Jarní pěstování bylinek pro sklizeň mladých lístků
21. 3. 2018

Jarní pěstování bylinek pro sklizeň mladých lístků

Mít stále po ruce čerstvé mladé lístky bylinek je labužníkův sen - kopr do kulajdy, koriandr do orientálních jídel, štiplavá roketa do těstovin i salátu, petrželka na ryby, pažitka na chléb s máslem…

Rychle rostoucí jednoleté bylinky se vyplatí pěstovat ze semen, a je příjemné mít jich po ruce štědrou zásobu. Jakmile dorostou do 10 cm, můžete je zastřihovat, a ony budou rychle dorůstat. S pěstováním v květináčích a truhlících můžete začít již na samém počátku jara. A až se oteplí, můžete je vysévat přímo na záhony.  

Roketu pro sklizeň mladých lístků můžete snadno pěstovat v truhlíku

Pěstování

Rychle rostoucím jednoletým bylinkám svědčí výživnější substrát – například vyzrálý kompost (nejlépe takový, který prošel horkou fází a je bez zárodků plevele) smísený s pískem nebo vylehčený listovkou. Můžete použít i substrát prodávaný speciálně pro bylinky.

  • Bylinky pro sklizeň mladých lístků můžete vysévat hustě (ne však těsně vedle sebe, pak by špatně vzcházely).
  • Substrát udržujete mírně vlhký, ale ne přemokřený. Pokud na dno nádoby nasypete drenážní vrstvu štěrku, hrubého písku nebo perlitu, bude přebytečná voda snadno odtékat. Nádoby by měly mít odtokový otvor a podmisku.
  • Mladé výsevy pravidelně roste rozprašovačem na květiny, aby nezaschly. Později můžete kropit konvičkou s jemným kropítkem.

 

Mladé rostlinky koriandru se zbavují slupek semen, ze kterých vyklíčily

Pro tento způsob pěstování je vhodná například jednoletá roketa, kopr, koriandr, i vytrvalý kerblík a pažitka. Na okenním parapetu v teple vyklíčí, a když jim dopřejete dostatek světla, pěkně se zazelenají. První lístky budete moci sklízet již za 2-3 týdny. Můžete vysít i voňavou bazalku, majoránku, petrželku či jednoletkou saturejku zahradní, ale na sklizeň si počkáte déle.

Bylinky na nakličovací misce

Rychle rostoucí roketu lze pěstovat i na vlhké buničině, papírové utěrce nebo v nakličovací misce, podobně jako oblíbenou řeřichu. Drobné, rychle rostoucí výhonky rokety i řeřichy mohou zpestřit pokrmy a dodat tělu mnoho prospěšných látek. Při pěstování bez substrátu bylinky již neobrazí, všechnu sílu daly do prvních lístků.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS