Listí ořešáku: kompostovat, či nekompostovat?
15. 11. 2010

Listí ořešáku: kompostovat, či nekompostovat?  

Ořešák, nesmírně užitečný i krásný strom, nechybí téměř na žádné zahradě. Každý podzim nadělí velkou úrodu ořechů, ale také listí. A právě listí ořešáku je odedávna předmětem sporů. Patří na kompost, nebo rozklad brzdí a činí kompost nekvalitním?

O tom, co podniknout s opadaným listím, není celkem sporu – většina z nás se shodne na tom, že listí patří do kompostu.
Ovšem na to, jak které listí kompostovat, se již názory mnohdy liší. U ořešáku je pak dokonce jádrem sporů to, zda vůbec jeho listí kompostovat a využít je ke hnojení zahrady.

Argumenty proti kompostování

Odpůrci kompostování ořešákového listí argumentují tím, že
tento materiál se rozkládá v kompostech pomalu, kompost je nepříjemně cítit ořešákovým dřevem a rostlinám neprospívá. „Ořešáková listovka“ se také na záhonu nebo pod rostlinami mnohem déle mění na užitečnou kompostovou zemitou hmotu a na takto přihnojovaných záhonech také nelze pěstovat cokoliv.


Argumenty pro kompostování

i

Výjimkou je situace, kdy je ořešák napaden antraknózou.

Na druhé straně řada zahrádkářů i zpracovatelů organického odpadu při kompostování využívá veškerý listový odpad
včetně listí ořešáků, aniž by vzniklý kompost byl méně užitečný než „bezořešákové“ komposty.

Tito lidé argumentují mj. tím, že příroda se dokáže vypořádat se všemi odpadními materiály, i když jí to v některých případech může trvat déle, než je obvyklé. Je to ale pouze otázka času, ale když proces nakonec proběhne, na výslednou kvalitu kompostu nemá ořešák žádný negativní vliv. 

Listí z ořešáku může představovat ve větším množství problém.
 

Proč tleje ořešákové listí déle?

Osobně si dovolím přidat se k zastáncům kompostování ořešákového listí a uvedu proto alespoň dva argumenty z odborných pojednání na toto téma.

Prvním z pramenů je velmi poučná kniha Naše rostliny v lékařství (autoři Korbelář, Endris, Krejča), kde je popsáno 202 našich domácích rostlin – angelikou počínaje a žindavou konče. V kapitolce věnované léčivým vlastnostem ořešáku královského (Juglans regia) jsou doloženy blahodárné účinky jak jeho listů, tak i oplodí ořechů, které se používají k přípravě dezinfekčních prostředků používaných na plošná poranění (odřeniny) či na hnisavé rány u lidí i u hospodářských zvířat. Z listů a oplodí se připravují nálevy, výluhy nebo koupele.

Protibakteriální a fungicidní (protihoubové) látky obsažené v listí ořešáků se samozřejmě uplatňují i při kompostovém tlení, které proto probíhá pomaleji.

Recept na úspěch tkví v míchání s jiným materiálem

Pokud bychom tedy ořešákové listí kompostovali samostatně, zůstane nerozložené mnohem déle než jiné listí. Tento zpomalovací účinek však můžeme zmírnit nebo dokonce zcela zrušit tím, že jeden díl ořešákového listí „naředíme“ třemi díly jiného rostlinného materiálu (jiné listí, zbytky rostlin). Takto připravený kompost pak zetlí za obvyklou dobu čtyř až osmi měsíců.

Tento postup pak potvrzuje i kniha Miroslava Kaliny Kompostování a péče o půdu. V kapitole o sestavování kompostů z listí je jmenovitě uvedeno, že „…ořešákové listí se obtížněji rozkládá, a proto je někteří zahrádkáři spalují, dávají do popelnic, vyvážejí do lesa apod. Zbavují se však cenné organické hmoty a potřebných živin pro rostliny. Když však listí z ořešáku na podzim smícháme se zbytky z letniček a jiných materiálů, může být kompost hotový již na jaře příštího roku. Můžeme ho také přidávat do pařeniště.“

Listí z ořešáku se rozkládá delší dobu než z ostatních dřevin.

Sečteno a podtrženo: Ořešákové listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo dokonce jediný materiál, ale pouze v přibližně čtvrtinovém podílu ve směsi různých (i kuchyňských) zbytků. V takovém kompostu pak zetlí všechno v obvyklé době.

Osobně pak postupuji velmi jednoduše:

  • Ořešákové listí shrabu na hromadu přímo pod strom, ze kterého opadalo.
  • Během října až prosince je pak postupně přidávám v poměru 1:3 do odpadu sváženého z celé zahrady na kompostiště.

Všechno ořešákové listí takto obvykle zpracuji do konce roku jako jiné běžné zahradní zbytky.

Autor Stanislav Peleška.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Listy z ořešáku

(VWPsQNuBWkxkQNs6JyvjFo), 9. 4. 2017, 07:38

Nějak si s naším ořešákem nevíme rady. Je tak obrovský, že schovávat listy a používat po částech nelze. Sekačka nám listy krásně pobere, ale v momentě, kdy je listí hromady a mokrého to prostě nelze. Sousedé mají také ořešáky, ale asi tak čtvrtinové toho našeho. Takže tady je každá rada dobrá. Uvažujeme o odstranění, protože vzhledem k našemu věku již na něj pomalu nestačíme. Je to nádherný strom a je mi ho velmi líto. Naštěstí vedle roste jeho samozakořeněný potomek. Budeme se snažit jej trošku krotit. Vím, že může být úplně jiný záleží odkud přilétlo semínko, ale má se také velmi k světu. Asi bude po tatínkovi.

Listy ořešáku

(VWPsQNuBWgnh_1jgVX~q3Z~dT-BwQNs6JyvjFo), 6. 11. 2016, 11:11

KOmpostovani

Ořešákové listí.

(VWPsQNuEWkGs4YTuVVSsQNu), 24. 10. 2015, 13:09

Dobrý den, rád bych se podělil o zkušenost z naší zahrádky.Ořechové listí sbírám zásadně sekačkou. Vysavač na listí nemám a tudíž rozbití listové struktury jiným způsobem v mých podmínkách nejde. Sekačka dokáže dostatečně rozbít listí na drobné kousky. Ty pak přisypávám do kompostéru kam přidáváme všechno možné co se tam přidávat může. Nevšimnul jsem si, že by byl kompost nějaké horší kvality. Podle mě je základní požadavek rozdrcení listů, to se pak rychleji rozkládá. Samozřejmě musí se přimichávat do jiného materiálu. (tráva listí ze zeleniny, slupky z brambor aj) Samotné asi bude déle tlít.
Co se týče chemického složení tak tuto otázku jsem nijak neřešil. Nezdálo se mi, že by rostliny, pod které jsem kompost s přídavkem ořechového listí dával, rostliny nějak divně. Nemám to jak ověřit, než vizuálně pohledem na rostliny, které takto "přihnojuji" Nejlépe se mi osvědčl kompostér , který je zakrytý a tudíž "rozkládací proces" je urychlený teplem.

RE: Ořešákové listí.

(Roman), 2. 2. 2016, 21:39

No já listí nechal být až doteď, vyluhovaly se z něho látky do půdy, které ořešáku jen prospějí + ochrana půdy a nyní už je mnohem křehčí, počkal jsem si na mráz a na hromadě rýčem podrtil, dětsky jednoduché bez jakékoliv mechanizace.

Listí ořešáku

(Hanousek), 22. 10. 2013, 16:58

Listí z ořešáku doporučuji míchat přes zimu s dřevěným popelem po vrstvách, v průběhu topné sezóny pak jednou až 2x převrstvit dle množství popele a listí, hotovo k dalšímu použití při kompostování nebo přímo na zarytí do dalšího spadu listí, BH.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS