Dopřejte semínkům lázeň v mléce či heřmánku, posílí je před výsevem
9. 4. 2018

Dopřejte semínkům lázeň v mléce či heřmánku, posílí je před výsevem

Semena vyklíčí rychleji, semenáčky budou vitální a zdravé. Jednoduché a léty ověřené recepty našich předků se opět vracejí na výsluní. Až budete sít hrášek, cukety, dýně, nebo okurky, můžete je vyzkoušet.

Zvláště větším semenům s tvrdou slupkou se vyplatí před zasetím dopřát malé lázně. Musí totiž cítit trvalý přísun vláhy, aby se probudila – to je pojistka, aby nevyklíčila při prvním deštíku a poté v citlivé a zranitelné fázi klíčení nezaschla. Vláha postupně odplavuje inhibitory klíčení, které mají tuto pojistku na starosti.

Semena můžete máčet před výsevem na záhony i do sadbovače pro předpěstování sazenic

Bylinné a mléčné lázně pro semínka

Semínka můžete máčet ve vodě, nejlépe měkké, dešťové a vlahé. Máčení lze také spojit s další užitečnou procedurou – nejen lidem, ale i semenům se líbí voňavá koupel. Látky z lázně prostoupí slupkami a při klíčení pomohou chránit semenáček proti chorobám, posilují ho. Drobná semena máčejte den, velká i tři dny – nálev je však třeba nejméně jednou denně měnit.

Máčení v bylinkovém nálevu či mléce semena posílí a urychlí klíčení

Květy heřmánku pomáhají při řadě nejrůznějších potíží - obsahují množství rozmanitých látek, které působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně. Lázeň semínek v heřmánku je prevencí proti houbovým chorobám a prospívá především luštěninám – fazolkám, hrachu, bobu. Dopřát ho však můžete i dalším druhům zeleniny a květin. Nálev je třeba připravit silný, aby účinkoval – dvě polévkové lžíce květů zalijte šálkem vroucí vody a nechejte luhovat až půl dne.

Nať přesličky je nejlepší přírodní zásobárnou křemíku. Ten posiluje nejen naše nehty, pleť a vlasy, ale dodá odolnost i klíčícím rostlinkám. Zabudují si křemík do svých pletiv, budou silnější i odolnější vůči plísním. Přeslička rolní je na zahradách často považována za plevel, ovšem velmi užitečný – její natě si můžete nasušit do zásoby. Nálev se připravuje stejně, jako u heřmánku.

Semenům dýní propsívá lázeň v nepasterovaném mléce

Mléko je nejlepší ve své přírodní, nepasterované formě – pak obsahuje prospěšnou mikroflóru. K dostání je v mlékomatech nebo přímo od farmářů. Vyzkoušet můžete i domácí kefír z tibetské houby  - i ten prospívá jak lidem, tak semínkům. Mléčná lázeň je ideální pro dýně, cukety, melouny a okurky. Podobně funguje kvásková voda, na užitečné mikroorganismy rovněž velmi bohatá.  

Foto: autorka

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kvaskova voda

(VWPsQNutWkoy8Z4UHLGB4Z8gc8m~eYSx47bO), 22. 4. 2018, 22:45

Dobry den,

co si mam predstavit pod pojmem kvaskova voda? Domaci kvasek mam, to se pak v nejakem pomeru naredi vodou?

Dekuji za odpoved.

RE: kvaskova voda

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 23. 4. 2018, 08:02

Dobrý den, je to jak píšete - naředí se vodou, v poměru takovém, aby byl výsledek stále tekutý, s konzistencí vody nebo čaje, ne kaše, protože ta by snadno vyschla a semínka uvěznila... přeji hodně radosti z pěstování :-)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS