Léčivá liána klanopraška: Jak ji pěstovat a užívat plody a listy?
27. 4. 2018

Léčivá liána klanopraška: Jak ji pěstovat a užívat plody a listy?

Klanopraška čínská je pohledný popínavý keř. Pochází z Dálného východu, ale daří se mu i na našich zahrádkách. Jeho plody mají zajímavou chuť a blahodárné účinky na zdraví podobné legendárnímu žen-šenu.

Klanopraška čili mangolka čínská (Schizandra chinensis) patří do rodiny rostlinných adaptogenů, které nás dovedou povzbudit a chránit před důsledky stresu. Posiluje organismus při boji s infekcemi a urychluje rekonvalescenci, působí proti únavě. Má příznivé účinky na játra, oběhovou i trávicí soustavu, zrak a výkonnost dýchacího systému. Při akutních problémech snižuje horečku, bolesti a uvolňuje křeče. Užívají se především listy a zralé plody, léčivé látky však obsahuje celá rostlina. Klíčové jsou stimulující látky jako je schizandrin, dále zde najdeme mnoho vitamínů a minerálních látek, nenasycené mastné kyseliny, organické kyseliny antokyany.

Léčivé jsou plody i listy klanoprašky neboli mangolky čínské

Ovoce pěti chutí

Plody dozrávají na podzim – do zásoby je lze usušit nebo zamrazit. Jako léčebnouklanopraška čínská (Schizandra chinensis) kůru užíváme třikrát denně 3-7 bobulí (podle velikosti a věku – s pomalejším metabolismem obvykle stačí i menší dávky). Pokud potřebujeme okamžité povzbuzení, můžeme najednou užít 10-30 bobulí. Chutnají hořce, palčivě, slaně i sladce najednou – proto se jim říká ovoce pěti chutí. Můžete je rozžvýkat, nebo rozmixovat ve smoothie nebo vodě.

Plody však dozrávají až na starších rostlinách, po několika letech. Můžeme však užívat i listy – z polévkové lžíce jemně pokrájených listů si připravíme nálev a užíváme ho dvakrát až třikrát denně (raději však ne šest a méně hodin před spaním, podobně jako u plodů). Listy můžeme užívat i čerstvé, v koktejlu nebo smoothie.

Pro dobrý výsledek je třeba provést kůru alespoň třítýdenní, avšak déle než šest týdnů schizandru neužíváme (jako u většiny léčivých rostlin je trvalé podávání nevhodné, o stimulujících bylinkách to platí dvojnásob). Účinnou formou je také tinktura, užívaná dvakrát denně po 20 až 30 kapkách. Schizandra není vhodná při vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách a epilepsii.

Pěstování

Tato dřevnatějící, popínavá liána na zahradě pěkně vypadá – může se opírat o plot, pergolu, treláž u zdi. Pokud má možnost, doroste až do osmimetrové výše. Na půdu náročná není, ale svědčí jí dostatek vlhkosti, štědrá dávka kompostu jí proto prospěje (půda bohatá na humus vodu lépe zadržuje). Svědčí jí také mulčování. Někdy ji mohou poškodit pozdní mrazíky, pokud už raší – ochrání ji netkaná textilie, sláma, chvojí, jutové rohože.

květy klanoprašky čínské

Jedna osamocená klanopraška však mnoho úrody nepřinese, je třeba pěstovat nejméně dvě rostliny, aby se navzájem opylily. Nejprve se zdá, že jsou pouze samčí, ale po několika letech začne většina rostlin vytvářet i květy samičí. Květy jsou podobné, samčí obsahují pouze tyčinky, samiččí drobné pestíky. Množit ji lze odkopky a dřevitými řízky.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS