V rajčatech jsou semena uložená ve slizovitých obalech a krátké kvašení nám je pomůže odstranit a semena očistit. Rajčata plánovaná na získání osiva sklízíme ideálně v plné zralosti, kdy jsou plody zcela vyzrálé, plně vybarvené a snadno se oddělí od stopky. Bereme pokud možno první zrající plody, větší, odrůdově typické, zdravé.

Posklizňové dozrávání

Plody otrháme a ponecháme ještě vyložené dojít několik dní (raději déle) na teplém místě, kde změknou a zvláční. Toto takzvané posklizňové dozrávání má příznivý vliv na osivářskou kvalitu, lépe je tedy na semínka nespěchat. Poté semena vybereme.

Vyjímání semen

Plod rajčete rozřízneme příčně a malou lžičkou semínka vyjmeme, pokud možno bez dužiny, jen se šťávou. U velkých rajčat můžeme udělat postupně více řezů. Jednodušeji lze rozřízlý plod zmáčknout prsty a vytékající šťávu se semeny opatrně zachytit do kompotové skleničky nebo kelímku. Snažíme se, aby se dovnitř nedostaly velké kusy dužiny, jež by nám posléze ztěžovaly promývání. Vodu nepřidáváme, většina odrůd má dostatek vlastní šťávy. U velmi malých plodů, jako jsou například divoká rajčata, by bylo rozřezávání titěrných rajčátek a vybírání semínek příliš pracné, proto je vidličkou nebo dřevěným tloučkem rozmačkáme celá.

Kvašení a proplachování

Ve skleničce ponecháme šťávu se semeny na teplém místě kvasit do druhého dne. Poté obsah vyklepneme na sítko a proplachujeme proudem vody. Stačí voda z konvičky, hadicí to jde samozřejmě rychleji. Po promytí, které odplaví nečistoty, dáme ještě semena do vody. Ta kvalitní, vyvinutá a těžká rychle klesnou ke dnu, naopak nečistoty, zbylé kousky dužniny a nevyvinutá semena se při hladině, odkud je odstraníme (slijeme je). Podle potřeby proces zopakujeme.

Sušení

Nakonec semena rozestřeme na papír a necháme je usušit, zbavená slizu se k papíru již nepřilepí. Po dosušení ve stínu a v průvanu, kde vysychají rychleji, je lehce promneme v prstech, aby se stala sypká a lépe se nám s nimi zacházelo.

Tipy pro úspěšné semenaření rajčat

  • Semena ukládáme popsaná odrůdou a rokem sklizně v suchu a chladu za stálých podmínek.
  • Kvasíme-li více odrůd současně, dbáme vždy na popis odrůdy například vhodným popisovačem a skleničky označíme jménem odrůdy a datem založení kvašení. Při promývání musíme dát pozor, abychom na sítku či jinde nenechali zbytky semen od předchozí odrůdy.
  • Kvašení může probíhat i déle (např. tři dny), ale pak stoupá nebezpečí, že semena začnou klíčit.
  • Někteří domácí semenáři používají postup bez kvašení a semínka vybraná z plodů ihned rozestřou na papír či ubrousek. Odpadá tak sice promývání na sítku, ovšem semena lepí a hůře se s nimi pracuje.

Foto: Autor