Jak rajčata chránit před plísní? Jak je zaštipovat, aby hojně plodila?
22. 5. 2017

Jak rajčata chránit před plísní? Jak je zaštipovat, aby hojně plodila?

Není nad sladká domácí rajčata. Poznejte s námi důležitá pravidla jejich pěstování - pomohou vám k bohaté úrodě!

Postranní výhony rašící z paždí listů rostlinu zbytečně vysilují a zahušťují – pokud byste je neodstraňovali, bude náchylná k napadení plísní a přinese mnohem menší úrodu. Výhony, zvané zálistky je třeba pravidelně odstraňovat – nejlépe vylamovat, dokud jsou co nejmenší. Odlomení je šetrnější, nežli stříhání – výhon nenarůstá ihned znovu a mezi rostlinami nepřenášíte nemoci. Jak přesně a jak často vylamování provádět? To vám v následujícím videu názorně předvede zkušený zahradník Vlastimil Šindelář: 

 

Pozor však na to, že vylamování se týká pouze tyčkových odrůd. Rajčata keříčkových odrůd kvetou a plodí především na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky, do skleníku se nehodí, ideální jsou do truhlíků na balkón.

 Napadený list je nutné odstranit - raději již ve stádiu skvrn než zcela zničený

Prevence proti nemocem

Rajčata jsou bohužel náchylná na houbová onemocnění. Při prvních náznacích, které se projevují především za deštivého počasí, je třeba odstraňovat a likvidovat napadené části. Účinnou prevencí jsou pro naše zdraví i životní prostředí zcela nezávadné přípravky zvyšující odolnost vůči padlí na bázi rostlinných olejů – lze je použít i při prvních náznacích napadení, nejlépe po odstranění listů, které již postihla skvrnitost. Nečekejte, až list zcela "seschne", odstraňte ho, jakmile se na něm objeví žluté nebo hněd skvrny.

  • Ideální prevencí je pak pěstování rajčat pod stříškou či u jižní stěny domu, kde na ně neprší. V posledních suchých létech však problémů s houbovými onemocněními ubývá. Neprší ani ve skleníku, ovšem musí v něm dostatečně proudit čerstvý vzduch, jinak se v něm plíseň snadno rozvine.
  • Rostliny při zálivce nikdy nekropte na listy, to houbové nákaze svědčí. Pokud je rostlina příliš hustě olistěná, spodní listy otrhejte, aby ji ovíval čerstvý vzduch. Nesmí se dotýkat vlhkého substrátu.
  • Vybírat můžete odrůdy rajčat, které jsou vůči plísni odolnější.

 

Pokud rajčatům dopřejete dostatek slunce, vody a živin, úspěch je zaručen. Rostliny bujně rostou a nasazují nové a nové plody. O opylení se starají včely, čmeláci a mouchy pestřenky. Na zahradu je přilákáte pestrou skladbou voňavých květin, květinovou loukou a tím, že nebudete používat jedovaté pesticidy, především insekticidy.

 Jedna rostlina vám daruje spoustu rajčat, pokud jí poskytnete péči a výživu

Nezapomínejte na hnojení

Pro bohatou úrodu potřebují rajčata výživu. Generacemi ověřené hnojivo pro plodovou zeleninu je ve vodě zkvašený a poté vydatně naředěný zkvašený drůbeží trus. Můžete ho zakoupit i jako tekutý koncentrát, který se přidává do zálivky. Na trhu jsou také speciální hnojiva pro rajčata či plodovou zeleninu, žádoucí je zvýšený obsah draslíku. Organická hnojiva však kromě rostlin působí blahodárně i na zdraví a trvalou úrodnost půdy, měly by proto být první volbou.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Plíseň na angreštu

(pkrxRYSSinpr-~l6jWmKD), 19. 6. 2017, 07:25

Prosím o cennou radu, jak bojovat proti plísni na angreštu, když jsem ho v předjaří několikrát postříkala Kuprikolem, ale plíseň se objevila na plodech znovu. Je již angrešt určen k likvidaci, nebo ještě počkat a Kuprikolem ho ještě jednou znovu postříkat v příštím roce před rozpukem? Děkuji za odpověď.

jak se kvasí slepičince?

(Lukáš), 25. 5. 2017, 15:24

možná hloupá otázka, ale prostě nevím..

Děláte ,že jste nejchytřejší

(VWPsQNuBWkqkQNs6JyvjFo), 22. 5. 2017, 19:20

Kdyby věta začala,sedláci to už znali velmi dlouho -tradicí atd ale tady novodobý pisálek si rovnou vaří polévku ne přihřívá a v Praze vždyt možná jěště neviděl opravdický hnuj.To mne na tom vadí přivlastnit si staleté myšlenky prukopníci z kanceláří. Tak prosím, nezapomente na vesnice,tam jsou zkušenosti, pražáci.

RE: Děláte ,že jste nejchytřejší

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 22. 5. 2017, 21:55

Milý pane, takto by mohly začínat všechny články – a některé i začínají, ale u všech by to bylo už trochu nadbytečné, a navíc zrovna rajčata nebývaly doménou starých dobrých sedláků. V Praze nežiji, vlastních rajčat sklidím každoročně pár přepravek a sazeničky si všechny pěstuji od semínka. A nejraději mám kozí hnůj, jestli Vás to potěší. A samozřejmě taky kvašené slepičince – od vlastních slepic. Vlastimil Šindelář také mluví z praxe – jak je ostatně na videu vidět. Přeji bohatou úrodu a lepší náladu.

Ochrana před plísní a škůdci

(VWPsQNuL-gqkQNs6JyvjFo), 22. 5. 2017, 14:49

Mám vyzkoušeno, že nejlepší proti plísni a škůdcům je postřik z vody a lanolinu. Pokud několik dní v kuse neprší, zničí i silněji rozšířenou plíseň.
Je to mnohem levnější a účinnější, než ostatní "speciální" přípravky.

RE: Ochrana před plísní a škůdci

(VWPsQNuE-gvuRYTuVVSsQNu), 24. 5. 2017, 16:48

Jaký poměr vody a lanolinu? Bojuju s plísní každoročně a marně

RE: Ochrana před plísní a škůdci

(VWPsQNuE-gvuRYTuVVSsQNu), 17. 6. 2017, 23:08

Tak poměr je 50 mluvit do 5 l vody, doma mám už koupený čistý lanolin, je ale tuhý a ve vodě nerozpustný. Po mírném zahřátí by měl zkapalnět a s vodou vytvořit emulzi, kterou se bude postřikovat. Zatím na rajčatech žádná plíseň vidět není, tak počkám, až to začne.
Ještě jsem slyšela, že se do toho přidává ocet a soda, ale to vyzkouším až jindy. A když nepomůže ani to, tak vyrobím CDS a to už zabrat musí. Rajčatům zdar!

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS