Maliny má každý rád. Jak je snadno pěstovat?
14. 9. 2017

Maliny má každý rád. Jak je snadno pěstovat?

Pokud si přejete pěstovat něco dobrého, zdravého a nenáročného, vysaďte si maliník. Podzim je ideální dobou, kdy zahradu o vděčné ovoce obohatit. Příští rok se už budete těšit ze sladké úrody.

Maliny jsou ovocem s výjimečnou chutí i blahodárnými účinky pro naše zdraví. Na péči jsou přitom nenáročné, a pokud je vysadíte na vhodné místo, budou plodit po mnoho let. Díky mnoha vyšlechtěným odrůdám můžete sklízet v létě i na podzim, stačí je vhodně zkombinovat.

Maliny můžete sbírat v létě i na podzim, záleží na odrůdě

Kam maliník vysadit?

Místo mu najděte co nejslunnější, aby maliny dobře zrály a byly sladké. Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m  n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak postupovat?

  • Pokud sazenice vysazujete do řad, udržujte mezi nimi odstup 1,5 m a mezi jednotlivými keři pak 0,5-1 m.
  • Sazeničky zasaďte o 3 cm hlouběji, nežli byly zasazeny původně (ať už sázíte maliník zapěstovaný v kontejneru, nebo odkopek od souseda).
  • Výhony sestříhněte na 15 cm a přihrňte k nim kompost a listí. Tuto zimní ochranu mladé maliníky ocení, na jaře ji odstraníte.
  • Výhony můžete vyvazovat ke kůlům, k plůtku, na drátěnku. Silné oporu často ani nepotřebují, ovšem keře pak zaberou více místa.

 

Na jaře se výhony zazelenají. Půdu můžete odkrýt, aby ji slucne zahřálo, a pak opět zamulčovat.

Jednou nebo dvakrát plodící?

Vyplatí se pěstovat oba typy odrůd, protože dvakrát plodící vás zahrnou plody spíše na podzim, první úroda není velká. U jednou plodících naopak budete sklízet v létě. Jednou plodící maliníky plodí na výhonech vyrostlých v loňském roce. Po odplození tyto výhony odumřou (načež je vhodné je odsříhnout u země), zároveň však raší nové, které a budou plodit zase příští rok.

Remontatní, dvakrát plodící odrůdy, plodí na koncích nových výhonů. Ty samé by mohly plodit i v příštím létě, ale jen skromně – vyplatí se je ostříhat a počkat si opět na bohatou pozdně letní a podzimní sklizeň.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

novinka

(CenC-Z4UHDEo4YsXVuRjeN4sIexy.YsVVt%), 13. 11. 2017, 21:40

A také jsem si letos pořídila nově vyšlechtěnou rostlinu. Ukazovali to v televizním receptáři. Je to ostružinonalina. Našla jsem si dodavatele na internetu. Rostlina vypadá jako ostružina, je to menší keřík.(Plodí malé plody chuti malin,jahod ?) Tak to popisovala p.Bohdalová.
Už se těším na příští sezónu.

RE: novinka

(CenC-Z4UHDEo4YsXVuRjeN4sIexy.YsVVt%), 13. 11. 2017, 21:41

Překlep je to : Ostružinomalina.

RE: novinka

(CenC-Z4UHDEo4YsXVuRjeN4sIexy.YsVVt%), 13. 11. 2017, 21:45

https://www.nazazvorce.cz/katalog/maliniky/malinoostruziny/produkt/ostruzinojahoda--rubus-illecebrosus

zde jsem si je objednávala

Dobrý nápad

(CenC-Z4UHDEo4YsXVuRjeN4sIexy.YsVVt%), 13. 11. 2017, 21:32

Mi jsme letos měli prvně na zahradě u plotu dvě rostliny - Ačočky.
Je to nenáročná, plazivá zelenina, chuti podobná papriko okurce. Plodí na podzim a má plody jako menší,podlouhá paprika. Je moc dobrá a plná vitamínů. Potřebuje oporu, nejlépe někam k plotu. A je to jednoletka, takže z plodů uchovat pár semen ( větší,černá, světlá ještě nejsou zralá). Můžete mi napsat, nějaká tu mám, tak bych vám jich pár poslala.

Maliny

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 18. 9. 2017, 14:39

Jak postupovat pokud chci maliny obměnit a nechci zakládat nový záhon. Chci je vysadit nové sazenice na místo těch starých. Děkuji.

RE: Maliny

(CenC-Z4UHDEo4YsXVuRjeN4sIexy.YsVVt%), 13. 11. 2017, 21:24

Dobrý večer, já mám maliny na stejném pozemku už dobře deset let. Vždy odplozené letorosty na podzim odstraním, a do volných mezer klidne dosazuji nové rostliny. Na podzim, než napadne snih,rozházím mezi rostliny cererit. Mám je krásně veliké a zdravé.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS