Semena nesbíráme z nahodilých, nevybraných salátů, které šly rychle do květu a nevytvořily hlávku. Hlávka by měla být dobře vyvinutá, uzavřená, typická pro danou odrůdu a hlavně zdravá. Důležité je, aby pokud možno i v letních vedrech dlouho vydržela v konzumním stavu, aniž by předčasně vybíhala.

Semena sklízíme, dokud je vítr nerozfouká

Z hlávky vyráží květní výhon, který rozkvétá v létě žlutými kvítky. Ty vykvétají postupně a také postupně dozrávají. Podle toho také postupujeme při sklízení semen. Jednotlivé kvítky jsou zralé, když se promění v bílé chmýří. Zralý květ se rozevře, a pokud ochmýřená semena nesklidíme, vypadnou a vítr je roznese po okolí. Sklízet proto musíme včas.

Průběžné sklizně

Kvetoucí salátové semenice pozorujeme a podle postupného zrání průběžně, občas, otrháváme prsty vždy jen ideálně zralé, jednotlivé otevírající se kvítky. Získáváme tak sice málo osiva, zato je ale kvalitní. Postup opakujeme. Pokud chceme sběr semen zrychlit, můžeme postupovat tak, že celý květní výhon opatrně nahneme nad dostatečně velkou plošší misku, kterou držíme pod ním. Pak prsty zlehka probíráme, třeme květenství a zralá semínka necháme vypadávat do misky. Dobře se to dělá ve dvou, kdy jeden drží misku pod salátem a druhý prsty zlehka vydroluje z květenství zralá semena. Při tomto způsobu sběru musíme být velmi opatrní a dát pozor na to, abychom květenství nezlomili, je dosti křehké. Při prvních dvou způsobech sběry opakujeme, salát vykvétá a zraje postupně, po dobu i několika týdnů podle počasí a podmínek.

Jednorázový sběr

Další možností je sklizeň celých semenic. Důležité je správně vystihnout dobu, kdy rostliny sklidíme. Protože saláty nakvétají postupně, jsou na jedné rostlině již některá semena zralá a začínají vypadávat, jiné květy teprve třeba odkvétají. Určení správné doby, vyžaduje určitou zkušenost a cit. Výhodou je v tomto případě úspora práce, protože celou rostlinu sklidíme naráz. Sklízíme tak, že ji zahradními nůžkami nebo srpem odřízneme u země a poté zavěsíme pod střechu zvolna doschnout. Někteří holističtí (celostní) semenáři sklízejí vytržením celé rostliny i s kořeny, aby zůstala zachována její celistvost. Při výmlatu je pak třeba jen dát pozor, aby se hlína z kořenů zbytečně nedostávala do výmlatu, ztěžovala by pak čištění.

Vyzkoušet můžeme oba způsoby

Pro začátečníky, kteří se salátem zahajují své semenářské pokusy, může být schůdnou cestou začít postupným sběrem jednotlivých zralých kvítků a pak přidat i druhý způsob s průběžným sběrem do misky. Tak se dobře seznámí se zráním salátu a semenice si přirozeně „osahají“. Pokud již část semen sklidili, mohou pak vše dokončit jednorázovou sklizní celých rostlin.

Tip semenáře

Za vlhčího a deštivého počasí koncem léta a na začátku podzimu mohou u některých pozdních salátů začít květenství plesnivět. Jako ochranu lze postavit nad semenný záhon při zrání stříšku, která zakryje a ochrání rostliny před deštěm.