A tak na ovocné stromy v opuštěných sadech a alejích, které nikdo nečeše, začali upozorňovat. Vytvořili webové stránky s mapou na-ovoce.cz, která vzbudila obrovský zájem. Můžeme na ní zjistit, zda je ovoce starého sadu, aleje nebo stromu, který jsme právě objevili, k dispozici všem. A můžeme do mapy rovněž přispívat. Kromě jabloní, hrušní a švestek se na ní objevují i špendlíky, maliny, nebo hlohy a šípky, které své léčivé plody nabízejí lidem i ptákům. Své ovoce může na mapě nabídnout i majitel stromů, kterému se urodila větší úroda, než stihne sklidit a zpracovat.

Zapomenuté poklady

„Vadilo nám plýtvání. Plodů, které bez užitku shnijí pod stromy, je přeci škoda,“ říká mluvčí iniciativy Na ovoce František Marčík. Vskutku - proč nevyužít darů, které stromy nabízejí? Možná nám sladkost jejich plodů připomene, jak mimořádné jsou, což je i přání tvůrců mapy.

„Výtky, že jen sbíráme ovoce a nestaráme se o stromy, chápeme. Samozřejmě že kodex sběrače, který by měl vzít za svůj každý, kdo naši mapu využije, zahrnuje i péči o krajinu a ohleduplné chování ke stromům. Ale pokud vidíme, že strom potřebuje ošetřit, můžeme to jen nahlásit příslušnému obecnímu úřadu nebo správě příslušné Chráněné krajinné oblasti. Péče o staré stromy vyžaduje veliké znalosti a zkušenosti, jinak mohou zásahy letitý strom spíše poškodit. Snažíme se však stromům pomáhat i jinak.

Pořádáme vycházky a kurzy pro veřejnost o ovocných stromech a péči o ně. Zatím probíhají především na území Prahy. Je překvapivé, kolik sadů roste a plodí i v srdci velkoměsta. Zeleň je velmi potřebná všude, ve městech také – a proč by nemohla zároveň poskytovat potravu?“ ptá se František Marčík, který svůj volný čas věnuje ovocným stromům i lidem, k tomu jako dobrovolník už mnoho let jezdí kosit orchidejové louky.

Domácí je dobré

„Prostřednictvím moderních technologií se snažíme v lidech probudit vztah k ovocným stromům, na které pozapomněli – to je naše hlavní poslání. Dnes si zkrátka každý nevšimne, co mu leží přímo před nosem. Přitom je ovoce dozrálé pod naším sluncem nejen zdarma, ale mnohdy i chutnější a zdravější, nežli to zdaleka dovezené ze supermarketu,“ vysvětluje František Marčík.

Takto odpovídá Marčík těm, kteří se obávají, zda je ovoce dost kvalitní: "Obavy ze zplodin, které mohly ovoce u cesty poznamenat, jsou v porovnání s produkty velkovýroby často zbytečné – ani u každého kusu ovoce z obchodu nevíme, co vše obsahuje. Jedovaté olovo už z výfuků neproudí a ostatním znečištění odstraníme důkladným omytím plodů - zachytilo se především na slupce. Dalších těžkých chovů, jako je kadmium, se vyskytují množství srovnatelná s ovocem z jiných lokalit. Samozřejmě, že čím méně je silnice frekventovaná a čím dále od ní stromy rostou, tím lépe."

Delikatesy našich babiček

Členové iniciativy Na ovoce chtějí vrátit zaslouženou pozornost starým odrůdám. „Dnes už se v nich málokdo vyzná, zapomněli jsme na jejich jedinečné vlastnosti, na jablka rozmanitých chutí, z nichž jedny jsou nejlepší na mošt, jiné na křížaly a další k uskladnění. Odrůdy dozrávají v různou dobu a díky jejich vhodné skladbě můžeme jíst čerstvé ovoce nejen po celé léto a podzim, ale i v zimě.

Plody zimních odrůd nejenže vydrží až do jara, ale často až po Vánocích mají tu nejlepší chuť. Musíme je však znát, abychom hrušky, ze kterých se ve sklepě stane delikatesa, nepovažovali při předčasném ochutnání za nepříliš dobré. Určovat staré odrůdy je složité, pomologové se snaží mapovat staré krajové či dokonce rodinné odrůdy, od kterých zbylo už jen několik stromů. Zachraňují je mnohdy na poslední chvíli,“ zdůrazňuje František Marčík.

Tvář krajiny

„Stará hrušeň či jabloň, to jsou nádherné stromy, třeba 15 metrů vysoké, pod jejichž korunou můžete volně procházet. Dávají stín i množství zdravých plodů pestrých chutí. Na zahradách přinesou mnohem větší užitek, než jehličnany. A proč by také v městských parcích nemohly růst ovocné stromy? Například Petřínské sady - jsou krásné a navíc nabízejí kolemjdoucím zdravé dobroty. Turisti jsou z nich nadšení. Ovocné stromy by jistě ocenily i děti na školních zahradách, obyvatelé domovů pro seniory…“ představuje svou vizi František Marčík.

Ovocné vysokokmeny do naší krajiny navíc odjakživa patří. Bez nich její tvář nebude úplná ani přívětivá, což tvrdí i tvůrci metodik pro výběr vhodných druhů dřevin a bylin pro venkovská sídla z Výzkumného ústavu Silva Taroucy v Průhonicích, které jsme zmiňovali již v letním Speciálu Receptáře.

Ovocné děti

„Naše iniciativa má úspěch. Vidíme však mnoho sadů, které do patnácti let
zaniknou, stromy jsou stařičké a neudržované. Teď z nich těžíme, ale co bude, až odumřou? Rádi bychom začali sady obnovovat, a na to už potřebujeme kromě spousty času, který naší činnosti věnujeme, také finance. Proto jsme v září spustili benefiční elektronický obchod eshop.na-ovoce.cz, kde si každý může koupit ovocný stromek a svým nákupem podpořit snahu o zachování starých odrůd ovoce.

Část zisku půjde právě na výsadbu nových stromků. Nebo si můžete stromek adoptovat – rádi bychom, aby si ovocný strom mohl vysadit i ten, kdo nemá zahradu. Akce, na kterých rodiče s dětmi zasadí svůj strom, dají mu jméno, jsou pro všechny krásným zážitkem. Například město Karviná letos nabídlo občanům mapu, na které si mohou najít vhodné místo a podílet se na výsadbě stromu, když do rodiny přibude nový člen.“ I lidé, kteří nemají zahradu, tak mohou navázat na krásnou tradici našich předků - ti každému dítěti vysadili strom, který ho bude provázet celý život. „ A v České lípě se rozhodli místo lipové aleje vysadit alej třešňovou“ raduje se Filip Marčík z osvíceného přístupu některých měst.

"Členové iniciativy Na ovoce také domlouvají výsadbu v Milešově, na pozemcích
Daniela Pitka, o jehož výjimečném hospodářství jsme psali v srpnovém
čísle časopisu Receptář. Vznikající sady by měly být přístupné
veřejnosti, ovšem zpočátku bude nezbytné sazeničky chránit proti
přemnoženým daňkům." Stromům je dopřán dostatečný prostor k přirozenému růstu, velké rozestupy navíc umožní v sadech pastvu.

Přátelé ovocných stromů pořádají také ovocné slavnosti, na kterých se návštěvníci pobaví i poučí, děti se vyřádí ve výtvarné dílně, program doprovodí kapela. Ovocné stromy si oslavu zaslouží a lidé, kteří je mají rádi, zrovna tak.