Na balkóně můžete pěstovat cuketu, rajčata i mrkev
6. 6. 2015

Na balkóně můžete pěstovat cuketu, rajčata i mrkev

Pokud máte rádi sladkou čerstvou mrkev a do kuchyně by se hodil přísun vlastních lahůdkových cuket, ale nemáte zahrádku, pěstujte je v nádobách.

Pěstování v nádobách je sice omezené prostorem, ale zase je poměrně snadné. Rostliny nemusíme okopávat ani plít. Omezeny pěstební nádobou jsou však náchylnější k vyschnutí – čím menší nádoba, tím větší riziko. Pro pěstování rajčat se velmi osvědčily samozavlažovací truhlíky. Rostlinám je také třeba pravidelně dodávat potřebné živiny formou vhodného hnojiva, nejlépe spolu se zálivkou.

Cuketa na terase: dekorativní a plodná

Tykve sice obecně pro pěstování v nádobách příliš vhodné nejsou, ale každé pravidlo má výjimku: na prostornějším balkóně nebo na terase může kompaktní cuketa tvořit nenáročnou, úrodnou a přitom krásnou dominantu. Listy i květy cukety jsou totiž velmi dekorativní.

Listy i květy cukety jsou velmi dekorativní

  • Rostlině dopřejeme prostornou, hlubokou nádobu a propustný, výživný substrát.
  • Nenecháváme plody přerůstat, brzdili bychom nasazování dalších, mladší jsou navíc chutnější. Sklízíme mladé 15–20 cm dlouhé cukety.
  • Při pravidelné sklizni bude rostlina plodit až do podzimu.

V nádobách lze také pěstovat listovou zeleninu. Vhodnější nežli salát, u nějž se sklízí celé hlávky, je mangold, vytrvalá listová zelenina zajímavých barev, ze které lze postupně odřezávat jednotlivé listy a rostlina znovu obrazí.

 

Čerstvá mrkev z truhlíku

Pokud máme rádi čerstvou mrkvičku, můžeme si ji na balkonu vypěstovat také. Důležitá je volba odrůdy: vybíráme zásadně  odrůdy s kratším kořenem, které nebudou potřebovat zbytečně hluboké nádoby a pěkně narostou i v obyčejném truhlíku. Vhodná je například baby karotka Mignon nebo zajímavá odrůda Rondo s kulatými kořeny, tvarem připomínajícími ředkvičku.

Zakrslá a převislá rajčata

Nejpopulárnějšími balkonovými zeleninami bezesporu zůstávají keříčkové typy rajčat a paprik. Kompaktní zakrslé varianty byly dlouhou dobou šlechtiteli opomíjené jako nevyužitelné, až v posledních letech jim byla věnována větší pozornost. I keříčková rajčata vypadají s pěkně tvarovanými, sytě zelenými listy a žlutými kvítky v nádobách dekorativně. Poté je ozdobí barevné, chutné plody, které dozrávají postupně po dlouhou dobu.

Převislá rajčata

Oblíbený je například moderní kultivar Karla.

  • Tato keříčková odrůda se vyznačuje kompaktní rostlinou se silně zkrácenými stonky.
  • Plody jsou ploše kulovité velikosti 60–80 gramů. Vynikají intenzivně červenou barvou dužiny a výrazným aroma.

Skutečně převisle rostoucím rajčetem je Tumbling Tom.

  • Rostlina této odrůdy ochotně přepadá přes okraj nádoby.
  • Výrazně větví a někdy vyžaduje i částečné prosvětlování, tedy odstraňování částí výhonů tak, aby se zbytečně nezahušťovala. Vzdušná rostlina je odolnější k houbovým chorobám.
  • Drobné plody velikosti třešní jsou lahodné, ale s výraznou nakyslou chutí.

Odrůda je dostupná ve dvou barevných variantách s červenými plody a žlutými plody. Sesadíme do jednoho většího závěsného květináče po jedné sazenici se žlutým a červeným plodem a barevnou kombinací budeme mile překvapeni.

Autor Peter Gajdoštin.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

jak přestat chrápat

(VWPsQNun4ezk.7b--fpy.Z4Vj7aPZYTw), 21. 5. 2015, 15:33

jakým způsobem se zlikviduje chrápání ?

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS