají  růst výhonu ukončený květenstvím, v dalším růstu pokračují boční výhony. Díky tomu se nemusejí vylamovat a většinou ani nepotřebují oporu. Najdete mezi nimi speciální balkónová rajčata, vhodná pro pěstování v truhlících.

 Desatero pro  nejlepší rajčata:

 1. Vyberte pro rajčata slunný záhonek, kde jste je v minulých letech nepěstovali. Nevhodnou předplodinou jsou i brambory, baklažány nebo jiné lilkovité zeleniny.
 2. Rajčata lehce vytvářejí adventivní kořeny ze stonku. Využijte toho, pokud máte přerostlé sazenice. Nebojte se zasadit je hlouběji a část stonku i se spodními listy zahrnout zeminou.
 3. Zkuste zasadit rajčata „na vodu“. Vykopejte hlubší jamku, položte do ní rostlinu a jamku do dvou třetin zahrňte zeminou. Naplňte jamku vodou a počkejte až vsákne. Pak zalijte ještě jednou, případně dvakrát, podle vlhkosti půdy. Po vsáknutí vody dosypte jamku suchou zeminou a již nezalévejte. Vrchní suchá vrstva zeminy zabrání vypařování vody a rostliny, které mají kořeny ve vlhku, se rychle ujmou.
 4. Pro ochranu kořenů před vysycháním je skvělým pomocníkem i mulč – například obyčejná posečená tráva.
 5. Doba od kvetení do vyzrání plodu je přibližně dva měsíce. Zaštípněte proto rostlinu za 7– 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají.
 6. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny.
 7. Rajčata jsou samosprašná. Problémy s opylením se mohou vyskytnout za vysoké vzdušné vlhkosti a vysoké teploty ve skleníku. Ve velkovýrobě se k opylování využívají čmeláci. Pro vás je nejjednodušším „lékem“ průvan nebo občasné poklepání na rostlinu – uvolněný pyl se dostane na bliznu květu.
 8. Moderní hybridní odrůdy (F1) jsou výnosné a kvalitní pouze v první generaci. Ze semen získáte nevyrovnané potomstvo.
 9. Při pěstování ve skleníku či fóliovníku mají rajčata a papriky rozdílné nároky. Rajčata vyžadují čerstvý vzduch a nižší teploty, paprika skutečně vlhké teplo. Pokud budou ve skleníčku společně, vysaďte rajčata do průvanu blíž ke vchodu.
 10. V průběhu vegetace je nutno u tyčkových rajčat odstraňovat boční výhony. Vylamujte je rukou dokud jsou křehké a mají velikost 5–10 cm. Při odřezávání nožem je vysoké riziko přenosu viróz z rostliny na rostlinu.

Rajčata pro zdraví

i

 

Šlechtitelé využili gen z planě rostoucích rajčat, který zajišťuje plodu šarlatově červenou barvu a až o 50 % vyšší obsah lycopenu. Ze sortimentu pro zahrádkáře je tento gen v kompaktním keříčkovitém kultivaru Karla.

rajčataLycopen, červené karotenoidní barvivo rajčat, je v posledních letech pod drobnohledem lékařů. Podobně jako beta karoten, je i lycopen silný antioxidant vážící volné radikály v organismu. Rajčata jsou jedním z nejbohatších zdrojů této látky a mnohé lékařské studie potvrdily, že u lidí konzumujících více rajčat se snižuje riziko nádorových onemocnění. Dostupnost antioxidantu lycopenu z rajčat pro organismus se zvyšuje tepelnou úpravou. Nebojte se proto kečupů, protlaků, rajčatového pyré. Zpracováním se sice ztratí část vitaminů, schopnost organismu získat z těchto produktů lykopen se ale naopak zvýší.

Pro Receptář Peter Gajdoštin.

Reagovat na
[Noe, 27. 5. 2008, 16:44]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Jak si správně předpěstovat rajčata

(VWPsQNuNVvbjcL7dWom~eYSx47bO), 14. 6. 2016, 10:01

Dobrý den měl bych dotaz,jak si vypěstovat pěkné sazenice.Když si vyseju semínka do kelímků a mám je doma za oknem (duben-květen) tak sice rajčata rostou pěkně,ale jsou hrozně vytáhlá a slabá,oproti těm co si zakoupím ty jsou krásně silná.Zkoušel jsem letos třeba i lepší substrát,ale v tom to nebylo opět vytahlé rostliny.Jestli mají špatné podmínky na tom okně a táhnou se za světlem.Díky za odpověd

RE: Jak si správně předpěstovat rajčata

(Lucka), 31. 7. 2016, 19:24

Pokud sejete až v dubnu, tak je to pozdě. Seju už na konci února. V březnu rozsazuju a v dubnu dáváme do skleníku.

RE: Jak si správně předpěstovat rajčata

(Stanislav), 16. 6. 2016, 13:16

Dobrý den, přesně stejné zkušenosti mám s pěstováním rajčat za oknem. Když jsem dostal možnost pěstovat sazenice rajčat ve skleníku tak se ukázal rozdíl - sazenice jsou silnější a rostou pomalu.

Rajčata ve skleníku

(VWPsQNuBWkBC2Zl7VV~XZ9e-VvbjcTcgc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 14. 5. 2016, 08:50

Dobrý den,
již několik let pěstuji bez problému rajčata ve skleníku ale letos po přesazení z kelímků špatně rostou a listy postupně od spodu žloutnou. Nevím, kde jsem udělala chybu. Půda byla připravená jako každý rok. Děkuji za radu.

Rajče

(VWPsQNuEWkvoQNs6JyvjFo), 9. 5. 2016, 15:13

Dobrý den, z koupeného plodu rajčete vyrůstají stonky. proč to prosím je?

Rajce

(VWPsQNuH0mEjEKqfZhm~eYSx47bO), 30. 4. 2016, 13:46

Dobry den mam kerikova rajcata na balkone a zloutnou mi spodni listy je to prelitim?Dekuji za odpoved

RE: Rajce

(VWPsQNuy0kvjFm4Umbm~g), 2. 5. 2016, 21:22

Dobrý den.prisel jste na příčinu?mám stejný problém
. A i se mi jakoby kroutí listy..diky

RE: Rajce

(Petr Ando), 4. 5. 2016, 17:41

Bohuzel ne

rajcata

(VWPsQNudb-voQNs6JyvjFo), 13. 8. 2015, 14:54

Dobry den' pestuji rajcata ve skleniku jsou pekna bohata na plody ale plody ktere jsou krasne cervene jsou stale kysele. Nevite cim to muze byt? Dekuju za rady

žádost o radu

(VWPsQNuw~grC-YSSsnxjeN4sI7P%QSt6Kvm.h74Vl), 8. 7. 2015, 13:24

Dobrý den.Dozrávají mi nedorostlá malá rajčata.Kdo mi poradíte jaký přípravek se používá k zpoždění dozrávání.Před několika lety o tom byl článek v Zahrádkáři, nebo v Receptáři,nevím,ale účinek byl dobrý.Zpozdilo to dozrávání a rajčata měla čas dorůst své velikosti.Předem děkuji za radu.

Dotaz

(Aneta), 9. 6. 2015, 10:44

Dobrý den,

vijan znamená, že si mám odpočítat 7 větviček a nad 7. ustříhnout celé rajče? Spodní listy se musí taky uštipávat nebo je jedno, když porostou? mám hodně vysoké rajčata, ale né moc silné, asi by ted rajčátka neunesla. Když to zaštípnu tak zesilní?

Moc děkuji

RE: Dotaz

(VWPsQNur0emMFYqvVWPjEp~6Kx), 5. 7. 2015, 12:00

Vijan by měl být "výhon" s květy...

bočné výhonky

(VWPsQNuDhwV2nkL6Kvm.h74Vl), 14. 5. 2015, 13:38

Kto mi ako laikovy povie,ktoré sú to na rajčinách tie bočné výhonky.ďakujem.

RE: bočné výhonky

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 15. 5. 2015, 07:18

Jsou to výhony, které trochu šikmo vyrůstají ze stonku těsně nad listy

Rajčata na balkoně

(VWPsQNu6jYmKCd4uL7hL6YsVVt%x1Z4Vj7aPZYTw), 15. 8. 2014, 17:42

Dobrý den, má to cenu pěstovat rajčata na balkoně který je na východní stranu? Slunce na něj svítí max do 12 hod.

RE: Rajčata na balkoně

(Lída), 15. 8. 2014, 20:44

Budou zrát pomaleji, ale budou, já bych to zkusila. Zase mají sluníčko od časného rána:)

RE: Rajčata na balkoně

(Štěpánka), 7. 9. 2014, 15:42

Super, hrozně moc děkuju za názor, tak já to příští rok na jaře zkusím :)

Krouceni a usychani listu

(VWPsQNuF0enjFm4Umbm~g), 23. 6. 2014, 00:26

Prikladam jeste znovu fotografie

Krouceni a usychani listu

(VWPsQNuF0enjFm4Umbm~g), 22. 6. 2014, 23:45

Dobry den. V priloze posilam fotky - rajcatka, cca 2 tydny po presazeni. Nejdrive hnednou okraje, potom se krouti a usychaji - pouze spodni listy. Je to plisen? Ci co je to? Dekuji za radu. Jinak jeste otazka - mam eko siru - funguje na tyto druhy plisni? (rajcatove a okurkove plisne)

RE: Krouceni a usychani listu

(Lída), 15. 8. 2014, 20:43

To by mohla být hnědá mozaikovitost listů, máme ji taky (Alternaria solanum, nebo tak nějak). Síru vyzkoušejte, já dávám preventivně Bioan. Zasažené listy je dobré včas otrhat, spodní rajčatům chybět nebudou...

Vďaka za zaujímavý článok,

(r8zs2Z4UHumMFYqT~mrjeO40kdBFQmT6hU), 8. 5. 2014, 23:03

ku ktorému chcem prispieť aj svojimi skúsenosťami.
Sadeničky paradajok - kríčkových aj kolíkových cherry paradajok (ktoré moja rodinka miluje) som vysadila do samozavlažovaciích kvetináčov a do pôdy so pod povrch primiešala Hydrogel, ktorý udržiava správnu vlhkosť v pôde. Už teraz majú moje paradajky výšku okolo 80 cm, sú silné, zdravé a začínajú práve kvitnúť. Rovnako tak sa teším z krásnych rastliniek paprík. Mám to šťastie, že mám presklenú terasu a tak majú paradajky aj papriky optomálne podmienky. Ale svoju veľkú úlohu zohrali aj kvetináče, Hydrogel a v neposlednom rade asi aj Krystalon start (zalievala som ich ním iba dvakrát). Mám tak náskok pred pestovaním v záhrade, takže všetko vrelo odporúčam. Pohľad na prosperujúce rastlinky mi vždy pohladí srdiečko :-)

bílé listy

(jarda), 21. 5. 2013, 19:59

Dobrý den.
Rostlinku rajčat jsme vypěstovali ze seminek a když měly tak 20cm tak jsme je asi před týdnem dali ven na terasu. Listy začaly bělat jak je na obrázcích níže.
Je to nějaká plíseň nebo jen šok ze slunce?
díky za pomoc.
jarda.

RE: bílé listy

(Lída), 17. 7. 2013, 20:16

Jasný šok ze lsunce, bylo to moc naráz. Dejte je do stínu a ony se vzpamatují, na sluníško pak postupně, na chvíli dopoledne nebo odpoledne, prodlužovat....a zvyknou si.

Rajčata

(VWPsQNux~brn3ZdfVV~T5c9.VWPjEp~6Kx), 16. 5. 2013, 11:48

Proč po vysazení rajčat na záhon dostaly listy stříbřitý nádech?
Měli být otužovány na slunci? Upraví se to ještě? Nebo koupit
a zasadit nové? Prosím odpovězte na moji emailovou adresu.

RE: Rajčata

(w.GBQMQ6JTXv.Z4uL7gN), 3. 6. 2013, 14:49

Jestli dobře vidím na přiložených fotkách jde podle mne o vliv přímého slunečního záření na neotuženou rostlinu. Dříve jsem vysazoval rostliny vypěstované ze semen uvnitř domu (za sklem) přímo na záhon a vznikaly podobné problémy pokud bylo slunečno. Dnes to řeším tak, že rostliny přemístím ven, první dva-tři dny je ponechám ve slunečním stínu a pak je přemístím na další 2-33 dny na místo, kde slunce svítí cca 5 hodin a teprve potom je sázím na záhon. Od té doby se mi žádné skvrny neobjevují. Nicméně "popálené listy" uschnou a rajče se otřepe a roste dál.

RE: Rajčata

(s.BxRYSSwhFzQmT6hwmMHYqT4eBFQmT6hU), 20. 5. 2013, 21:20

Dobrý den, mám stejný problém jako Vy. V sobotu jsem vysadila rajčata a v pondělí už mají také stříbřité skvrny na listech. Rajčata pěstuji několik let, ale nikdy se mi to nestalo. Může to být tím, že jsme na podzim zarývali kravský hnůj? Děkuji za rady

chutná rajčata

(CennZ_4uK7NN8YSSzoBl525), 24. 2. 2013, 13:47

Dobrý den. Doporučte mi prosím nějaké odrůdy klasických červených rajčat, které jsou skutečně chuťově vynikající, tedy typicky aromatické a sladké. Ty ostatní si můžu koupit v supermarketu a vyjde to určitě levněji :-)

RE: chutná rajčata

(Lída), 18. 3. 2013, 19:05

Dagmar má pravdu. No odrůd je tolik, že si je občas těžké vybrat, je dobré ozkoušet různé, i když budou domácí rajčata vždy výborná, chutí se trochu liší. Nejsladší, které jsem kdy pěstovali, jsou datlové Pollicino F1, takové malé protáhlé. To je fatk pochoutka. Z klasických máme rádi Stupické polní, Star, Tornádo....

RE: chutná rajčata

(VWPsQNuvW%zk8YTuVVSsQNu), 11. 3. 2013, 19:01

Jakákoli odrůda rajčat vypěstovaná na zahradě je chuťově lepší než z obchodu,pokud nejde o soukromníka !

co je to za chorobu?

(5hFoWYSS88GjeO41icHC), 31. 7. 2012, 00:26

každý rok mi tyč. rajčata při běžném ošetření vydrží až do zámrzu.letos se po 3. poschodí rostlina změnila.stonek zeslábl začal se kroutit,točit do kolečka,listy popelavě zesvětlaly a směrem nahoru ztáčet do roličky /nepomoučené bez rezatých fleků/.přihnojení ani další ošetření viditelně nepomohlo.asi po 3. týdnech spodní část zdravá,plody narůstají,vyzrávají.horní-špatná na stoncích se obějevily bílo zelené,žloutnoucí povlaky-houby.chorobu se mi nepovedlo zařadit /žlutá kadeřavost ?/ poraďte co to je a jak dál DÍK M.

RE: co je to za chorobu?

(Lucie), 12. 6. 2015, 15:40

Dobrý den, podařilo se Vám najít přičinu? Mám stejný problém u svých rajčat. Děkuji za odpověď.

RE: co je to za chorobu?

(VWPsQNuE4-ukV-56JTUk_j5j-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 31. 7. 2015, 11:30

Také máme stejný problém, víte prosím příčinu? Děkuji za odpověď.

rajcata

(VWPsQNua~.AkQNs6JyvjFo), 14. 7. 2012, 18:03

mam na balkone rajcata ktera maji krasne plody,ale kdyz dozraji tak maji ze spodni casti hnedy dulek.Kdyz jsem utrhla prvni takove rajce myslela jsem,ze je to otlak od hulky jak bylo privazane.Dnes jsem utrhla dalsi 4 a maji to vsechny.Co to je a co s tim?Nenakazi mi to papriky ktere mam take na balkone?

RE: rajcata

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 26. 7. 2012, 21:49

Dobrý den,
objevil se mi stejný problém a nevím co s tím. úroda je týden před dozráním a pak tohle. zřejmě je to plíseň a asi bych to měl všechno vyhodit. Taková škoda!!! Zjistila jste nějakou pomoc či příčinu? Děkuji za odpověď

RE: rajcata

(Petr ), 28. 3. 2015, 09:13

Jedná se o rajčatovou nekrózu způsobenou nedostatkem vápníku...pokud jsou plody již postiženy pak zapravení dol.vápence do zeminy nepomůže...doporučuji aplikovat WUXAL SUS KALCIUM formou postřiku na list ..

RE: rajcata

(Zuzana), 18. 3. 2013, 18:01

Reaguji pozdě, ale přece: vypadá to, jako fyziologická porucha vyvolaná nedostatkem vápníku. Jestli budete mít letos stejný substrát, přidejte do něho třeba dolomitický vápenec (prodává se mletý).

datlová rajčata

(Śárka), 31. 5. 2012, 21:00

Ahojda, máte někdo prosím zkušenost s pěstováním datlových rajčátek? Mám je letos prvně a netuším jak zaštipovat nebo jestli vůbec. Děkuji předem za odpověd. Díky

RE: datlová rajčata

(Lída), 4. 6. 2013, 08:57

To záýleží na tom, zda jsou tyčková, ty se vyštipují, nebo keříčková, ty ne. Já znám datlové tyčkové. Ale u semínek to musí být uvedeno, o který typ se jedná.

přihlášení pro psaní komentářů

(VWPsQNug78m~eYSx47bO), 29. 5. 2012, 18:15

Všechny články velmi zajímavé, zkouším pracovat dle návodů - jde o velmi významnou a dobrou pomoc. Děkuji.
Ola

Pestovanie rajčín

(q7P~QkRfVV~U5f56jXmdf~laY), 11. 4. 2012, 17:55

Dobrý deň, na chalupe chcem pestovať rajčiny v nádobe (pytli) na slnku, ale pod strechou aby neboli vystavené daždom a tým aj nákazám, najradšej niektoré vysoké, tyčkové odrody. Prosím o info aká je najvhodnejšia, resp. čoho sa vyvarovať. Ďakujem

RE: Pestovanie rajčín

(Anna), 23. 5. 2012, 13:08

Dobrý den, takto se bude rajčatům určitě dařit a vybrat si můžete jakoukoli z tyčkových odrůd, liší se velikostí plodů, chutí, spíš záleží na vkusu každého. My jsem si doma zamilovali sladká datlová rajčata.

plíseň na rajčatech

(VWPsQNubWgm~eYSx47bO), 24. 11. 2011, 15:19

Nikde nenacházím radu jak se zbavit plísně.Nepomáhá postřik a nevíme si rady jak se plísně zbavit.

RE: plíseň na rajčatech

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 1. 2012, 15:08

Dobrý den, řadu rad od rostlinolékaře si můžete přečíst v článku: Prevence a léčba houbových chorob rajčat: plíseň bramborová, čerň, skvrnitost. Odkaz na něj najdete přímo pod tímto článkem.

plíseň

(G_rxQmU6QuxjEKx_VvdjLTc79), 22. 8. 2011, 16:38

Vážení pěstitelé mám problém vypěstoval jsem nádhorné sazenice rajčat zasadil jsem je již pěkně nakvetlé.Narostly pěkná jablíčka první část sklizně byla dobrá (asi 10.8.) potom se začaly oběvovat hnědavé skvrny různé velikosti polovina rajčat tak byla napadena co je příčinou?Nerad bych používal chemii.Poraďte.

RE: plíseň

(Anna), 23. 5. 2012, 13:09

Zkuste přírodní přípravek Bioan, nebo tak nějak, je z jedlých surovin a působí jako prevence a částečně i léčba..

ochrana rajčat

(VWPsQNuBVvbjcLd6JT2y8e6k67P~Qlt6Kvm.h74Vl), 7. 8. 2011, 11:20

Dobrý deň ! V receptári vysielanom 31.7.2011 bola prezentovaná ochrana rajčat pred plesňou. Prosím o aký prípravok sa jednalo.
Niekde som si to napísal a následne stratil. Ďakujem.

RE: ochrana rajčat

(VWPsQNux~8ADRYSSohEuQmT6iwm~eYSx47bO), 22. 5. 2012, 09:02

Jednoznačně rozpustit ve vodě vápno a rajčata zalít touto vápennou vodou, problém způsobuje vyšší kyselost půdy pro rajčata nevhodná.

RE: ochrana rajčat

(VWPsQNuwc8m.CzhaXnyy.Z4Vj7aPZYTw), 4. 7. 2012, 21:48

Zalejeme žihľavu s horucou vodou ,necháme postáť 3 dni a striekamepo rajčinách, možete to využiť aj ako bio hnojivo

RE: ochrana rajčat

(Anna), 22. 8. 2013, 22:33

Postrek zihlavou sa robi tak, ze sa zihlava namoci na 24h do vody.Vtedy je mravcia kyselina najsilnejsia a posobi.Ako hnojivo sa necha vyluhovat asi 3 tyzdne kym nespadne pena. Kazdy den sa ma pomiesat..Potom sa precedi do flias.Raz do tyzdna sa polievaju rajciny rozriedene na 10l vody 1l hnojiva .K zihlave sa moze dat kostihoj,obsahuje vela mineralov .Na postrek a hnojivo ide na 10l vody 1kg zihlavy.Velmi dobry je postrek z praslicky rolnej . Na 10l vody 1kg praslicky nakrajanej.Necha sa do druheho dna postat vode.Potom sa vari 30min.Necha sa vychladnut,precedi sa a naleje do flias..Na postrek sa rozrieduje s vodou, na 5l vody 1l praslicky.Postrek sa robi raz do tyzdna.Obsahuje vela siliciumskej kyseliny.Pouziva sa na odolnost rastlinky voci chorobam,proti pliesni,hrdze,proti roznym voskam a cervenemu pavukovi.Vyluh z praslicky pekne vonia a treba ho preventivne pouzivat raz do tyzdna.

hodnocení článku

(VWPsQNuBWkBwQmT6hwEjFm4Umbm~g), 6. 8. 2011, 16:31

Pěstuji rajčata mnoho let a mohu potvrdit,že rady uvedené v článku jsou i u mne osvědčené.Celkový článek je výborný a doporučuji všem využít uvedených zásad jejich pěstování.

zelená rajčata

(VWPsQNuBWkzs2Z4Vj7aPZYTw), 31. 7. 2011, 18:50

Dobrý den,
prosím o radu,ulomil se mě ze stonku trs zelených rajčat,byl příliš těžký-vážil 1kg,je nějaká možnost docílit zčervenání těchto rajčat?
Děkuji
Jarmila

RE: zelená rajčata

(Ivana), 27. 2. 2012, 19:43

občas se mi také stane, že se hrozen nalomí, pak i preventivně přiváži trsy k podpěře, zelená rajčátka - pokud mám pár plodů, nechám je v kuchyni na misce s jablkem. větší množství nechávám dojít v suchu na lísce - v létě v zahradním domku, před příchodem podzimních mrazíků celé trsy ostříhám a dám do sklepa - vydrží i 3 měsíce

vyštípnuté zálistky u rajčat

(VWPsQNuNVvbjcL7dWonjEKIdW-uy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 2. 7. 2011, 22:36

Když zálistky u rajčat nevyštípnete včas a přerostou na 5-10 cm i víc, po vyštípnutí je zasaďte do tepla /pařník, skleník, foliovník/. Snadno se ujmou, porostou jako normální sazenice a zaplodí v době, kdy už původní matečná rostlina končí produkci. Zpočátku vyžadují více vláhy /sázet na vodu/, vlhkosti, pak péče jako o normální sadbu. A tentokrát už nezapomínejte vyštipovat zálistky!

komentář

(Kadlčíková Miroslava), 24. 5. 2011, 17:06

Receptář se mi velmi líbí.Jsou tam dobré nápady do zahrady.

rajčata

(VWPsQNus9bmMGYYv68m~eYSx47bO), 15. 3. 2011, 10:05

Já by jsem se chtěla zeptat jestli cherry rajčata musejí bít stále na sluníčku až po celou dobu roskvětu rajčat?

rajče

(liduška), 1. 6. 2010, 17:51

moc velke listy

Kroucení listů na rajčatech

(VWPsQNuc-_yCQNs6JyvjFo), 3. 8. 2009, 15:30

Prosim o radu.Na rajčatech se mě začali kroutit listy a jsou na nich hnědé skvrnky. Čím to je a dá to něčím odstranit. Děkuji za rady Kodls

RE: Kroucení listů na rajčatech

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 8. 2009, 11:10

Dobrý den, jedná se patrně o poměrně časté houbové onemocnění rajčat, ke kterému dochází zvláště za deštivého počasí. Ošetřují se fungicidy, jako je například Kuprikol, nápomocné jsou i přípravky na bází řepkového oleje a lecitinu (mají výhodu v nulové ochranné lhůtě, pokud plody již zrají). Při častém výskytu houbových chorob je vhodné preventivně ošetřovat již malé sazeničky. Ideální prevencí je pak pěstování rajčat pod krytem (střechou, polovičním fóliovníkem a pod) aby na ně nepršelo, a zalévat pouze ke kořenům, nikoli na listy.
S pozdravem a přáním mnoha pěstitelských úspěchů Jana Martinková, iReceptář.cz

Cherry rajčata

(VvdjcKj_18AjEKC7VvdjcLbg9dn), 19. 7. 2009, 19:44

Zasial som uz 3x do truhliku semena znacky Vilma, vzisli mi ale ked som ich rozpikiroval, tak postupne vsetky zahynuli. Stale som neprisiel na to čo som urobil zle. Ak mozete tak mi poradte. S pozdravom pestovatel.

RE: Cherry rajčata

(VWPsQNus7bm~eYSx47bO), 9. 5. 2012, 10:28

při rozpychovaní jse jemně ale fakt jemně dotýkat kořínku. Já se jich vubec nedotykam a roztlinek jemně. A naposled jsem zadil pouze po jednom seminku a sazeničky nádhera do 60cm truhliku 5X

RE: Cherry rajčata

(tbEy9-5nW7a-me6_VvdjcLenVvbjcL), 31. 3. 2010, 01:33

Mně se osvědčilo Cherry rajčata 1. semena zasadit do hlíny v menším kelímku (např. od tvarohu), 2. když vyroste prostřední lísteček tak opatrně přesadit jednotlivě do kelímků od jogurtu, 3. když jsou vzrostlá (výška cca 15 cm), tak vyklopit a s celým balem zasadit asi po 3 kusech do truhlíku :-)

(VWPsQNua7hAuRYTuVVSsQNu), 4. 5. 2009, 23:54

jsou to vyborne rady a hlavne jednoduche a srozumitelne .vubec nevadi ze nekdo reaguje za rok .je to stale stejne to pestovani

(Miroslav), 16. 3. 2009, 17:39

pekny den, vyzkousejte i barevna rajcata-oranzova,zelena,smetanova a cerna...je to opravdu velke oziveni ve fadnosti barev rajcat a napr.chut tech zelenych-nebojte, jsou zrala,ale vytvari proste ve zralosti zelene plody, tak se osvedcily natolik, ze chutove vyhrali z mnoha odrud, ktere pestuji... ve velkovyrobe se pestuji naopak tyckova rajcata,jelikoz plodi vice a jsou odolnejsi vuci plisni bramborove, na kerikovych-ty jsou u zeme a tudiz snadno a rychleji podlehaji teto hoube,...

(KarelD), 15. 3. 2009, 21:44

Díky panu Skálovi. Není důležité, že odpověď byla na starší dotaz, pro mě byla užitečná právě dnes. Jsem rád, že se najde někdo, kdo dokáže takhle poradit.

(Skála), 14. 3. 2009, 21:09

Pan Noe se možná pousměje když napíšu, že pěstuji Stupické (polní a skleníkové). Všichni zahrádkáři se nechávají nachytat na novinky zvučných jmen nejlépe s označením F1.Málokdo si ale uvědomí, že šlechtění nových odrůd rajčat je poplatné současné době a velkovýrobě. Proto se šlechtí odrůdy, které mají tuhou konzistenci včetně slupky, aby se daly skladovat, příp. daleko převážet. To jsou taky rajčata celoročně prodávaná v marketech. Jsou červená, ale nejsou k jídlu. Ta stupická nejsou žádný zázrak v úrodnosti, ale jsou vynikající svojí chutí. V poslední době se ustupuje od tyčkových a šíří se keříčková, která nedají tolik práce s vyvazováním a vyštipováním.Odrůdy Marienka a Darinka (ještě jsem nezkusil) ale mají být výnosné chuťovky.Teď jsem si uvědomil, že jsem se nachytal a odpovídám asi zbytečně na rok starý dotaz.No ale když už, třeba to bude někomu platné.Paní motlochová - loni jsem pěstoval stejná rajčata odrůdy Cherola. V návodu bylo, že uzrává celý vijan (pro pana Honzu - je to to čemu my říkáme hrozen rajčat). Nikdy! První rajčata nahoře třeba opadala a na konci byly "cvrkací kuličky"zelené. Když jsem chtěl utrhnout pěkně zralé plody, praskly mi v ruce, než jsem je donesl do košíčku. Museli jsme ke sklizni používat nůžky a odstřihávat plody se stopkou. Jinak tato odrůda má úžasně zdravý vzrůst bez plísně i když v okolí se vyskytovala. Tak si myslím, že to praskání bude odrůdová vlastnost a že se s tím nic nenadělá.Nějak to neumím odeslat. Rád bych tu předešlou zprávu stornoval, ale nejdfe mi to, tak ji nečtěte.

(Noe), 27. 5. 2008, 16:44

Jake odrudy budete letos sazet? Mate nejaky tip?

Prosím o radu. Pěstuji rajčátka cherry. Téměř každý plod mi praská. Kdysi se udávalo, že příčinou je přílišné zalévání, proto jsem pokusně zalévání od začátku omezila. A ono nic..žádná změna. Je nějaká rada ?

RE:

(Alex), 1. 6. 2012, 12:12

chtěla bych podotknot, že rajčata je nutné zalévat hodně během růstu rostliny a během zadělání plodů, avšak jakmile začnou chytat barvu je nejlepší nezalévat těch pár dní než zčervenají vůbec, otrhat červené plody a zase zalít. Jen tak se dá zamezit praskání plodů. Ovšem, můžete mít i odrůdu, která má slabou slupičku a praskání má v genech.

(Honza), 18. 7. 2007, 15:09

Co je to vijan ? Dik Honza

je to poschoďové větvení rostliny od spodu 7 větvička plodů rajčat.

vie niekto čo je príčinou zasychania a opadu kvetov rajčín?

(Kalista Štěpán), 11. 7. 2007, 14:12

Znám nejednoho zahrádkáře,který má brambory,stejně jako rajčata na stejném místě z roku na rok.Připomínka je samozřejmě v tomto případě k rajčatům-je to skutečně problém,když mám foliovník,kde též pěstuji pouze rajčata,opakovaně po sobě ?Teoreticky nemám jiné možnosti.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS