Teplomilné druhy zeleniny je třeba předpěstovat při pokojové teplotě. Ve vlhkém substrátu, nejlépe pod krytem, který udržuje vysokou vzdušnou vlhkost, semena spolehlivě klíčí. Rostoucím semenáčkům je pak nutné zajistit dostatek světla. Postavte je proto těsně k jižně či východně orientovanému oknu, nebo pod zářivku s denním spektrem.

Papriky

Papriky začnou dozrávat až půl roku od výsevu semen. Je proto nejvyšší je vysít. Vybrat si můžete z ohromného množství odrůd, tvarů, barev i chutí plodů – masité tlustostěnné papriky, kapie, nenáročné beraní rohy, rozmanité pálivé odrůdy. Klíčení urychlíte máčením ve vlažné vodě pod dobu dvou až tří dnů - vodu dvakrát denně vyměňovat. Místo ní můžete použít i silný nálev z heřmánku nebo přesličky, který působí jako posila i ochrana proti chorobám (i tento bylinný nálev je třeba často měnit). Semínka poté položte na vlhký substrát a zasypejte jen tenkou vrstvou. Nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C – pomůže topení, nebo elektrické vyhřívací dečky. Při růstu semenáčků může teplota klesnout, ale měla by se i nadále pohybovat nad 20° C. Stejně si můžete předpěstovat jedlé peruánské mochyně.

Rajčata

Časné předpěstování má smysl především u odrůd rajčat určených do skleníku. Semena nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C. Později může teplota klesnout na 15-20 °C, sazeničky budou silnější a zdravější. Stejně jako u paprik můžeme vybírat z velkého množství odrůd, které plodí rajčata rozmanitých, tvarů, bare i chutí.

Okurky

Také sazenice skleníkových odrůd okurek je dobré předpěstovat v teple. Při teplotě 25 °C vyklíčí semínka za pár dní, při teplotě 15 °C do dvou týdnů. Vzešlé semenáčky je třeba po vytvoření prvních pravých lístků přesadit do prostorných květináčů a hnojit. K přesazení budou připravené koncem března či počátkem dubna – do pařeniště, nevytápěného skleníku v teplejších oblastech, nebo do skleníku pultového, ve kterém zeď přes den akumuluje teplo a v noci ho vyzařuje.

Pór

Sazeničky letního póru si můžete předpěstovat již nyní, aby byly zjara připravené na výsadbu. Nejrychleji klíčí při teplotě 20-24 °C. Rostoucím sazeničkám, postačí teplota 13–20 °C. Výsevní nádoby nebo sadbovače by měly být nejméně 7 cm hluboké, aby mohl pór vytvořit bohaté a dlouhé kořínky.

Celer

I celer patří mezi zeleninu s velmi dlouhou vegetační dobou, to je dobou od vysetí po sklizeň. Na předpěstování sazenic je proto nyní nejvyšší čas. Při teplotě 20 °C vyklíčí do týdne, rostoucím sazeničkám posléze stačí 10-16 °C.

Brokolice

Nejrychleji klíčí při teplotě nad 20 °C, po vyklíčení však sazeničky pěstujte při teplotě 10-16 °C, budou silnější a zdravější. V březnu a dubnu je můžete sázet do pařeniště a skleníku, v dubnu v teplejších oblastech i ven. Záhon se vyplatí přikrýt netkanou bílou textilií, která je ochrání před chladem a vytváří příznivé mikroklima

Květák

Rovněž časně předpěstované květáky můžete zjara vysadit do pařeniště, skleníku nebo na záhon pod netkanou bílou textilii, avšak v teplejších oblastech – jsou méně otužilé nežli brokolice. Semena nejlépe klíčí při teplotě 20-25 °C. Poté by měla klesnout na 12-15 °C, aby byly sazenice kvalitní a zdravé.

Kedlubna

Rané odrůdy, vhodné pro výsadbu do pařeniště, skleníku či pod foliové kryty, si můžete předpěstovat již počátkem února. Semena ochotně klíčí při teplotě 18-20 °C, sazenicím později stačí teplota 12-16 °C.