Při opylování se včely a čmeláci zároveň nasytí, spolupráce rostliny a hmyzu je dokonalá. Ale je třeba jim poskytnout potravu v průběhu celého roku, nejen v době květu rostlin, o jejichž opylení stojíme. Prostřený stůl pro opylovače je navíc krásný – pokud se snažíme, aby zahrada poskytovala nektar od jara do podzimu, bude stále kvetoucí, barevná a voňavá. Potěšení pro obě strany. Ovšem nejen hmyzosnubné rostliny slouží jako potrava včelám – z větrosnubných mohou sbírat na bílkoviny bohatý pyl, nezbytný pro růst larev a dobrou kondici dospělých.

Příklady květin, které nejen zkrášlí zahradu od jara do podzimu, ale také nasytí opylovače (uvádíme pouze rody, pro včelky, čmeláky a motýly jsou obvykle přínosné všechny jejich běžně pěstované druhy):

Jarní medonosné květiny

krokus, narcis, talovín, modřenec, tulipán, řebčík, pampeliška, bergénie, hlaváček, okrasný česnek a Nectaroscordum, koniklec, kosatec, plicník, pomněnka, tařice, devětsil, violka, zběhovec, jetel, dymnivka, čemeřice

Letní medonosné květiny:

slunečnice, brutnák, levandule, dobromysl, mateřídouška, šanta, yzop, rozmarýna, meduňka, šalvěj, saturejka, bazalka, routa, bělotrn, hluchavka, chrpa, čekanka obecná, astra, jarmanka, jetel, kakost, kamzičník, kyprej, netřesk, oman, sléz, tužebník, udatna, třezalka, zvonek, chrpa, šuškarda, jetel, náprstník, topolovka, heřmánek, divizna, kopretina, popenec, jirnice, plamenka, krásnoočko, krásenka, hrachor, orlíček, hvozdík, chmel, rdesno, cínie, pažitka a cibule (pokud ji necháme vykvést)

Podzimní medonosné květiny

jiřinka, astra, vřes, vřesovec, ocún, svazenka, rozchodník, listopadka, třapatka, eremurus, čistec, sadec, sléz, jetel

Užitečný tip

Zatímco některé letničky kvetou pouze krátce, zato s oslnivým efektem (slunečnice), jiné, jako například brutnák lékařský nebo sléz maurský, rozkvétají postupně od časného léta až do zimy. Podobně i aromatické bylinky – při sklizni bychom měli ponechat pár trsů opylovačům (jako to dělají například při sklizni levandulových polí ve Francii). Rájem včel, čmeláků i motýlů je pak květinová louka, která může nahradit část trávníku (půdu je třeba vylehčit a musí být chudá na živiny, aby trávy nepřevládaly nad lučním kvítím) a koberce z kvetoucích půdopokryvných rostlin, jako jsou poléhavé mateřídoušky, popenec, plamenky, rozrazily, rozchodníky, zběhovec aj.

Které stromy a keře včely milují?

Opylovače nasytí i vrba, líska, lýkovec, trnka, hloh, javor, lípa, zimolez, komule, dřín, kustovnice, pámelník, břečťan (podzimní kvetení), jírovec, čilimník, arálie, lískovníček, ořechokřídlec klandonský, perovskie lebedolistá, jochovec olšolistý, trnovník akát, liliovník tulipánokvětý, jerlín japonský, brslen, krušina, svída, hlošina, bez, růže (původní botanické druhy a kultivary s jednoduchými květy, nebo například zakrslý a velmi pohledný kultivar růže šípkové Bienenweide´, vyšlechtěný speciálně s ohledem na opylovače, který kvete od jara až do podzimu).