Lichořeřišnice - půdopokryvná, pnoucí, léčivá

Sousedství lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je ideální mimo jiné pro brokolici, brambory, fazole, hrách, rajčata, okurky, cukety, a dýně, zelí, kapusty, květák, révu vinnou, ovocné stromy i růže. Tato bujně rostoucí nízká či popínavá letnička (dle odrůdy) se zářivými květy odpuzuje řadu škůdců a zmírňuje napadení houbovými chorobami. Jako koberec pod ovocnými stromy působí proti napadení vlnatkou krvavou. Po příchodu mrazů ji můžeme na místě ponechat, poslouží jako zdravý mulč. Navíc je jedlá a léčivá. Prospívá při zánětech dýchacích i močových cest, čerstvé listy i květy s pikantní chutí můžeme přidávat do salátů i na obložené chleby.

Brutnák - užitečný i pohledný

Brutnák lékařský (Borago officinalis) je letnička rovněž nenáročná, jedlá (mladé listy jsou vhodné na špenát, kvítka na ozdobu pokrmů), snadno se množící samovýsevem. Vylepšuje kvalitu půdy a jako soused svědčí mnoha druhům zeleniny, jen pozor na to, že dorůstá přes metr do výšky. Obzvlášť prospívá hrášku, který se po něm může i pnout, květáku, brokolici, jahodám, cuketám a dýním, okurkám a rajčatům. Jeho pohledné květy po celé léto sytí včely. I pro nás jsou jedlé a můžeme jimi ozdobit salát.

Měsíček - zářivý, hojivý, nenáročný

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je letnička nejen nenáročná, pohledná, jedlá a léčivá, ale jako blízký soused také prospěšná pro mnoho druhů zeleniny. Ozdravuje půdu a pomáhá například rajčatům, okurkám, mrkvi, petrželi, ředkvičkám, špenátu, salátu, zelí, kapustě, květáku, brokolici, jahodám, fazolím, cuketám a dýním, bramborám, révě vinné. Rovněž s dalšími letničkami můžeme měsíček kombinovat k prospěchu všech – například se slunečnicemi, brutnákem (modrooranžová kombinace květů je pohledná, obě rostliny kvetou po celé léto i podzim), dále s heřmánkem, lichořeřišnicí. Měsíček si rozumí také s aromatickými bylinkami, například s koprem, levandulí, saturejkou.

Slunečnice jako opora

Sousedství slunečnice (Helianthus), kterou lze pěstovat ve vysokých i nízkých a rozmanitě zbarvených odrůdách, svědčí cuketám, fazolím, salátu, kukuřici a okurkám. Popínavým druhům může statná a rychle rostoucí letnička poskytnout i oporu. Zeleninu je však třeba dostatečně hnojit, protože i slunečnice je na výživu vzhledem ke své velikosti náročná a mohla by sousedy o živiny obírat.

Pokud mezi řádky brambor vysejeme lichořeřišnici nebo měsíček, pomohou brambory chránit před plísní bramborovu. Působí přímo ozdravnými látkami, avšak pomáhá i samotný pokryv půdy - spory z odkryté zeminy se při dešti nedostávají na listy brambor.

Půdní zdravotník

Sousedství aksamitníku (Tagetes), známého pod lidovým označením afrikán, obzvlášť prospívá salátu, jahodám, bramborám, cuketám, fazolím, květáku, mrkvi, rajčatům, vhodné je však pro veškerou zeleninu. Aksamitník ozdravuje půdu a prokazatelně likviduje háďátka, výrazný účinek má speciální odrůda Ground Control, nicméně prospěšné jsou i jiné odrůdy.