Letní sklizeň šípků: Ovocné růže dávají velké, sladké, léčivé plody
8. 8. 2018

Letní sklizeň šípků: Ovocné růže dávají velké, sladké, léčivé plody

Zatímco plané šípky zrají až na podzim, plody ovocných růží dozrávají již v srpnu. Jsou nabité pro naše zdraví blahodárnými látkami, mají vynikající chuť, snadno se sklízejí i zpracovávají.

Ovocné růže tvoří pohledné keře, které se zjara obsypou jednoduchými, avšak půvabnými květy. V dekorativnosti a především délce kvetení je mnohé jiné růže předčí. Nepěstují se však pro okrasu, ale pro veliké šípky. Jejich blahodárné účinky na zdraví jsou stejné, jako u plodů plané šípkové růže. Jsou však až násobně větší, což velmi zpříjemňuje sklizeň i další zpracování.

šípky růže dužnoplodé

Zrají obvykle na konci srpna, ale vzhledem k horkému létu se letos vybarvují dříve, sklizeň právě začíná. A pokud na vaší zahradě dosud chybí, je načase vyhlédnout jim vhodné místo a na podzim vysadit. Mohou růst jako solitéry, nebo tvořit pohledný a užitečný živý plot. Do nestříhaného, přírodního živého plotu je lze začlenit i spolu s dalšími dřevinami, jako jsou trnky, hlohy, dříny aj.

Růže dužnoplodá (Rosa villosa), odrůda Karpatia

Růže dužnoplodá (Rosa villosa)

Jak její jméno napovídá, mají šípky této růže dužnaté, silné stěny. Velmi oblíbená je odrůda Karpatia, vyšlechtěná v Bojnicích na Slovensku. Šípky mají sytou červenou barvu, jsou až 3 cm velké, s masitou a sladkou dužinou. Výtečné jsou jak na přípravu nálevu nebo macerátu, tak na labužnické marmelády. Vydlabané šípky můžeme usušit, ale také zamrazit. Karpatia je na půdu i vláhu nenáročná, jen místo potřebuje slunné, aby pěkně kvetla a plodila.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Tato růže pochází z Dálného východu, u nás se jí však daří. Až dva metry vysoké, husté keře s tmavozelenými listy a sytě růžovými květy, jednoduchými i plnými, jsou ozdobou každé zahrady. Růže svraskalá zpevňuje svahy a časem se rozrůstá do značné šíře. Její šípky o něco menší nežli u růže dužnoplodé, ovšem stále velikostí předčí šípky růže plané, přičemž léčivé účinky, vysoký obsah vitamínů i minerálů mají stejný.

Růže svraskalá, nezhýčkaná šlechtěním, prospívá téměř v každé půdě a dobře snáší sucho i mráz. Nemá ráda pouze trvalé přemokření a nepropustnou zem. Poroste na slunném i polostinném stanovišti. V polostínu však méně pokvete.  Nevyžaduje řez a je odolná vůči chorobám, které růže obvykle trápí.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS