Jak vypěstovat hlívu na pařezu nebo na dřevěném špalku?
30. 11. 2016

Jak vypěstovat hlívu na pařezu nebo na dřevěném špalku?

Čerstvou hlívu si můžete zakoupit, ale vypěstovat si vlastní je ještě lepší. A ještě vám přitom pomůže přírodní cestou zlikvidovat pařez, pokud vám na zahradě překáží.

Hlívou můžete naočkovat pařez jakéhokoli listnatého stromu na zahradě. Místo pracného vykopávání pařezu, nebo ještě hůře jeho chemické likvidace, vám ho pomalu ale jistě rozloží houba. A zatímco bude podhoubí pracovat, vy si pochutnáte na jejích plodnicích.

Hlíva ústřičná pěstovaná na pařezu

Očkování

Pařez můžete naočkovat násadou rozmanitých druhů hlív, prodávanou v dřevěných kolících, které do předvrtaných otvorů v pařezu jednoduše zasunou. Otvory vyvrtejte čistým vrtákem o průměru 10 mm. Nebo lze zakoupit samotné podhoubí, které aktivuje smíchání s vodou. Kaši nechejte den či dva odpočívat na bezmrazém místě a poté ji vetřete do předem vyvrtaných otvorů ve špalku. Jinou variantou je odříznout z pařezu koláček, pak sekerkou vytvarovat mírnou prouhlubeň, do ní nalít podhoubovou kaši a dřevěnou pokličkou opět přiklopit a pro jistotu po krajích přitlouci.  

Zrání

Naočkovaný pařez nesmí zaschnout. Můžete ho zalévat, ještě jistější je přikrýt ho igelitovým pytlem, který vytvoří vhodné mikroklima. Za čas podhoubí pařezem proroste a objeví se první plodnice – nejhojněji budou rašit na podzim. Houba na pařezu vydrží tak dlouho, dokud ho nestráví.

hlíva pěstovaná na špalku

Pěstování na špalku

Nemáte na zahradě vhodný pařez? Nevadí. Hlíva se spokojí i se špalkem a vyroste na něm dokonce rychleji. Nejlepší jsou ze dřeva listnatých stromů, ideální je dub, buk, habr, bříza, topol nebo olše. Měly by být téměř čerstvé, několik týdnů po pokácení stromů. Na starším suchém dřevu podhoubí neroste. Špalky se očkují stejným způsobem jako pařezy. Poté je zabalte do strečové fólie, nebo do polyetylenového pytle a těsně je uzavřete, aby sadba nevysychala. Uložte je do sklepa nebo na jiné bezmrazé místo. Na jaře je pak můžete postavit a mírně zapustit do půdy na stinném místě na zahradě (špalky můžete naočkovat také až na jaře). Na špalcích z měkkého dřeva (břízy, topolu), hlíva vyroste téhož roku na podzim nebo v budoucím roce na jaře, na špalcích z tvrdého dřeva vyroste až v následujícím roce a bude plodit ještě několik let.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

sadba hl.ustřične

(VWPsQNuHWorvQMQtW9vxV14Vj7aPZYTw), 5. 12. 2016, 16:49

pěstujií hl.už nekolik let a daří se.Má nekdo zajem.napíšu.

RE: sadba hl.ustřične

(VWPsQNuK-7PaQSY7VV~UQmV6Q2mMFYqvVvdjdoenW7a-QNs6JyvjFo), 29. 12. 2016, 17:30

Dobry vecer ,mela bych zajem o informace o pestovani hlivy. Dekuji Krizova

RE: sadba hl.ustřične

(VWPsQNuzWgxkQMQK78zy.Z4Vj7aPZYTw), 13. 12. 2016, 05:22

Dobrý den, ráda bych s tím začala, ale netroufám si. Dík za radu.

hliva

(VWPsQNu-W%zk8YTuVVSsQNu), 5. 12. 2016, 10:40

Ja pouzila sadbu na zrni a aplikovala na parez.Koupila jsem v Bucovicich .Pestuji prvnim rokem a dari se

hagu1@seznam.cz

(VWPsQNuzWgxkQNs6JyvjFo), 30. 11. 2016, 19:48

zajímá nás toto oěstování pokus se o to i ty

O tomhle pěstování hlívy sem už slyšel a už loni sem se rozhodl že bych to vyzkoušel ale do dneška se mi nepodařilo sehnat tu hlívu v těch kolících ani na internetu sem nic nenašel jen návody .Proto bych prosil nějaký odkaz kde se dá ten kultivát hlívy sehnat byl bych moc vděčný.
Předem děkuji Třeštík

RE: Hlíva

(pavel), 30. 11. 2016, 16:50

http://www.hliva-hliva.cz/

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS