Zatímco ředkvičky pěstované na jídlo mají vegetační dobu asi 5-6 týdnů, na semena potřebujeme celou sezonu; budeme je tedy sklízet až v září nebo v říjnu. Pěstování na semeno je zpočátku stejné, jak jsme zvyklí. Při semenaření je však důležité, abychom zachovávali vlastnosti a znaky dané odrůdy, proto je třeba udělat výběr. Vybereme ty nejlepší, pěkné, zdravé a odrůdově typické ředkvičky, z kterých získáme kvalitní osivo.

Jak vybrat ředkvičky pro semenaření?

Ředkvičky sklidíme v konzumní zralosti, když jsou bulvičky vyvinuté. Vytaháme je i s natí a omyjeme vodou, čisté pak vyložíme na plochu tak, aby každá rostlina ležela samostatně. Na semeno vybíráme rostliny s pěkně vyvinutou, dobře vytvarovanou, vybarvenou a zdravou bulvičkou bez kazů. Kromě bulviček sledujeme i nať: přednost dáme těm rostlinám, které mají olistění sporé a s méně listy - nepotřebujeme velkou nať, ale kvalitní bulvičku. Vybereme tedy rostliny s nejpěknějšími bulvičkami a malou, zdravou natí, nevadí ani, pokud je v listech pár dírek od dřepčíků. Abychom mohli udělat kvalitní výběr, potřebujeme k němu co nejvíce rostlin. Proto sklidíme celý záhon a zbylé ředkvičky zužitkujeme v kuchyni nebo rozdáme přátelům.

Výsadba na semeno

Vybrané bulvičky – naše budoucí semenice - před opětovnou výsadbou upravíme. Ukroutíme nebo odřízneme nať tak, aby zbyly jen asi 2-3 cm dlouhé stopky listů. Dbáme na to, aby zůstalo zdravé a nepoškozené srdéčko, tedy vegetační vrchol, z něhož bude vyrůstat květní výhon nesoucí semena. Dlouhý kořínek zaštípneme a bulvičku pak zasadíme zpět do půdy. Nejlépe sázecím kolíkem vyhloubíme jamku, vložíme upravenou bulvičku a kolíkem přitiskneme půdu. Sázíme o něco hlouběji, než rostly původně, bulvička nemá být vidět (trochu ji „utopíme“); srdéčko a zbytky listů lehounce vykukují ven. I přes metr vysoké rostliny v květu budou potřebovat místo - proto volíme výrazně větší spon, asi 40x40 cm.

Rostlině ředkvičky kupodivu předchozí vytržení z půdy a úpravy nevadí, vesele poroste dále. Je-li půda dostatečně vlhká, nemusíme po výsadbě zalévat. Vysazujeme vždy co nejvíce semenic, které umístíme do čtverce pro lepší opylování i snadné vyvazování. Nejlépe je sázet ihned po sklizni. Vybrané semenice lze i krátkodobě (jen pár dní) přechovat, a to v chladu ve sklepě nebo v ledničce v plastovém sáčku.