Pokrmům dodají jiskru, vůni, dochutí je. Prospívají trávení a mají i řadu dalších příznivých účinků pro zdraví. Pěkně vypadají nejen na zahradě, ale i doma v květináči nebo truhlíku. Čerstvých bylinek se nemusíme vzdávat ani na podzim a v zimě.

Ze záhonu do květníku

Pokud si do skleníku nebo domů přeneseme jednoleté bylinky (roketu, kopr, bazalku aj.), prodloužíme dobu, po kterou z nich budeme mít užitek – většina ochotně dorůstá, když jim stříháme lístky a výhonky. Také u trsnatých, bujně rostoucích trvalek, jako je máta a meduňka, je pěstování v květináči snadné - ideální jsou pro přesazování pravidelně stříhané trsy. A pažitka či petrželka jsou pro rychlení v teple domova jako stvořené. Odebraná část trsu příští rok na zahradě rychle doroste. Jen u starších keříků dřevnatějících bylinek, jako je levandule a rozmarýn, podobný postup vhodný není (u nich si raději nařízkujeme nové sazeničky).

Postup
  • Trs vyrýpneme ostrým rýčem nebo lopatkou a zvolíme tak prostornou nádobu nebo truhlík, jak nám podmínky dovolí, abychom bylinkám ponechali co nejvíce kořenů. Nesmí se po přesazení ohýbat zpět nahoru, to je raději zkrátíme ostrým nožem nebo nůžkami.
  • Vyrýpnutý trs můžeme dále ostrým rýčem nebo nožem podle potřeby dělit. Stačí ho naříznout a poté oddělit rukama.
  • Trs, který jsme rychlili přes zimu, na jaře patrně v dobré kondici nebude – můžeme ho opět vysadit a dát mu šanci, anebo ho dát na kompost.

Zelené koření po celou zimu

Přesazené bylinky můžeme ihned umístit na světlé a teplé místo, dostatečně je zalévat a podporovat tak v růstu. Nebo jim naopak najdeme útočiště světlé, ale chladné, kde se jejich růst zpomalí. Do tepla je přeneseme až ve chvíli, kdy je budeme chtít rychlit a sklízet. Čím více světla těsně u okna nebo pod zářivkou s denním spektrem jim poskytneme, tím budou bujnější a zelenější.