Morušovník bílý dal jméno bourci morušovému, z jehož zámotků se ve staré Číně naučili tkát jemňounké a čarokrásné látky. Ale to není vše. Morušovníky také dávají chutné plody. Jsou to impozantní obři mezi stromy. Pokud máte velkou zahradu v teplejší oblasti, morušovník se na ní bude skvěle vyjímat…
Na našem území se moruše, pocházející původně z Asie, pěstují už po staletí a na Moravě najdeme exempláře staré i dvě stě let. Morušovníky jsou teplomilné stromy, které zdomácněly v nížinných polohách. Z čeledi morušníkovitých lze u nás pěstovat morušovník černý (Morus nigra), morušovník bílý (Morus alba) a morušovník červený (Morus rubra). Jsou to velice statné stromy, plodící, bílé, purpurové, nebo tmavě fialové plodenství − peckovičky. Chutnají nasládle až sladkokysele, jsou zdravé a osvěžující.
Impozantní morušovíky dorůstají do výše až 18 m a šíře 15 m. Hodí se proto pouze do velkých zahrad či na volná prostranství. Je třeba dbát na dostatečnou vzdálenost od sousedních domů.
Morušovníkům se daří v teplých, vinorodých oblastech. Ideální klimatické a pěstitelské podmínky nacházejí v regionech s průměrnou roční teplotou nad 8 °C. Na chráněném, výhřevném a slunném místě však může růst i v o něco vyšších polohách.
Morušovník bílý je z morušovníků nejvyšší, dorůstá až 18 m. Vytváří kolem 10 m širokou, kulatou korunu. Jeho plodenství jsou velká až 2,5 cm mají bílou až jemně narůžovělou barvu a chutnají nasládle a spíše mdle. Dozrávají v červenci a srpnu. Tomuto stromu vyhovuje spíše sušší stanoviště, nevadí mu větrná poloha. Je mrazuvzdorný až do –35°C.
Morušovník černý dorůstá do výše 10 m a má hustou, rozložitou a ža 15 m širokou korunu. Jeho tmavozelené listy jsou až 20 cm dlouhé. Tmavě fialové až černé, 2,5 cm dlouhé hroznovité plodenství je podobné ostružinám. Dozrává v srpnu a září, chutná příjemně sladkokysele. Stromy nejsou náročné na půdu. Rostou pomaleji, než ostatní druhy moruší. Jsou mrazuvzdorné až do –30°.
Morušovník červený je narozdíl od bílého a černého dvoudomý, proto je nutné pěstovat samčí i samičí strom. Vzrůst je podobný jako u morušovníku černého. Jeho až 3cm dlouhé plodenství má tmavě purpurovou barvu a chutná sladce. Dozrává v červenci a srpnu. Zkřížením černého a červeného morušovníku vznikl kultivar Tyrnaviensis, oblíbený na Slovensku a na moravském Slovácku.
Plody moruší mají válcovitý tvar a vyrůstají na větvičkách ve skupinách. Moruše však není plod v pravém slova smyslu, nýbrž plodenství drobných peckoviček na společném dužnatém vřetenu.
Strom je proslulý také tím, že se bez něj neobejde výroba hedvábí. Listy bílého morušovníku totiž tvoří výhradní stravu housenek bource morušového. Housenky se zakuklí do bílých kokonů, které jsou tvořeny jemným a pevným vláknem. Kokony se sbírají a vaří a po dalším zpracování se ze suroviny tkají velmi jemné a pevné látky.
Výroba čínského hedvábí byla po staletí přísně střeženým tajemstvím. Legenda praví, že je však nakonec odhalil jistý mnich, který pak housenky bource morušového propašoval ve své bambusové holi za hranice Číny a umožnil tak výrobu ceněného textilu i v Evropě a v dalších částech světa.
Pro Receptář speciál, spoluautor Jana Bucharová.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, kde sehnat Moruši černou zakrslou případně normální strom-pouze od českého pěstitele.
Děkuji za odpověď
V poslední době se objevily převislé ,,mini morušovníky". Stromky mají na výšku cca 2m, větvičky jsou převislé a plody stejně chutné jako u velkých stromů. Viděl jsem plody černé i černé(ty mám na zahradě) Je to výborná alternativa do menších zahrad. Jirka K.
Kde můžu koupit sazenici morušovniků bílého a černého.Děkují.
Zdravím, prosím o radu kde koupit, sehnat
Moruši černou zakrslou. Prosím, poraďte případně kontakt.
Děkuji Zdeněk.
prosím o radu, kdy a jak provádět řez stromu
Dobrý den,již asi pet let pěstuji strom morušovník bohužel si už nepamatuji jakou barvu mají plody je asi pět metrů vysoký každý rok bohatě kvete,ale květy vždy zaschnou a opadají poradte prosím.
Dobrý den, prosím o radu je samosprašná černá moruše. Máme ji cca 5 roků stroj je to jako hrom a dodnes jsme neviděli plody.
Vypadá na jaře, že vykvete,ale pak nic
díky
Moruši černou mám asi 6 let a zaplodila mi už 3.rokem po výsadbě. V okolí se nikde žádná jiná nevyskytuje, takže je samosprašná. Trpělivost, třeba to tento rok vyjde!
Dobrý den, rád bych se chtěl zeptat, jestli se dá u nás koupit moruše červená? Děkuji Petr Korčák
Dobrý den ,prosím vás o poskytnutí adresy zahradnictví ,kde bych si mohla koupit morušovníky ,děkuji a přeji hezký den Tůmová Jarmila
Dobrý den, morušovník za dobrou cenu pořídíte například v kvalitním Subtropickém zahradnictví Kruh u Jilemnice.
S pozdravem a přáním mnoha pěstitelských úspěchů nejen s morušovníkem Jana Martinková, iReceptář.cz
Dobrý den,
článeček o moruších je zajímavý, ale chybí mi v něm alespoň krátká informace o výskytu chorob, škůdců a jaké chemické přípravky použít.
Děkuji.
Dobrý den, můžete mi, prosím poradit, jestli se mají moruše nějak sestříhávat? Díky Romana
je už vyšlechtěna nějaká odolnější odrůda pro tvrdší pěstitelské podmínky?
U babky na vidieku sme to mali.Boli fialovej farbya veľmi sladké. Ak by bolo možné zistiť, kde by sa dal takýto stromček kúpiť, bola by som rada. Ďakujem.
Nejnovější diskuse
Nejčtenější diskuze
Nejživější diskuze
Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat
Řez okrasných dřevin - jak a kdy prořezávat
Orchideje - úspěšné pěstování doma i venku
Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie
Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék
Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort
Houby - sběr, pěstování, recepty