Sléz lesní (Malva sylvestris) známý také jako sléz maurský (Malva mauritiana) pochází ze Středomoří a Afriky. Zmínky o něm můžete najít i pod mnoha lidovými názvy: boží koláčky, homůlky, chlebíčky, koláčky, knoflíčky, sleží, slíz, slíž, syrečky, zaječí sléz. Sléz pěstujeme jako letničku, vyséváme v dubnu a květnu. Svědčí mu slunné místo a výživná, propustná půda. Snadno se množí samovýsevem a za mírnějších zim dokonce přezimuje a z kořenů zjara znovu obrazí. Rostlina je až dva metry vysoká a metr široká, bohatě větvená a olistěná. Kvete postupně po celé léto až do podzimu. Když si natrháme květy na okamžitou spotřebu i na sušení, hned druhý den se rozvinou další. Mají příjemnou chuť a mohou ozdobit dezerty a zpestřit jídelníček.

Barevné a léčivé květy

Květy slézu obsahují množství slizovitých látek, které hojí sliznice, urychlují jejich obnovu a usnadňují odstranění patogenů. Jsou balzámem i pro namožené hlasivky. Podobně dezinfekční a hojivý účinek mají i na sliznice žaludku a střev.

Nálev z čerstvých i sušených květů má příjemnou chuť a sytou, výjimečnou barvu – modrou ve vodě zásadité či neutrální, růžovou ve vodě kyselé – pH totiž ovlivňuje odstín antokyanů, rostlinných barviv, které jsou nejen krásná, ale i zdraví prospěšná. Ještě účinnější nežli nálev je rovněž barevný a voňavý, za studena připravený macerát, který zachová cenné slizové látky.

Květy slézu maurského sušíme ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. Správně usušený květ při dotyku šustí. Listy sušíme teplem přirozeným nebo umělým do 40 °C. Listy i květy skladujeme v polypropylenových nebo papírových obalech. Sesychací poměr u květů je 8:1, u listů 5:1.

Jak připravit slézový macerát?

Hrst sušených květů vložíme do litru studené vody a necháme půl dne macerovat, poté přecedíme a případně mírně ohřejeme. Pokud macerát připravujeme z čerstvých květů, je třeba je předem nadrtit v hmoždíři, aby ochotněji uvolňovaly do vody léčivé látky a barviva.