Kdy a jak sázet cibuli sazečku? Jak připravit záhon pro pěstování?
4. 4. 2017

Kdy a jak sázet cibuli sazečku? Jak připravit záhon pro pěstování?

Lákají vás síťovky se sazečkou, které jsou právě teď v nabídce zahradnictví i běžných obchodů? Když cibulky zasadíte do připraveného záhonu, dočkáte se časné úrody šťavnaté cibule.

Drobné cibulky, které zahradnické a semenářské firmy vypěstovaly v minulém roce, jsou nyní k dispozici všem zahrádkářům. Cibule pěstovaná ze semen vyjde levněji a může být i kvalitnější, pokud ji chcete skladovat. Ale pěstování ze sazečky je mnohem rychlejší, sklizně čerstvé cibule se dočkáte dříve. Je však třeba včas sázet, na počátku dubna už neotálejte.

sázení sazečky

V jaké půdě dobře poroste?

Cibule má ráda půdu propustnou, ale ne příliš vyschlou. Výhodné je pěstování na vyvýšeném záhoně, stačí 10 cm nad úrovní okolního terénu. Půdu můžete vylehčit příměsí písku. Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu.

Neměla by být kyselá, spíše neutrální nebo mírně zásaditá – můžete ji proto posypat mletým dolomitickým vápencem a lehce prášek zapravit. Také dřevěný popel je prospěšný – pH zvedne jen trošku, ale dodá mnoho minerálů. Kyselost půdy můžete snadno otestovat.

Jak ji sázet?

Na záhoně vytvořte řádky – rýhy hluboké přibližně jako délka sazečky. Cibulky pak vkládejte podpučím dolu a špičkou nahoru a přihrňte zeminou tak, aby byla špička téměř zahrnutá. Konečky cibulek by se měly nacházet buď těsně pod povrchem půdy, nebo malý kousek nad ním. Jednotlivé cibulky sázejte přibližně 10-15 cm od sebe, do řádků vzdálených 20 cm. Záleží i na velikosti cibulí vybrané odrůdy. 

Pokud záhon překryjete bílou netkanou textilií, vytvoříte příznivé mikroklima a také cibuli ochráníte proti škůdcům.

rostoucí cibule

Zalévání, mulčování, hnojení

Cibuli zalévejte mezi řádky, přílišná vlhkost rostoucí nati škodí. Plejte velmi opatrně, abyste nepoškodili kořínky cibulek. Výhodné je mulčování mezi řádky, které brání růstu plevelů a drží v půdě vlhkost. Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

rady nad zlato

(Martin Horňák), 27. 2. 2019, 19:10

To jsou rady, že by jeden radostí skákal......

spon je asi pro autora sprostý slovo

RE: rady nad zlato

(Marie), 27. 2. 2019, 19:34

Bóže, tak je tam vzdálenost cibulek a řádků, no. Ne každej začátečník ví, co je spon, a navíc sázet do sponu je podle mě něco jinýho, než do řádků.

Cibuľa

(VWPsQNuL-fxyQNs6JyvjFo), 5. 4. 2017, 00:05

Ja sadím cibuľku už v marci do prenosných skleníkov resp. parenísk a mám krásnu cibuľu bez postrekov a bez napadnutí mínerkou po dlhý čas. Skúšal som netkané textílie, ale neosvedčilo sa mi to. Nemožnosť vyplievania a pri odkrytí sa mínerka objavila raz dva.

vrtalky a vrtáci

(František), 4. 4. 2017, 23:29

U nás vrtalky létají i v první půli května. Takže Jarda bude vysazovat až v červnu, a my ostatní to vyřešíme jinak, chemií, nebo radši textilií.

poznámka

(VWPsQNuCbkBFV14UHCnBUZ4Vj7aPZYTw), 4. 4. 2017, 23:09

Nenechte se donutit k uspěchání výsedby sazečky. Paní Bucharová zapomněla na maličkost. Na Vrtalku pórovou, která s oblibou klade svá vajíčka i do námi vysázené sazečky. Takže má rada zní - sázet až když si Vrtalka užije a naklade svá vajíčka do sazečky paní Bucharové. Takže 10. května na záhonku! Jo a klidně tu cibulku zahrňte těsně pod povrch. Za pát dnů je venku a při okopávání je v zemi stabilnější.

cibule

(starejfranta), 4. 4. 2017, 21:04

ovšem cibule na obrázku je po výsevu ze semen nikoliv ze sazečky

RE: cibule

(VWPsQNuL-fxyQNs6JyvjFo), 5. 4. 2017, 00:01

To ste ako na to prišli ? Skôr to vyzerá na šalotku podľa veľkosti cibuliek.

cibuľa

(dula), 4. 4. 2017, 12:17

Sadenie cibuľe v apríli nepreferujem. Z dôvodu výskytu mínerky pórovej, ktorá sa u nás rojí v prvom týždni mája, ju vysádzam až potom, minimálne plejem len od kvitnúcej buriny. Ani v suchom lete nemusím polievať a uskladnená cibuľa mi vydrží kým ju nezjeme minimálne do februára.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS