Kompost, základ zahrady: Jak jej snadno založit?
14. 10. 2010

Kompost, základ zahrady: Jak jej snadno založit?

Kompost je skvělá recyklační popelnice. Téměř vše nepotřebné ze zahrady spolu s organickými zbytky z kuchyně vám poslouží jako základ pro velmi kvalitní a levné hnojivo. Když si nemůžete dovolit velký kompost, postačí alespoň malý kompostér.

Pro kompost je nejvhodnější polostinné, závětrné místo. Kolem můžete vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.

Z vybraného půdorysu odstraňte drny. Na odkrytou půdu pak můžete položit základní vrstvu z hrubších klacíků, která bude sloužit jako drenážní a provzdušňovací. Mezi zemí a kompostem však nesmí být žádná neprostupná bariéra, jinak by do něj půdní mikroorganismy a žížaly neměly přístup. A právě armádě těchto živočichů vděčíme za to, že z nepotřebného odpadu získáme kvalitní hnojivo.

kompost

Jak dlouho kompost zraje?

Dobře založený kompost zraje přibližně rok. Díky dokonalým přírodním procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát napěchovaný živinami, který vůbec nijak nezapáchá. Ostatně ani správně udržovaný kompost nešíří do okolí žádný výrazný zápach.

  • Dostatečně vzdušný kompost není nutné přehazovat, ovšem jedno či dvě přehození proces zrání urychlí. Vnější části by se při přehazování měly dostat dovnitř.
  • Přikrytí kompostu prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad. Postačí stará deka, vysloužilý koberec nebo vrstva slámy.
  • Kompost by neměl být mokrý, ale přiměřeně vlhký. Při dlouhotrvajícím suchu mu prospěje pokropení dešťovou vodou.
  • Proces zrání urychlí kompostový startér, který obsahuje potřebné mikroorganismy. Můžete jej zakoupit, poslouží ale i zkvašený výluh z kopřiv, kostivalu nebo hnoje či slepičinců.

Co vše lze zkompostovat?

Kompostovat můžete posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládají se kořeny vzhůru, hnůj, organický odpad z kuchyně (včetně kávové sedliny a sáčků od čaje), dřevěný popel. Přidat můžete i lepenku či nepotištěný papír. Různé materiály je nejlepší co nejvíce střídat a míchat.

Velmi cenným materiálem jsou i kopřivy a další plevele. Ovšem pokud jsou kompostovány s kořeny, mohou některé přežít. Kořeny (či celé rostliny) je proto jistější kompostovat odděleně, například v perforovaných plastových pytlích a do kompostu je přidat nejdříve po půl roce. Zrovna tak na kompost nepatří zralá semena plevelů.

kompost

Kompostéry pro malé zahrádky

i

Hotové plastové kompostéry nemívají příliš vzdušné stěny – odpad do nich proto nedávejte příliš mokrý, jinak místo žádoucích aerobních procesů dojde k hnití.

Proto malé kompostéry většinou postačí. Můžete je zakoupit hotové, nebo velmi jednoduše vyrobit. Postačí vyšší ohrádka z prken, děrovaný sud či popelnice. Svrchu jej můžete přikrýt opět jakýmkoli improvizovaným poklopem, starou textilií a pod. Ani malý kompostér neoddělujte od země! Ideální je mít kompostéry dva (v jednom necháte kompost dozrávat a zatím používáte druhý).

I na balkóně či dokonce doma můžete ve speciální bedničce založit také kompost žížalový, který je velmi efektivní dík násadě výkonných kalifornských žížal.

Podzimní specialita: kompostování listí

Na zahradách osázených množstvím dřevin bývá na podzim velký přebytek listí. Shrabané kupy lze buď uložit na klasický kompost a zatížit je vrstvou zeminy, nebo je můžete kompostovat zvlášť v jednoduchém kompostéru, což je výhodné, neboť listí tjele poměrně dlouho.

  • Postačí jakákoli vzdušná bednička z latěk, nebo pouze konstrukce z tyček či dřevěných sloupků, jejíž stěny vyplníte králičím pletivem.
  • Mírně vlhké listí do tohoto kompostéru napěchujte, vršek přikryjte například starým kobercem.
  • Za rok se objem výrazně zmenší, listí bude částečně zkompostované a můžete jej používat jako skvělý mulč, půdu obohatí o živiny a humus.
  • Za dva roky (roční materiály můžete sloučit v jednom kompostéru a druhý mít opět volný) bude z listí již připravená kvalitní a jemná listovka, výborná do záhonů, na hnojení drobného ovoce, do květináčů i na trávník.

Proces urychlíte, pokud listí před zkompostováním rozdrobíte travní sekačkou (přes nízké kupky stačí několikrát přejet).

Pro Receptář speciál Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS