Jak pěstovat rajčata na záhoně a ve skleníku?
2. 6. 2011

Jak pěstovat rajčata na záhoně a ve skleníku?

Rajčata patří mezi nejoblíbenější a nejrozmanitější plodovou zeleninu. Pohledné rostliny můžete pěstovat ve skleníku, na záhoně i v nádobách. Když se budete řídit jednoduchými pravidly pro pěstování, přinese vám každá rostlina bohatou úrodu.

Rajčata mají od vyklíčení po sklizeň poměrně dlouhou vegetační dobu. Semínka se proto vysévají již v březnu a sazenice je třeba opatrovat v teple až do doby, kdy pomine nebezpečí posledních mrazíků. Ty teplomilná rajčata nesnášejí. Ideální doba pro předpěstování sazenic jsou dva měsíce. Ven je ideální vysazovat rostliny vysoké kolem 20 cm, ale pěkně zelené a košaté, nikoli vytáhlé z nedostatku světla.

Tyčková rajčata

Tato skupina odrůd je vhodná pro pěstování na záhonech i ve sklenících. Každá rostlina potřebuje oporu, k níž je třeba ji vyvazovat. Pokud ale zvolíte oblíbené spirálovité kovové opory, stačí rostliny včas navést a budou se ovíjet samy.

Hrozny květů a plodů vyrůstají z hlavního kmínku a postranní výhony  paždí listů, které rostlinu zbytečně vysilují a zahušťují, je třeba pravidelně odstraňovat, vylamovat, dokud jsou co nejmenší.  Odstranit bývá vhodné i nadbytečné listy, pokud jsou příliš husté a málo vzdušné.

tyčková rajčata

Keříčková rajčata

Keříčkové odrůdy květy a plody tvoří naopak na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky. Nejsou proto příliš vhodné do skleníků a fóliovníků.

Nízké odrůdy keříčkových rajčat jsou ideální pro pěstování v nádobách na balkónech a terasách, vyšší se hodí na záhony.

Příprava půdy pro výsadbu a hnojení

  • Půdu nakypřete do hloubky 25 cm, navrch nasypete přibližně 10 cm silnou vrstvu kompostu a zapravte ji do půdy.
  • Kompost je rovněž vhodné přidávat přímo do jam pro sazenice.
  • Půdu kolem rostlin je velmi vhodné mulčovat.

Úrodu podpoří přihnojování organickými hnojivy, jako jsou zkvašené slepičince nebo dobře uleželý hnůj. Dnes lze tyto produkty zakoupit i v sušené a granulované, nebo tekuté formě, která se přidává do zálivky. Na trhu jsou i speciální hnojiva pro rajčata či plodovou zeleninu, žádoucí je zvýšený obsah draslíku.

Přihnojit potřebují především rostliny pěstované v nádobách, a to v době květu a násady plodů. Pozor však na přehnojení dusíkem, které vede ke zvýšené tvorbě listů na úkor plodnosti.

zralá rajčata 

Pěstování venku

i

Pro venkovní pěstování je třeba volit polní odrůdy.

Rajčatům svědčí vyvýšené záhony, ve kterých se snadno prohřívá půda. Rostlinám prospívají kořeny v teple.

Při prvních náznacích houbových onemocnění, které se projevují především za deštivého počasí, odstraňovat a likvidovat napadené části.

  • Zasáhnout lze fungicidními postřiky proti plísním.
  • Účinnou prevencí jsou i přípravky zvyšující odolnost vůči padlí na bázi rostlinných olejů.
  • Ideální prevencí je pak pěstování rajčat pod stříškou či u jižní stěny domu, kde na ně neprší (o to vyšší musí být samozřejmě zálivka).
  • Ze stejného důvodu se rostliny při zálivce nesmí kropit na listy.  

Pěstování ve skleníku

Pod krytem je úroda rajčat spolehlivá a výběr odrůd neomezený. Můžete je zde pěstovat volně na záhoně, který je vhodný pokrýt mulčovací textilií, nebo ve velkých květináčích, pytlích apod. Nádoby je třeba opatřit drenážními otvory a důsledně zalévat.

Rajčatům svědčí teplo, ale zároveň potřebují dostatek čerstvého vzduchu, skleník proto musí být, zvláště v horkých letních dnech, dostatečně větrán.

Tyčkové odrůdy lze ve sklenících pěstovat na klasických pevných oporách, nebo na provazech či provazových sítích, zavěšených od stropu. Když rostliny dosáhnou ke stropu (nebo pokdu již nasadily šest plných hroznů plodů), je třeba jejich vrcholové konce zastřihnout.

Podle Knihy Moje zeleninová zahrádka, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Pro Receptář Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

pěstování rajčat

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSSr7P~QkR6jYmKDYTuVVSsQNu), 23. 6. 2014, 20:45

Pěstuji na terase v truhlíkách tyčková rajčata. Listy se zavírají, nevím co je příčina. Posílám dokumentační foto.
Jiří Káš

Datlová rajčata

(Śárka), 30. 5. 2012, 20:00

Ahojda, nemáte prosím někdo zkušenost s těmito rajčátky. Na netu jsem hledala návod jak pěstovat, ale marně. Netuším jestli tato rajčátka vyštipovat klasicky jako normální rajče, nebo nechávat i "koníčky", které vyřážejí po stranách. Rajčata mám letos poprvé, tak si s tím moc nevím rady. Za každou radu předem děkuji:-)!

Odrůdy rajčat

(tbyy9-5nVV~jeP4sHhHzR-), 27. 1. 2012, 15:44

Pěstoval jsem leta odrůdu "Tornádo" polorané.Na radu trhovkyně jsem koupil "Stupické"polní rané.Také mě pozvala na trhy až budou na prodej sadičky,že má "hrušková",z vlastních semen,ale ta strácejí onu vlastnost prodávané odrůdy renomovaných pěstíren.Také název "Třešňová" odrůda jsem dosud nikde neviděl.

RE: Odrůdy rajčat

(Lenča), 3. 2. 2012, 12:15

Také jsem pěstovala dlouhá léta Tornádo a Sláva Porýní. Stupické je dobré, jen mi připadá, že má menší výnosnost.
Hrušková žlutá rajčata Perun jsou plodná, moučnatá, mně chutnají, avšak na jiném webu moc chválí Ildi (menší žluté oválky, bohatě plodící).Zkoušela jsem minulý rok a opravdu byla dobrá.
Mezi menší červené patří Bejbino, které má nejvíce příznivců. Všechny semena lze zakoupit v současné době v supermarketech nebo květinářstvích.

horenohama

(VWPsQNujW_mMHYqxg8m~eYSx47bO), 3. 6. 2011, 21:29

je nutné tyčkové rajičata odštipovat když je pestuju hore nohama

Dobrý den asi po měsíci jsem dal do truhlíku hrabanku z lesa a zda se ,že to snášejí dobře.Co tomu říkate

RE: Rajčata

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 16. 7. 2009, 15:00

Dobrý den, to je zajímavý nápad. Lesní hrabanka je slabě kyselá, což by rajčatům nemělo vadit. Jen pokud ještě není dostatečně rozložená, nedodá jim příliš živin, uzrálý kompost či hnojivo nenahradí. Ale jako mulč na povrch, proč ne? :-)

cherry paradajky

(VvdjcKj_18AjEKC7VvdjcLbg9dn), 11. 6. 2009, 11:54

kupil som si semena "Vilma" a chcem ich pestovať v truhliku na balkone. Prvykrát som ich zasial a keď vykličili tak som ich rozsadil, ale v krátkej dobe všetky sadenice zahynuli. Tak som si znova urobil vysev, semienka vykličili ale zatiaľ ostali stať len na vykličených lístkoch. Tak neviem či sa mi niečo podari vypestovať. Neviem kde som zatiaľ urobil chybu.

žlutá baby rajčátka

(Thelma), 8. 6. 2009, 20:24

Pěstujeme žlutá přestože nemají klasickou červenou barvu, zdá se mi že mají mnohem lepší chuť.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS