Čekankové puky zpestří saláty, výtečné jsou i zapékané či dušené, ať už samotné nebo s jinou zeleninou, sýrem, houbami... Jejich mírně hořkou chuť si většina strávníků oblíbí, obsažené hořčiny navíc velmi prospívají trávení a celkovému zdraví. Jak puky získat?

Sklizeň a skladování

Kořeny salátové čekanky opatrně vyryjeme tak, abychom je, pokud možno,

nepoškodili. Vhodným nástrojem jsou rycí vidle, nebo motyčka, kterou jejich okolí obkopeme. Pro rychlení jsou ideální kořeny, které mají vršek, hlavu, silný tři a více cm.

Nať odřízneme 1-2 cm na hlavou kořenů a ty poté uložíme do sklepa nebo na jiné co nejchladnější místo (například zakryté pařeniště), kde však teplota neklesá pod bod mrazu. Ovšem pokud si přejeme kořeny začít rychlit ihned (a sklízet kolem Vánoc), může jim krátké přejití lehkým mrazem prospět. I ve skladovací fázi kořenům svědčí, pokud je udržujeme ve svislé poloze – například v bedničce zasypané do substrátu nebo písku.

Rychlení

Spící kořeny čekanky podle potřeby odebíráme a rychlíme při teplotě 16-20 °C a ve tmě, aby byly puky křehké a lahodné. Kořeny můžeme zasadit do substrátu (například směsi písku, kompostu a listovky), který udržujeme mírně vlhký. Nebo je naskládáme do kbelíku či jiné podobné nádoby tak těsně vedle sebe (kořenovými hlavami nahoru), že drží ve svislé poloze. Kbelík by měl být naplněn vodou zhruba do výšky 10 cm – záleží na délce kořenů. Neměly by být ponořeny až po hlavy, ale zároveň musí mít možnost pít podle libosti.