Jahody neodmyslitelně patří do letních moučníků a pohárů – kdo by neznal jahody se smetanou nebo sekt s jahodami? Neobejde se bez nich ani žádná letní zahradní slavnost. Kromě běžných jahod si můžeme zkusit vypěstovat také lesní jahody.

Lesní jahody na zahradě

Lesní jahody určené k pěstování, zvané též jahody měsíční, jsou obvykle vyšlechtěné odrůdy lesních jahod, které můžeme koupit ve šlechtitelské stanici, ve vybraných zahradnictvích nebo prostřednictvím zásilkových obchodů. Květy a plody lesních jahod jsou mnohem menší než u šlechtěných zahradních odrůd, takže i sklizeň plodů je trochu zdlouhavější a namáhavější. Gurmáni se tím ale nenechají odradit, protože plody lesních jahod mají mimořádně sladkou a plnou chuť. Námaha se tedy každopádně vyplatí.

Pěstování

Jde o vytrvalou rostlinu, ale její kvalita po prvním roce klesá. Je tedy lepší si každý rok vypěstovat ze semen nové sazenice, nebo na jaře koupit už předpěstované.

Daří se jim v úrodné půdě s dostatkem slunce, ale nevadí jim ani mírný stín. Nemusí zabírat místo na záhonu – lze je pěstovat v okrasném záhonku, v závěsném košíku, v truhlíku nebo v květináči za oknem.

Jahůdky ze semínka

  • Semena vyséváme do květináčků nebo sadbovačů s výsevním substrátem začátkem podzimu. Velice drobnými semínky lehce posypeme povrch půdy, zasypeme je vrstvičkou substrátu, který mírně přitlačíme.
  • Než semínka vzejdou, sadbovače zakryjeme sklem a papírem.
  • Klíčení neprobíhá úplně současně, ale koncem října by semenáčky měly být připraveny k přepíchání do sadbového substrátu.
  • Necháme je přezimovat ve studeném skleníku nebo v pařeništi a ven na záhon je přesadíme koncem jara.


Semínka lze také vysévat do květináčů pod sklo od konce zimy do poloviny jara a vysazovat sazeničky od konce jara do časného léta.

Výsadba

Během zimy před výsadbou zapracujeme do půdy vyzrálý hnůj nebo kompost, a to asi jeden kbelík na metr čtvereční.

Sazeničky sázíme ve sponu 30x30 cm. Pokud na podzim vysévané rostlinky začnou v květnu kvést a hrozí jim nebezpečí jarních mrazíků, chráníme je krytem. Půdu udržujeme stále vlhkou. Kdyby kořínky vyschly, rostlina přestane plodit.

Sladká sklizeň

Lesní jahody plodí poměrně dlouhou dobu. Otrháváme je, až když jsou úplně zralé, protože tehdy mají nejvýraznější chuť. Pravidelná sklizeň podporuje násadu dalších plodů.

Použití v kuchyni

Jahody jsou snad nejchutnější čerstvé, podávané s jogurtem, kysanou smetanou, šlehačkou, případně doslazené medem nebo cukrem. Vynikající jsou ovšem i jako ovocná náplň do palačinek a jiných moučníků.

Zmrzlinový pohár s lesními jahůdkami

  • Jahody vložíme do cedníku, namočíme do studené vody a jemně omyjeme.
  • Necháme je okapat, pak je posypeme cukrem a zakápneme likérem či sladkým vínem a necháme vychladit v ledničce, až se cukr vsákne.
  • Poté je naaranžujeme do poháru na kopeček vanilkové zmrzliny, případně šlehačky.

Někteří gurmáni tvrdí, že chuť čerstvě natrhaných jahod nejlépe vynikne, když je před podáváním lehce opepříme čerstvě mletým černým pepřem a zakápneme balzamikovým octem.

Etonský dezert

Tato pochoutka se tradičně podává v létě na britské soukromé škole Eton College. Jde o směs měkkých sněhových pusinek, šlehačky a jahod. Když si koupíme hotové pusinky, máme dezert připravený za pár minut.

Tento dezert by se měl ihned sníst, pusinky by neměly změknout.