Je čas vysadit jahody: praktické tipy a postupy
17. 4. 2018

Je čas vysadit jahody: praktické tipy a postupy

Duben je ideálním měsícem pro výsadbu jahodníků. A současné teplé počasí zakládání jahodových záhonů přímo nahrává. Jak připravit půdu, jako vybrat odrůdu, jak jahody hnojit a mulčovat?

Abychom se dočkali velké úrody krásných jahod po celé léto, musíme se o sazenice starat prakticky celý rok. Prvním krokem k úspěchu je správný termín výsadby. Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.

Kvetoucí jahodníky slibují bohatou úrodu

Půda jako základ

Před výsadbou je vždy nutné dobře připravit půdu, protože z ní budou čerpat rostliny živiny po několik let. Proto hned zjara půdu prDo otvoru v textilii vysadéme sazenici jahodníkuokypříme a přidáme do ní kompost nebo rašelinu. V zahradnických prodejnách můžeme narazit i na substrát přímo určený pro pěstování jahod, který lze doporučit především sazenicím v nádobách na balkoně. Před výsadbou přidáme do zeminy pomalu rozpustné hnojivo, například fermentovaný granulovaný hnůj, který bude v létě rostlinám neustále doplňovat živiny.

V černé netkané textilii položené na záhon vystříhneme otvor a vyhloubíme pod ním jamku

Textilie je praktická

Pokud se rozhodneme pěstovat jahody venku na zahrádce, je výhodné použít černou netkanou textilii. Díky ní se jednak vyhneme neoblíbenému pletí, jednak jahody i rychleji dozrají a v půdě se déle udrží zálivková voda. Další výhodou jsou čisté plody. V průběhu léta je důležité jahody pravidelně zalévat a hnojit. To platí především na jaře, kdy kvetou, a přes léto, kdy dozrávají.

Vybíráme odrůdu

Půdu kolem sazenice jahodníku přitlačíme, kořenový krček však musí zůstat nad povrchem půdyChceme-li jahody sklízet průběžně po celé léto, musíme vybrat správnou odrůdu. Rané plodí už od konce května, na pozdních si zase můžeme pochutnat i začátkem podzimu. Nejoblíbenější rané odrůdy jahod jsou Elvíra, Elsanta a Kama, která sice není tak plodná, ale její jahody jsou velice chutné. Poloranou odrůdu Karmen nalezneme na zahrádkách snad nejčastěji, protože plodí opravdu hodně, jahody jsou krásně tmavě červené a navíc neuvěřitelně velké. Jestliže hledáme odrůdu, která by měla pevné plody snášející zmrazení, nabízí se Korona.

Co je to frigo sazba?

Takzvaná frigo sadba znamená, že se sazenice sklidí na podzim a do jara se skladují při teplotě -1 °C. Zasadit je pak lze kdykoli, jejich velkou předností je vyšší odolnost. Plodí již první rok, což u klasických sazenic není příliš běžné – u nich si musíme na první pořádnou úrodu počkat až do druhého roku.

Autor Markéta Černá.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS