Echinacea krásná i léčivá: Jak ji pěstovat, sklízet a zpracovat?
27. 8. 2011

Echinacea krásná i léčivá: Jak ji pěstovat, sklízet a zpracovat?

Třapatka nachová je krásná květina. Ne nadarmo se jedna z mnoha jejích odrůd nazývá Magnus, vznešená. Zrovna tak je ale užitečná. Jako léčivá rostlina podporující imunitu si právem získává stále větší věhlas. Pěstujte ji proto pro krásu i užitek!

Zkusme zbourat pomyslnou zeď mezi zahradou pro krásu a zahradou pro užitek. Představíme vám květinu, která patří plným právem do obou částí. Je to třapatka nachová – (Echinacea purpurea). Pěstuje se jako okrasná rostlina, ovšem zároveň zpracované rostliny a výtažky z nich jsou už řadu let jedněmi z nejprodávanějších bylinných preparátů v USA i v Evropě.  

Střapatá třapatka

Rod Echinacea zahrnuje devět druhů pocházejících ze Severní Ameriky.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea, syn. Rudbeckia purpurea) je pěstována nejčastěji. Je to mohutná, vytrvalá rostlina, přezimující ve formě rozvětveného kořene. Oválné až oválně kopinaté listy jsou v růžici stopkaté, na květních stvolech se mění na přisedlé a zmenšují se. Soukvětí, posazená jednotlivě na větvených květních stvolech, prozradí, že třapatka patří do čeledi astrovitých. Vznešený „květ“ (květenství) třapatky přípomíná svými „bodlinami“ ježka, odtud pochází i rodové jméno Echinacea. Vystouplý středový terč trubkovitých květů je ohraničen prstencem purpurově zbarvených jazykovitých květů.

Méně pěstovanou, ale z hlediska obsahových látek účinnější, je třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia). Vyznačuje se užšími listy, kratšími a stočenými korunními plátky květů a kůlovitým kořenem.

echinacea

Lék indiánů

Původní obyvatelé Severní Ameriky echinaceu využívali při bolestech zubů, bolesti v krku, kašli, tradovalo se i její použití jako antiséra při hadím uštknutí. Poslední roky a desetiletí se i u nás třapatka dostává na vrchol popularity.

Rostlina obsahuje široké spektrum účinných látek – flavonoidy, polyacetylenové sloučeniny, polysacharidy, terpenické uhlovodíky, vitaminy. Zjistilo se, že pokud jsou některé z těchto látek izolovány, samostatně nemají žádný léčebný účinek.

  • Ve svém komplexu ovšem extrakt z rostliny působí proti zánětlivým onemocněním, zvláště proti bakteriím a virům.
  • Flavonoidy z této rostliny působí proti volným radikálům v organismu a tím mohou mít vliv na prevenci nádorových onemocnění.

Květina, která dává sílu

i

Čím čerstvější je droga, tím vyšší má účinek. Proto třapatka vypěstovaná na vlastní zahrádce účinkuje nejlépe.

Co je však u produktů z třapatky ceněno nejvíce, je nespecifické posílení lidské imunity. Podporuje množení a pohyblivost bílých krvinek, které nás brání před všemi infekcemi, a také schopnost těchto imunitních buněk rychleji škodlivé látky rozlišovat. Navíc, při užívání s mírou nejsou známy vedlejší nežádoucí účinky.

echinacea

Nejvíce látek obsahuje kořen, užívány jsou ovšem listy i květy.

  • Listy a květy můžete sbírat již druhým rokem.
  • Sklizeň kořenů se doporučuje na podzim z minimálně tříletých rostlin.  

Jak vyrobit domácí tinkturu?

  1. 100 g nasekaného nebo rozdrceného kořene přelijeme 500 ml 60% lihu.
  2. Za každodenního protřepání necháme 7 dní vylouhovat.
  3. Přefiltrujeme a jako prevenci užíváme 1 lžičku denně.

Pro přípravu extraktu můžeme použít i květy nebo čerstvou nať, zde se na 500 ml lihu doporučuje 120 g drogy.

Pěstování je jednoduché

  • Semínka pro předpěstování sazeniček se vysévají v březnu, za dva měsíce jsou rostlinky připravené k výsadbě na záhon. Později lze v zahradních centrech koupit předpěstované mladé rostliny.
  • Sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na slunné místo, do výživné, lehčí půdy.
Pokud se vám barvou do zahrady nehodí purpurové třapatky, zvolte odrůdu White swan s bílými květy.

Autor Peter Gajdoštin.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Echinacea

(Michaela), 29. 8. 2011, 07:44

Tuto krasnou rostlinku pestuji na zahonku s ruzemi jiz tretim rokem a mohu ji vsem doporucit, je to krasna rostlinka a cim starsi tim vice kvetu. Krasne je, kolik motylku je v jednom okamziku na rostlince, snad na kazdem kvetu jeden a ze tech kvetu je :-)

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS