Kompostér je elegantní řešení pro malé zahrady: Jak vybrat kvalitní a jak kompostovat?
1. 7. 2016

Kompostér je elegantní řešení pro malé zahrady: Jak vybrat kvalitní a jak kompostovat?

Kompostéry šetří místo a rychle vyrábějí kvalitní hnojivo. Díky materiálu, recyklovanému plastu, vám vydrží mnoho let. Aby dobře sloužily, musí splňovat určité parametry.

Doba přeměny materiálu se oproti otevřenému kompostu zkrátí o polovinu, první substrát můžeme odebírat během 2 až 3 měsíců, záleží na materiálu a teplotě prostředí. Významná je úspora místa, protože kompostér nahradí rozlehlou hromadu, nezapáchá a nevábí hmyz ani drobná zvířata. Ušetříme i za likvidaci domovního odpadu, protože do kompostéru je možné přidávat až 30 % domácích zbytků.

Kompostér musí být opatřen větracími otvory

Jaký vybrat?

Dobrý kompostér nemá dno, aby se do kompostované hmoty mohli dostat mikroorganismy, červi a žížaly. Komfortním řešením je mřížka, která zabraňuje v přístupu drobným hlodavcům.

  • Důležité jsou i otvory v plášti, jimiž se dovnitř dostává vzduch. Hmota v kompostéru musí tlít, nikoliv hnít.
  • V horní části jsou plnicí dvířka s dostatečnou světlostí, abychom jimi mohli vysypávat i trávu z koše sekačky, boční dvířka u dna slouží k odebírání již hotového kompostu.
  • Praktické je i odnímatelné čelo, máme tak možnost kontrolovat vrstvy a stupně rozkladu.

Kompostér postavíme do polostínu na rovnou plochu tak, aby nebyl nápadný, ale abychom k němu měli snadný přístup.

Kompostér postavíme do polostínu

Co vše kompostovat?

Veškerý organický odpad ze zahrady a kuchyně. Materiál pro kompostování musí obsahovat organické látky pro výživu mikroorganismů, bakterií, hub, červů a žížal. Na kompost nepatří kosti, odřezky masa, tuky, chemicky ošetřené materiály, slupky z tropického ovoce, popel z uhlí a cigaret, cigaretové špačky, časopisy, oddenkatý plevel a plevel obsahující klíčící semena, plasty, kov, sklo.

Drcení materiálu kompostování urychlí a usnadní

Materiál určený pro kompostování by měl být co nejvíce rozdrcený. K tomu účelu se vyplatí pořídit si zahradní drtič a větší části větví a stonků před vložením do kompostéru rozdrtit. Jednotlivé materiály je dobré pravidelně promíchávat. Každou vrstvu kompostu důkladně prolijeme vodou, ale dáváme pozor na přemokření. Optimální vlhkost kompostu se označuje jako „dobře vyždímaný ručník・. Pro urychlení procesu kompostování můžeme přidat malé množství zahradní zeminy nebo uzrálého kompostu. Ideální jsou biologické urychlovače - aktivátory, které rozpustíme ve vodě a roztokem zalijeme jednotlivé vrstvy. Aktivátory působí jako startér procesu tlení, který tímto zásahem urychlíme a zkvalitníme tak konečný produkt.

Kvalitní kompost je jemný, kyprý a má lesní vůni

Správný kompost nezapáchá

Pokud kompost zapáchá po zkažených vejcích, znamená to, že v něm převládá materiál s nadměrným obsahem uhlíku. V takovém případě přidáme posekanou trávu nebo listí. Zápach čpavku zase signalizuje nadměrný obsah dusíku, do kompostu tedy přimícháme třísky, kůru nebo piliny. Proces rozkladu lze rozdělit do tří základních fází: v první se kompost zahřívá až na 65 °C, ve druhé začne teplota klesat, kompost dostává hnědou barvu a zemitou vůni, a ve třetí má homogenní strukturu a voní po lesní zemi.

Autor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS