19. 5. 2010

Nebojte se pěstování kiwi!

Zní to překvapivě, ale pěstovat aktinidii čili kiwi v české zahradě lze poměrně snadno, navíc aktinidie je pohledná popínavá rostlina. Nutný není ani skleník. Poradíme vám, jak na to, a brzy můžete při posezení v pergole natáhnout ruku pro vlastní exotický plod.

Kiwi jsou lahodné, příjemně sladké, šťavnaté a mají měkkou dužninu. Jediný plod dodá našemu organismu celodenní potřebu vitaminu C! Navíc obsahuje ještě dostatek draslíku (pozitivně ovlivňuje krevní tlak) a rozpustné vlákniny (upravuje hladinu cholesterolu v krvi).

Vypěstovat si vlastní kiwi můžeme i u nás. Pokud vyberem vhodné odrůdy,  je poměrně otužilé. V době vegetace vyžaduje pouze přihnojování a zálivku. Neocenitelnou výhodou je, že netrpí obvyklými houbovitými chorobami, ani není napadáno škůdci. Plody vydrží až do prvních mrazů. Naví jde o pohlednou popínavou rostlinu, krásně kvetoucí a pěkně olistěnou.

Kiwi

Vše, co jste chtěli vědět o kiwi, ale neměli jste se koho zeptat…

Jak vypěstovat zralé a chutné plody nám poradil Ing. Jiří Obdržálek, CSc., vedoucí školkařského výzkumu Výzkumného ústavu Silva Tarouci v Průhonicích.

Které druhy kiwi jsou pro naše klimatické podmínky nejvhodnější a jaké mají požadavky na pěstování?

U nás se daří především minikiwi, tedy aktinidii význačné (Actinidia arguta) a jejím odrůdám. Původní druh pochází z Dálného Východu, ze severovýchodní Číny, severní Koreje a z přímořských oblastí Ruska. V kultuře je několik kultivarů, které se množí i v našich školkách. Doporučuji sorty Ananaskaja, Weiki a Ašoko. Jsou to popínavé rychlerostoucí liany s vyšší a pravidelnou plodností."

 • Při pěstování venku vyžadují oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny.
 • Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.
 • Vyžadují kvalitní propustnou ornici s dostatečnou zásobou živin, především vápníku, draslíku a hořčíku –  základních prvků, které mají význam pro kvetení a pro nasazování plodů.
 • Ve školkách se prodávají rostliny samčí i samičí. Koupit a zasadit musíme obojí, jinak by dvoudomé kiwi neplodilo.

Jak se máme o rostliny starat během vegetace?

KiwiAktinidia arguta vyžaduje podobnou péči jako réva vinná

 • V průběhu vegetace ji hnojíme  běžně dostupnými typy hnojiv. V předjaří a na jaře je to Cererit, NPK nebo dusíkatá hnojiva, jako je ledek amonný s vápencem.
 • Můžeme použít i dražší pomalu rozpustná (tzv. zásobní) hnojiva. Mají pozvolný účinek a dodávají rostlině potřebnou zásobu živin na tři, čtyři nebo šest měsíců, někdy i na celé vegetační období.

Lze rostliny tvarovat?

Pokud rostliny dobře zakoření a mají dostatečné přírůstky, doporučuji vyvazovat kosterní větvě jednotlivě, aby nevznikla nežádoucí spleť výhonů. Každý výhon (i jednoletý přírůstek) může být základem kmínku, na kterém se bude tvořit obrost. Na víceletém dřevě se pak tvoří květy a plody.

Dbáme na to, aby keř, podobně jako réva vinná, byl rozložen na stěně nebo na konstrukci. Koncové části výhonů musejí mít dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se budou tvořit květy a plody.

Kdy lze plody sklízet?

Plody minikiwi jsou oválné až kulovité žlutozelené bobule, dlouhé 20 až 25 mm a široké 10 až 15 mm. Mají příjemnou, sladce navinulou chuť.

 • i

  Vyzrání je důležité. Nezralé plody jsou však nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť.

  Dozrávají v průběhu podzimu, proto musíme keře vysadit tam, kde budou mít i na podzim dostatek slunce a světla.
 • Podobně jako révě vinné ani plodům kiwi nevadí, když je v době dozrávání přejde mráz. Následují-li po slunných dnech noční mrazíky, kvalita a chuť plodů se dokonce zlepšuje, zvýšuje se koncentrace jednoduchých cukrů a vitaminů.
 • Plody aktinidie význačné jsou určeny především pro přímý konzum. Je-li však úroda bohatší, můžeme je samozřejmě kompotovat nebo sušit.

Můžeme si kiwi sami množit?

KiwiNejjednodušší způsob množení je z letních (tzv. bylinných) polovyzrálých řízků.

 • Vhodným obdobím je červenec, kdy jsou letorosty už dostatečně vyzrálé, ale dosud nezdřevnatělé.
 • Na řízku o délce 7-10 cm (mohou být i kratší), ponecháme dva pupeny, zakrátíme listovou plochu a řízky stimulujeme běžně dostupnými stimulátory na zakořeňování rostlin (například AS 1).
 • Dobré je použít množárenský substrát na zakořeňování dřevin, což je směs rašeliny s perlitem upravená na potřebné pH (5-6) mletým vápencem.
 • Pokud nemáme k dispozici skleník, můžeme kiwi množit podobně, jako sadbu zeleniny, v sadbovačích, v květináčích, pod fóliovým tunýlkem nebo v pařeništích pod sklem, a to při konstantní vlhkosti a v místě, které není odpoledne vystaveno přímému slunečnímu záření.
 • Řízky necháme přezimovat v pařeništním záhoně nebo ve skleníku.
 • Na jaře pak rostliny, které dobře zakořenily, jednotlivě nahrnkujeme a dopěstujeme do potřebné velikosti podobně jako sadbu letniček nebo trvalek.
 • Rostliny vyvážeme k tyčce a jakmile dobře prokoření, v časném podzimu je zasázíme na vhodné místo.
 • Aby přežily první zimu, potřebují chránit nahrnutím listovky, slámy či rašeliny, nebo je přikryjeme chvojím.
 • Dvouleté aktinidie, které sázíme na stanoviště, jsou již dostatečně odolné a mrazuvzdorné.Kiwi

Kiwi velkoplodé

Pěstování velkoplodého kiwi je v našich klimatických podmínkách složitější?

Aktinidie čínská (Actinidia chinensis), je pěstitelsky stále nejrozšířenější druh kiwi. Vyžaduje však teplejší polohy, hlubší a polopropustné půdy. Velké plody, které jsou k dostání na našem trhu ovšem pocházejí ze subtropických oblastí, jež zhruba odpovídají podmínkám ve Středomoří nebo v teplejších oblastech Anglie a Severního Německa. S úspěchem se pěstují i na jižním Slovensku, ovšem ve fóliových krytech. Plantáže s aktinidii čínskou jsem viděl také v Německu, hlavně v Porýní.

 • KiwiObecně tedy platí, že u nás lze kiwi vysazovat a pěstovat podobně jako révu vinnou.
 • Jistota pěstování je vyšší ve sklenících a fóliovnících (kiwi při teplotách nižších než -12°C zmrzá ve dřevě).
 • V našich klimatických podmínkách bych  pěstování ve volné půdě doporučil pouze v teplých oblastech (v Polabí nebo v tradičních vinohradnických oblastech) dobře chráněných proti vysoušecím větrům a v průběhu zimy a na jaře i proti holomrazům.
 • K pěstování se obzvláště hodí klony, které byly speciálně vyselektovány pro podmínky západní Evropy.
 • Kořeny musíme před zimou chránit nahrnutím jehličí, kůry, slámy apod., keře pak netkanou textilií.
 • Abychom zajistili dobré opylení samičích rostlin, je třeba na čtyři až pět samičích rostlin vysadit jednu rostlinu samčí. Plodnost začíná ve třetím roce po výsadbě.
 • Zatímco u drobnoplodých aktinidií ovoce dozrává už v září a v říjnu, u aktinidie čínské zraje později – až v polovině listopadu.

Odkud má kiwi své jméno ?

Kiwi dostalo své nezvyklé jméno po rovněž velmi podivuhodném ptáku, kterému se ovocné plody podobají nejen zabarvením, ale i tvarem. Nelétající pták kiwi je národním symbolem Nového Zélandu, odkud se lahodné ovoce počátkem dvacátého století rozšířilo do prakticky všech koutů světa.

Pro Receptář Milan Richtermoc.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dotaz škůdci na Kiwi

(VWPsQNuhWorvQNs6JyvjFo), 15. 6. 2017, 06:37

Dobý den. Rád bych zjistil co mi napadlo listy kiwi za škůdce jsou to housenky v bílém obalu a jakým postřikem je mám zničit. Děkuji Pavel .viz foto

RE: Dotaz škůdci na Kiwi

(y8quRYSSw7P~QkRd0gmMFYqv6hIjeN4sI), 16. 6. 2017, 15:08

Dobrý den, Pavle, podobný problém se v této diskusi již řešil dříve. Zkopírovala jsem tedy odpověď Jany Bucharové: "Dobrý den, na kiwi ráda škodí štítenka Pseudaulacaspis pentagona, která patří mezi červce a podobné příznaky by mohla způsobovat. Podívejte se, zda tento drobný hmyz na rostlinách neobjevíte: samičky jsou bílé, jen kolem 2mm velké a jejich tělíčko překrývá okrouhlý štítek, nelétají. (Létající, ještě menší samečci žijí jen jediný den). Samičky v dubnu kladou 100 - 150 oranžových a bílých vajíček. Pokud byste štítenky objevila, můžete proti nim zasáhnout více způsoby, ovšem nikdy je nelze vyhubit zcela snadno, protože je chrání voskový štítek. Postřiky jsou proto nejúčinnější na líhnoucí se larvy, které zpočátku štítek nemají. Postřikovat lze později i dospělce, ale opakovaně a méně účinně. Použít lze chemické insekticidy, které však mají určité ochranné lhůty. Můžete nejprve vyzkoušet nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu (Biool), které škůdcům zalepí dýchací otvory. Na přezimující samičky, vajíčka a larvy se používá také přípravek na bázi minerálního oleje (Frutapon)."

RE: Dotaz škůdci na Kiwi

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 22. 6. 2017, 06:42

Děkuji. Zkusím postřik Biool a uvidíme . Hezký den

KIWI - dotaz

(VWPsQNus9mBxQMQ6jXmdeeheW7bMQMvaVWR), 24. 1. 2017, 16:01

Už 12 rokov mám zasadené 2 rastliny kiwi, ktoré mi zakvitnu avšak
plody sa neurodia. Domnievam sa, že mi dodávateľ zaslal buď 2
rastliny samčie, alebo samičie.
Medzitým som si kúpil samoopelivé kiwi, ktoré mám už 4 roky avšak
ešte ani ráz mi nezakvitli. Prosím poraďte mi, ako poznám rastliny ktoré, mi kvitnu 15 rokov a nerodia čí sa jedná samčie
alebo samičie, kde som urobil chybu.
Za odpoveď ďakuje A. Čurma

Prosím o radu niečo mi napadlo kiwu neviem čo to je ani čím ju mám ošetriť. Prikladám foto. Ďakujem.

Dobrý deň, mám doma kiwi prvým rokom mal som ho na noc zakrité ale prišiel vetší mráz a konček nového výhonku z listami omrzol a ostal čierny čo stým ma urobiť? Odstrihnúť? Ďakujem za radu.

opelenie kiwi

(VWPsQNu77hwJQNs6JyvjFo), 4. 6. 2015, 09:18

mám asi osem ročné dva kusy kiwi,mám to od Starkla.Mal to byť samec a samica,ale už asi 4 roky zakvitnú a úroda nie je žiadna.Preto si myslím,že sú to samice alebo samci.
Prosím oradu.v minulom roku som kúpil aj obojpohlavnú rastlinu,neviem či to opelí,ale až za 3 - 4 roky.A to sa mi nechce čakať.Ďakujem za radu

opelenie kiwi

(VWPsQNu77hwJQNs6JyvjFo), 4. 6. 2015, 09:16

mám asi osem ročné dva kusy kiwi,mám to od Starkla.Mal to byť samec a samica,ale už asi 4 roky zakvitnú a úroda nie je žiadna.Preto si myslím,že sú to samice alebo samci.
Prosím oradu.v minulom roku som kúpil aj obojpohlavnú rastlinu,neviem či to opelí,ale až za 3 - 4 roky.A to sa mi nechce čakať.Ďakujem za radu

Co je to za odrůdu?

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 15. 5. 2015, 22:19

Dobrý den, můžete mi někdo, prosím, poradit, co je to za odrůdu? Tvrdili při nákupu, že je to samosprašné SOLISSIMO, ale protože neplodí, tak se domnívám, že je to samice pravděpodobně Haywardu...

RE: Co je to za odrůdu?

(romkrom), 17. 5. 2016, 11:16

Jak dlouho tu odrůdu máte a od koho? Chce to detailní fotku květu...

Dotaz

(VWPsQNuDVvbjcL4uL7gPRYTuVVSsQNu), 6. 5. 2015, 14:57

Poradte , koupil jsem kivi jako dvě sazenice samčí a samiči.Jeden druh se omotává olo kmínku silnější rostliny a docela se zařezává do kmínku co stim mám dělat. V lonském roce začalo rodit byli to menší plody ale dobré.Poradte

Vápenec

(VWPsQNuBWgm.Cv5m~7P~QltfVWPjEp~6Kx), 6. 6. 2014, 00:56

To snad nemyslíte vážně. V zahradnictví mi říkali, že se má přidávat k substratu 1/3 rašeliny. Kiwi trpí v zásadité půdě chlorózou.

RE: Vápenec

(Marie), 18. 2. 2015, 23:33

Pozor, ne každá rašelina je kyselá. A možná taky není kiwi jako kiwi :-)

Vápník

(Peter), 28. 7. 2013, 09:55

Vápník ne. Naopak, kiwi vápník nesnáší, o čem jsem se mohl žel přesvědčit na vlastní kůži, když jsem kiwi přesadil a jámu pořádně přivápnil drcenými skořápkami z vejcí, ať si je může když se kořeny rozrostou hezky čerpat. Listy zežloutly a kiwi vypadá velice špatně, přičemž první dva jarní měsíce po přesazení vypadalo velice zdravě.
Na internetu najdete například zmínku člověka, jenž pěstí kiwi od 60 let: "neznáša v pôde, v hnojivách ani vo vodě vápnik". Prosím, opravte špatnou informaci v článku. Pozdravuji ze Slovenska. :)

dotaz

(VWPsQNuE4kruQNs6JyvjFo), 19. 6. 2013, 22:18

Dobrý den.Před několika lety jsem jen tak ze zvědavosti vysadil velkoplodé kiwi vypěstovaného ze semínka plodu koupeného v obchodě.Vysadil jem dvě rostliny,jedna menšího vzrůstu,zato druhá se rozrostla tak,že se z plotu dostala po okapové rouře až na střechu.Ta také letos bohatě rozkvetla a po odkvětu má asi 1-1.5cm veliké plůdky.Menší rostlina nekvetla.Mám se těšit nebo opadají?Děkuji Mirek.

POMOC!!

(VWPsQNuBWgnjEKaadb%.FYTuVVSsQNu), 14. 6. 2013, 22:31

HLEDÁM NĚKOHO KOMU KVETE SAMEC V OKOLÍ PRAHY – MĚ NAKVETLY VŠECHNY JAKO SAMICE DÍKY MOC – MEJL JE POD JMENEM PRO JISTOTU : sajgon@centrum.cz

Proč nam kiwi opadava?

(z8AsQMQL-mu), 3. 6. 2013, 14:18

Pred peti lety jsem si zakoupil dve rostliky kiwi. Vloni kvetli bohate, ale vsechny male kiwi opadali.Patral jsem po pricine, pry nebyli opeleni, tak jsem shanel samci rostlinu, sehnal jsem jenom samooelivou, pry ta to dokaze opylit. tak jsem ocekaval vysledek. Kiwi nam zase opadava, tak bych se rad zeptal, co to mam za druh a co s nim, abychom meli i urodu. Dekuji za vase odpovedi a rady.

RE: Proč nam kiwi opadava?

(Ivan), 20. 1. 2014, 15:13

Podľa foto priloženého k príspevku sa jedná o samčí kvet, takže
tento po odkvitnutí opadne. Samička má to čierne v kalichu. Na
podporu kvitnutia používam pred zimou a na jar prihnojenie síran
draselný podľa návodu.

RE: Proč nam kiwi opadava?

(z8AsQMQL-mu), 18. 6. 2013, 09:17

Zdá sa mi , že som ten problém vyriešil sám. Na jar som si zakupil v záhradníctve samosprašnú kiwi Arguta-kokuwa. Táto mala asi 20 kvetov. Pomocou mačacieho chvosta som sa snažil opelovať tie veľké , bohatokvitnúce kiwi, a aj včely som videl že lietajú striedavo na kokuwu a to moje noname, a výsledok sa dostavil. Mám rastúce plody na mojich rastlinách min 50, a aj ten kokuwa má plody asi tak 15, pritom je zatiaľ v kvetináči.Predajca zo Želiezoviec mne hovoril, že to noname kúpil na nejakej výstave od rakušákov , a že tiež mali byť samoopelivé, dal mi ďalšie mladé rast linky, u ktorých samčie jedince majú do biela prefarbené listy. Niekto predával Howarky s okrúhlim listím, aj tie som si kúpil, ale tie sú vraj háklivé pod -18stC.

S pozdravom Šani Tóth

Dobrý den kdy a jak se stříhá mini kiwi.Děkuji Pšád

kiwi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 4. 4. 2013, 08:41

Odporúčam
kiwiforum.cz
porada.sk
living.cz
najdete tu všetko

Jano

semínka kiwi

(VWPsQNunVvbjcL7dWom~eYSx47bO), 3. 4. 2013, 21:51

Dobrý den, když si vypěstuju sazenice ze semínek, jak zjistím která sazenice je samice a která je samec. Dík.

kiwi solissimo

(VWPsQNuNVvbjcL7dWom~eYSx47bO), 25. 1. 2013, 16:13

Prosím o radu, uvažuji o koupi roslitny kiwi solissimo, ale nikde jsem nenašel do jakých teplot je mrazuvzdorné. Děkuji za odpověď.

RE: kiwi solissimo

(VWPsQNuvb~sIoe-.f7bMQMvaVWR), 14. 2. 2013, 10:43

Ahoj, zkus se podívat na : http://www.zahradnictvikruh.cz/
Je tam dobrý výběr rostlin KIWI.

NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(w8Io2YSSwkmMHYqxYan), 22. 10. 2012, 23:19

Prosím radu jak zazimovat Kiwi. Už při prvních teplotách O st. se spálily nejmladší lístky na nových výhoncích.Nikde se nemohu dočíst jak na to. !
Děkuji Pavel

RE: NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 23. 10. 2012, 16:31

Zimné mrazy škodia málo. Uškodia väčšinou len nevyzretým zeleným výhonkom. Zdrevnatelým výhonkom poväčšine nie - ak tak málo kedy pretože rastlina v zime odpočíva a prakticky nemá miazgu, lepšie povedané prúdi len pomaly - rastlina spí. Nebezpečné su neskoré jarné mrazy - mrazy po vypučení a objavení sa prvých lístkov a kvetných pukov čoho následky sa prejavujú tak ako a viniča - výhonky na tabak. tu je ochrana u vonku vysadených kíw problematiská. Tak ako som písal trema čitať príspevky v iných fórach hlavne kiwifórom cz a porada cz

Jano

RE: NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 23. 10. 2012, 16:18

Ja len nakopcujem zem a obalím vysokou okrasnou trávou a jutovonou.

Jano

RE: NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 23. 10. 2012, 16:15

Tu určite!!!!!!!

http://www.zahradnictvoiveta.sk/pestovanie-kiwi
Najväčšiu ochranu proti mrazom potrebujú rastliny v prvých troch rokoch pestovania. Obaľujeme na zimu najmä kmienik a pôdu okolo rastlín hrubšie nastielame vrstvou slamy alebo čečinou. Pred jarnými mrazmi zabezpečíme ochranu pučiacich rastlín kartónom jutovinou alebo inou prikrývkou. Teploty -12ºC až -15°C poškodzujú kvetné puky a silnejšie mrazy aj drevné časti. Počas vegetácie rastliny primerane zavlažujeme, ináč zhodia plody.
http://kiwi-arguta.unas.cz/

http://www.exoflora.sk/modules/news/article.php?storyid=86

strana100 na:
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=1&t=9&p=31332&hilit=zazimov%C3%A1n%C3%AD+kiwi#p31332

Obsah fóra ‹ ROSTLINY ‹ KIWI ( Actinidia
Actinidia arguta strana 100

Jano

RE: NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(VWPsQNuAc8AjFm4Umbm~g), 15. 4. 2013, 22:28

Ja používam terpapier. Z 0,5-1m spravím rolku a obalím mladé kmienky.Najhoršie sú ľadové jazyky a toto riešenie je najlepšie.
Rolku zapustím kúsok do zeme aby nepodfúklo a zaistím špagátom, aby sa nerozbalila.
Kiwi rozmnožujem tzv. zapúšťaním mladých výhonov do zeme.
(min 3-4 púčikov) Musia byť aspoň 2 roky v zemi,aby zapustili korene.
Na kvitnutie kiwi, je treba na jeseň a na jar prihnojiť draslíkom.
Ja používam Síran draselný. Veľa zdaru

RE: NIKDE NELZE SEHNAT RADY JAK ZAZIMOVAT KIWI

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 23. 10. 2012, 15:28

Odporúčam kiwiforum.cz, porada.cz, porada.sk, living.cz, pelargonie.cz, kiwiland.cz. Nájdete tam všetko čo potrebujete a ešte aj viac.

Jano

Nebojte se pěstování kiwi!

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 22. 8. 2012, 14:13

Pred položením otázok si dajte zobraziť aj celý úvodný článok "Nebojte se pěstování kiwi!".

Nebojte se pěstování kiwi!

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 22. 8. 2012, 14:09

Pre všetkých ktorý na tomto a iných fórach kladú svoje otázky k pestovaniu akýchkoľvek rastlín by som rád uviedol, že väčšina otázok a názorov je tu už okrem špecifických zodpovedaná. Treba len vo zvolenej problematike cielene hladať. Okrem toho čo Vás trápi tu nájdete aj odpovede na otázky ktoré Vás trápia, momentálne nenapádajú ale odpovede tu už vo väčšine sú.

Prajem veľa ďalších pestovateľských úspechov

Kiwi ,pěstování

(VWPsQNu77hvCQNs6JyvjFo), 8. 8. 2012, 20:33

Jsem již ve věku a zahrada je moje hobby,letos jsem si zasadil Kivi a úplnému úžasu ta rostlina roste před očima mám s ní radost,ale i když čtu články o téhle rostlině bojím se,abych o ní nepřišel špatným pěstováním,proto se ptám,aby k tomu nedošlo a měl úspěch v pěstování a především radost s této rostliny jak vysoko jí mohu nechat vyrůst?DĚKUJI a s pozdravem Alois.

RE: Kiwi ,pěstování

(Lída), 9. 8. 2012, 21:23

Je to popínavá rostlina, liána, tak se pne hodně do výšky, omezovat jí nijak nemusíte, spíš potřebuje dobrou oporu, po které se může šplhat a ovíjet. Ať vám dělá dál radost :-)

Před více než 10 lety jsem si koupila na výstavě v Litoměřicích kiwi, má být velkoplodé a řekli mi, ze stači jen jedna rostlina. Od té doby kiwi roste, listy má krásné, zdravé. Rozrůstá se tak, že ho musím po celé léto průběžně stříhat. Dole má silné kmínky, nahoře pouští dlouhé liány. Žebříček má cca 2,5 m vysoký, roste až na střechu. Proto ho musím stříhat. Dosud však vůbec nekvetlo. Co dělám špatně? Poradí mi někdo? Moc děkuji.

RE: kiwi

(VWPsQNux~hyjeN4skdBFQmT6hUm~eYSx47bO), 21. 8. 2012, 20:31

Přikládám ještě fotku mého neplodícího a nekvetoucíého kiwi.

RE: kiwi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 22. 8. 2012, 11:59

Totižto ako je vidieť z obrázku na 10rokov je rastlinka malá. Je to spôsobené buď zmrznutím ročných výhonkov v zime a následne odrážaním nových výhonkov od koreňa, čo znamemá že rastlinka nemá vytvorenú starú konárovú sústavu, alebo radikálnym rezom starých výhonkov na koreň a následné každoročné vyväzovanie nových výhonkov ku opore. Zase len z prečítaného, som za postup:
1. rok - kmeň - šlahúň
2. rok - skrátenie šlahúňa a vytvárenie bočných konárov
3. rok - skrátenie konárov po odkvete za účelom plodu a postupné dotváranie rastliny s opakovaním bodu 2 a 3 so skracovaním alebo odstraňovaním odrodených častí. Z dlhodobích pestovateľských skúseností popísaných pestovateľmi na iných fórach pre mňa vychádza toto. Podmienkou úspechu je však najskôr dopestovanie drevnatej kmeňovej korunnej sústavy čo je možné docieliť vhodnou zimnou a protimrazovou ochranou. Čo však v zime zmrzne z nových koreňových výhonkov v tom roku rodiť nebude.
Ak sa mýlim tak ma niekto z fóra určite opraví.

RE: kiwi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 22. 8. 2012, 11:30

Prečítajte si "kiwiforum, poradu.cz, pelargónie.cz, kiwiland.cz....". Dozviete sa o období kvitnutia. Strih uskutočnite hoc aj nebude kvitnúť až po tomto uvádzanom termíne. V tomto roku už nestrihajte bočné výhonky. Obmedzte prípadne len výškové výhonky. Roztiahnite rastlinu do strán pomocou bočných výhonkov. Nespoliehajte na výškové šlahúne. Uväzujte ich vodorovne. Nerobte radykálne rezy. Šlahúne prvý a druhý rok nerodia. sú to tak ako u ovocných stromov VLKY. V prípade kvitnutia v nasledujúcom roku strih uskutočnite po odkvitnutí - píšu za siedmim očkom od posledného kvetu (skúste prípadnú rezervu). Som tiež len začiatočník ale z prečítaných príspevkov som došiel ku takémuto názoru a takto mienim další rok pokračovať pri mijich tohoto roku posadených vsúčasnosti len prvých výhonkoch kiwi. Všetko závisí však od toho či výhonky prežijú zimu. Sú totižto stále zelené bez drevnatých častí.

RE: kiwi

(VWPsQNux~hyjeN4skdBFQmT6hUm~eYSx47bO), 27. 8. 2012, 17:02

Děkuji za reakci. Moje kiwi se zdá malé, ale od spodu neomrzá a má pěkné dřevnaté základní pruty. Ale protože za ním je dům sousedů, nechci, aby rostlo až na jejich střechu, o což se kiwi stále pokouší. Proto nové pruty často zastřihuji, a to téměř celoročně, protože roste velmi rychle. V tom tedy bude asi chyba. Budu se muset snažit nové pruty roztáhnout do šířky, i když ony se snaží růst stále nahoru, aby se vytvořily starší větvičky a vydržet s jejich střihem až na pozdější a vhodnější dobu.

jak vypěstovat Kiwi?

(VWPsQNuC77P~QkRjW7a-QNs6JyvjFo), 28. 5. 2012, 20:04

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli jde vypěstovat rostlinka Kiwi z plodu Kiwi koupeného v obchodě?

RE: jak vypěstovat Kiwi?

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 20. 6. 2012, 10:28

Už som o tom písal. Treba čítať. Ide to ale semienka treba vysušiť a 5mesiacov nechať v ladničke odpočinúť. Podobný výsledok je možné dosiahnuť výsevom pred zimou do nevykurovaného skleníku. To ktoré budú samice a ktoré samce sa dozviete až keď zakvitnú podľa kvetu. Môže to byť aj za 10rokov. Pôvodné vlastnosti - veľkosť, chuť, ..., sa však nezaručujú.

kiwi

(VWPsQNuzbkIk4~l6jWmKDYTuVVSsQNu), 14. 5. 2012, 17:21

dobrý den, mám tri - už veľké rastliny kiwi veľkoplodej - presný názov bohužial neviem, každý rok bohato zakvitnú ale uroda žiadna. Dozvedela som sa , že su to všetko samičky - kvitnú na bielo a vraj potrebujem samca / pôvodne som kupovala 2 samičky a 1 samec / . Už druhý rok zhánam samca, vždy si ho niekde obednám, slubia mi, že mi ho pošlu ale žial... čakam márne... neviete mi poradiť kde taku rastlinku zohnať Dakujem

RE: kiwi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 16. 5. 2012, 15:03

Starkl
Rastlinky
Baumax
predajne so zameraním na agro - predaj ovocných drevín
a súkromní pestovatelia ktorý ich aj v malom množia pre seba a známich - tí sú najspolahlivejší vzhľadom na pravosť kultivarov.

Máte asi HAYWARD ale pre tento druh su u nás drsné podmienky a je vhodný akurát do skleníka. Opelovača je zdá sa mi TOMURI
Pomohlo by vám aj kúpiť si obojpohlavnú JENNY, BOSKOOP alebo SOLISSIMO ktoré predávajú už predpestované niekedy dvoj - troj ročné opeleniu by pomohli vtedy keby kvitli v rovnakom čase. Skúste však vyhľadať niekoho kto má samca, nech vám odstrihne kvitnúcu halúzku a skúste ju zavesiť nad tie vaše. Možno to dočasne pomôže. Pozrite aj porada.sk. kiwiland.cz, a ďalšie kiwifóra.

dotaz

(VWPsQNu79mBxZ.ihW-ruQNs6JyvjFo), 30. 4. 2012, 21:53

U kterého pěstitele je možno nakoupit sazenice kiwi.

RE: dotaz

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 16. 5. 2012, 14:47

Starkl
Rastlinky
Baumax
predajne so zameraním na agro - predaj ovocných drevín
a súkromní pestuvatelia ktorý ic aj v malim množia pre seba a známich - tí sú najspolahlivejší vzhľadom na pravosť kultivarov.

Kiwi

(VWPsQNuK4eIEVYTuVVSsQNu), 20. 4. 2012, 15:57

Dobry den chtela jsem se jen optat jak spravne bych mela vypestovat kiwi?Muzu pouzit seminka s kiwi?nebo si mam radeji koupit rostlinku kiwi? predem dekuji za info.... S pozdravem silvie

RE: Kiwi

(Ivan), 20. 1. 2014, 15:58

Ja používam osvedčený spôsob a to zapúšťanie. Nechávam si dole výhony a keď majú 1,5-2 m, zapustím 3-4 očká do zeme. Výhon rastie a zároveň púšťa korienky.Po 2 rokoch ich odstrihnem od matky a presadím.Takto vypestované majú najväčšiu šancu prežiť.Na zimu ich zabalím do rúrky vyrobenej z tér papiera.
Rúrku zapustím pri koreni do zeme,nech ju neprefúkne zima.

RE: Kiwi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 24. 4. 2012, 11:04

Semienka treba stratifikovať inak nevyklíčia - z vlastnej skúsenosti. Keď aj vyklíčia až do kvitnutia nepoznáte samčiu a samičiu rastlinu. Najlepšie a najlahšie množenie je odrezkami z rodiacich a zodpovedajúcich samčích rastlín. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob však je kúpiť hotové rastlinky z overeného zdroja od známeho pestovateľa a až potom skúšať množenie. Nieje to zas až tak jednoduché. Všetko na www.pelargónie.cz , www.kiwiland.cz alebo iné kiwifórum ako porada.cz alebo porada.sk. Veľa úspechov

poradí te mi

(VWPsQNus98FDQmT6hUMsVYTuVVSsQNu), 2. 3. 2012, 11:55

dobrý den,jmenuji se Anastázie a moje babička chce pěstovat kiwi.
a neví kdy a jak je stříhat.prosím odpovězte co nejrychleji.
děkuji Anastázie

RE: poradí te mi

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 10. 4. 2012, 12:44

Doporučujem stránku kiwiland.cz, kifórum, porada.cz .... Na internete je toho dosť.
Všeobecne v zime.

Pri starších (4 roky) možno po odkvete niekoľko pukov za posledným kvetom.

prosím o radu

(VWPsQNuDW7P%QSvcW7bMQMvaVWR), 20. 2. 2012, 09:45

Dobrý den,
už asi 10 let mám ve skleníku obrovskou rostlinu kiwi, kterou jsem náhodou vypěstovala z koupeného velkého plodu. Ale nevím jak zjistím zda jde o smace, nebo samičku. A kde mohu koupit opačný druh. Listy má obrovské, asi jako okurka, ale zatím nerodila, tudíš asi potřebuje druhé pohlaví. Děkuji.

RE: prosím o radu

(q8AjEKAg78), 29. 2. 2012, 09:00

Já odporúčam stránku www.kiwiforum.cz.
Snad Brněnský citrus club má samice tohoto druhu.Kontakt má pan Pies pies.rastislav@zoznam.sk jezdí tam skoro každý měsíc.Brnáci se činí,pořádají autobusové zájezdy za rostlinami,do rakouska i dále.Ing. Jaroslav Veselý
E-mailová adresa:
JaroslavVesely@seznam.cz

kdyby vám kvetla samice, vezme se větvička ze samce a snadno se to opylí, ale na samci nevyroste nic.Je však nutný pro opylení samic chinensis,deliciosa a j.

RE: prosím o radu

(q8AjEKAg78), 29. 2. 2012, 15:58

nedávno prodávali v kauflandu ty zlaté kiwi.Byla na žlutém papá¨írovém tácku vždy dvě,byly menší než bývají kiwi hayward,tak už jsem chtěl odvrátit pozornost a jít dál, ale nakonec mi došlo: To je asi to zlaté, kterépěstují ńa universitě v Belgii a zahradník christian Kezel.Ten mi říkal, že pěstuje jen ty žluté a nevysvětlil proč,.Koupil jsem je, mají ještě lepší chuť nežli měly žluté Zespri-gold.Příjemné překvapení, tak tohle se ted bude pěstovat.Nechal jsem si z toho semínka. Patří totiž k druhu chinensis nebo deliciosa a ty není nutno složitě stratifikovat.Vysejí se na jaře a rostou.Jen asi první zimu neb dvě bych je nechal ve velkém květináči ve sklepě,a pak už ven na slunné místo,ale zzalévat, nebo nohy za zed a vrch nad zet.V Belgii jsem je viděl na drátech venku.Jejich sadbu zatím má málokdo, tak kdo si nezajede k nim/Chemnitz/,ten si ještě počká,ař¨ž to u nás rozmnožíme. i na vitakolu budem dlouho čekat, nedělal jsem poznámky kdo ji má a ted nevím,kéž by se mi někdo přihlásil.

RE: prosím o radu

(q8AjEKAg78), 20. 2. 2012, 18:45

tak velká rostlina se dá i přiroubovat na ni samičí, neb samčí, ale pozor.Poláci si to pochvalují ve sklenících jim to roste,aniž by tam museli v zimě topit. Ale aby tam měli plody, museli se naučit opylovat ručně.Utrhnu květ samčí a žlutými prašníky potírám bílé samičí vousky. U druhu arguta jajou pylové tyčinky zas většinou černé. Zatím nevím, kde se dá kopit zlaté kiwi.Koupil jsem si ho ted v kauflandu, plody jsou menší než u hayward, ale mnohem chutnější.Semena dám někam vyset.Taky jsem jednou měl štěstí a kopil weikiki.Není to ta pláž na havaji, tyhle jsou větší nežli odrůda hayward a mají hladkou slupku. Ted však jdou do mody zlaté kiwi, tím nemyslím Zespri-gold, ale ještě novější odrůdy.Mluvíme zde o actinidia chinensis.Arguty a kolomikty nám rostou venku, jen temn lonský mráz je hodně poničil a nebyla úroda.Zajímavé je, že byla ve frýdku-Místku, na hukvaldecj a na jižní moravě.

RE: prosím o radu

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 20. 2. 2012, 12:31

Ale ešte niečo. Keďže ste to dopestovali zo semiačka tak s veľkou pravdepodobnosťou je to Actinidia chinensis ´Hayward´ / Veľkoplodé kiwi ktoré predávajú ako ovocie v predajniach. Tieto nie sú obojpohlavné. Pri rozmnožovaní zo semien po vzídení je až 75% samčích rastlín. Preto by bolo pre Vás asi najlepšie nestrácať pre drahocenný čas ďalším siatím ale kúpiť priamo 2ks Hayward 1samec a 1samica prípadne iné. Nič nestratíte, naopak získate. Ak sa jedná a Jenny podporíte samcom Hazward jej rodivosť a ak je to samec zostanú vám aspoň autorizované odrody. Pozar však. Tieto chlpaté odrody sú veľmi háklive na zimu. Teplotná podmienky pre pestovanie a odolnosť druhov nájdete tiež na stránkach o kiwi.

RE: prosím o radu

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 20. 2. 2012, 12:11

Odporúčam stránku www.kiwiland.cz prípadne v googl dať vyhladat pestovanie kiwi a pozrieť diskusie o kiwi. Všeobecne sa pohlavie dá určiť len podľa kvetu. Iné určenie odborníci neuvádzajú. Obrázky kvetov pre určenie pohlavia tam nájdete. Neuvádzam ich pretože nie som ich autorom ale sú autentické a smerodatné. Ja som sa do pestovania pustil ažna jeseň 2011 kedy som od starkla kúpil maloplodé hladké odborne Actinidia arguta JUMBO - 1samec + 1samica a SADOWA - 1samec + 1samica ktoré mám zasadené vonku pri Bratislave. Uvidím či prežijú zomu. Mám tak isto kúpenú v decembri v Stupave - Mást aj vraj samoopelivú obojpohlavnú JENNY ale tú mám zatiaľ v pivnici - bál som sa aby nevymrzla. To je jedna z tých chlpatých veľkolistých - odborne - Actinidia chinensis. Chcem však ku nej zohnať ešte na podporu rodivosti nejakého samca a kúpiť od STARKLA aj novinku "Actinidia deliciosa Solissimo". Vraj to pomáha. Snažím sa aj zakoreniť odrezky hladkých malých od rôznych známich u nás, ale hoci už majú pevné zelená vyhonky a sú zapchnutá v zakoreňovacích tabletách tri - päť týždnov korienky sa po obvode zatiaľ neobjavujú. Uvidím neskôr. Ak je to obojpehlavná Jenny adporúčam podľa literatúry urobiť teraz rez. Spôsob ako nájdete tiež na stránkkach o pestovaní kiwi a tiež v kiwilande.
Nech sa darí. Prípadne napíšte.

Samec,samice jak poznat?

(q8AjEKAg78), 29. 2. 2012, 16:16

nejlépe je vidět obrázekobou a porovnat si to. Já pěstuji aktinidie druhu kolomikta, a u nich a asi i u jiných druhů, jde poznat i ted v zimě samici podle toho, že má ještě visící stopku od plodu.skoro všechny mají jen jednu stopku,ale Vitakola, která má tři plody na jedné stopce a velké, vypadá ještě ted takto, jak dole na obrázku.Vloni po o¨květnovém mrazu skoro nešlo zjistit, která je která,ale poznával jsem to podle těch stopek, abych mohl uřítnout řízek k množení.U samce to obvykle poznávám podle krásně barevných listů,ale ony po omrznutí vyrůstaly už jen zelené, tak jsem musel řezat jen tam, kde bylo jasné že větve jdou od kořene nahoru na místo, kde je samec.,kde byl zasazen.Cedulky ted dělám ze žaluzií, je to hliník, do něj se nápis vyreje a žádný déšt ho nesmyje.Vážu měděným drátkem.často dávám popisky dvě na jedinou rostlinu, protože se ztrácí a děti dělají moc škody. Pan J.... narouboval do koruny samice samce a nikomu to neřekl. Odborník tam pak řezal řízky a uřízl mezi samice i tento výhon. ano, dělá to problémy, těžko to jze dop ěstovat správně.Ve Velkém oseku dělají mnoho odrůd rakytníků,také musí pečlivě oddělovat samce a samice.No musí se to i naši zahradníci naučit a ještě lze počítat s omylem ,potom reklamujte.Přineste list, květ, větvičku zahradníkovi,aby mohl přiřADIT TO SPRÁVNÉ.

RE: prosím o radu

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 20. 2. 2012, 11:38

Odporúčam stránku www.kiwiland.cz prípadne v googl dať vyhladat pestovanie kiwi a pozrieť diskusie o kiwi. Všeobecne sa pohlavie dá určiť len podľa kvetu. Iné určenie odborníci neuvádzajú. Obrázky kvetov pre určenie pohlavia tam nájdete. Neuvádzam ich pretože nie som ich autorom ale sú autentické a smerodatné.

kiwi u nás

(q8AjEKAg78), 6. 1. 2012, 20:13

Povedlo se mi vyselektovat odrůdu Vitakola, která byla předloni specialisty označena v Moskvě jako nejlepší odrůda na světě.Shodou okolomostí je to zároven i nejzdravější ovoce na světě. U nás velmi dobře roste i ve venkovních podmínkách. Vzhledem k obsahu kyseliny askorbové stačí denně sníst 1 deko plodů=dvě bobule, ale je to tak dobré, že se toho vždy najím pořádně a nic mi to nedělá.Alergickou osobu to může škrábat v krku, každý musí zkusit co snese.Odrůda je autorizována, připravují se kontrakty, aby se dostala co nejdřív do prodeje v celém světě.K jedná samčí si můžete přisadit i několik samičích, třeba i každou jinou odrůdu s jiným aromatem plodů, je to lepší než nejlepší bonbony.

RE: kiwi u nás

(VWPsQNus7.KjFm4Umbm~g), 28. 2. 2012, 18:00

Vážený pane Kolo,
je možné koupit Vitakolu už nyní? Záhon s konstrukcí a vzrostlým samcem mám a tak chybí jen Vitakola.
Alex

dotaz

(VWPsQNuTcennR_4Vj7aPZYTw), 30. 10. 2011, 14:40

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda se kiwi na podzim zastříhává a nebo nikoli. Děkuji za případnou odpověď.

RE: dotaz

(q8AjEKAg78), 20. 2. 2012, 16:18

Stříhat kiwi se doporučuje v době od květu rostlin až do podzimu.
Stříhat ted to bych se neodvažoval poradit. Rána se do rašení mízy nezhojí a vytéká z ní veliké množství mízy.To rostlinu oslabuje.Ojedinělou překážející větvičku bych snad ustřihl i ted. ale hlavní řez, kterým se jde i do mnoha tlustých větví bych nechal na podzim.

Kiwi

(y8quRYSSu8tI5f4uK7N_), 24. 10. 2011, 09:03

Dobrý den, nedávno jsme byli u známých ve Štramberku, nastěhovali se tam nedávno a roste jim tam volně kiwi, mají tam dva druhy plodů na vzájemně propletených liánách , velké, jako se prodávají v obchodě a malé jako angrešt, které byly většinou na jedné malé větvičce po 6 i více kusech, oni nám říkali, že ty velké jsou plody samičího a ty malinké plody samčího keře, je to možné? Nebo samčí rostlina nemá plody a jsou to dvě různé odrůdy? Děkuji za případnou odpověď Nagyová

RE: Kiwi

(božena), 10. 4. 2012, 06:06

to je pěkná blbost

RE: Kiwi

(q8AjEKAg78), 10. 4. 2012, 10:23

co je blbost? umím poslat snímky jen mailem nokal1@seznam.cz

RE: Kiwi

(q8AjEKAg78), 24. 10. 2011, 13:11

pokud plodí, jsou to bud rostliny samosprašné, nebo je tam někde poblíž samec.Kdyby byl samec blízko, plodily by více. Ovšem každá jiná musí mít samce také každého jiného. Pohlaví rostliny se pozná jen podle květu,ten je u samce jen s prašníky, u samice je v něm i plůdek, který nese navrcholu bílou hvězdičku=pestíky jako paprsky=aktinos,podle toho byly pojmenovány aktinidie. U druhu kolomikta, který je u nás dosud málo rozšířen se samice pozná i v zimě a vlastně po celý rok podle togo, že stopky po plodech na větvích zůstávají viset.Mně chutnají ty menší plody víc než ty z obchodu.dobrá odrůda je weiki, issai, Jumbo, a jiné, ty co teprve přijdou budou ještě chutnější.

Dobrý den. mám asi 4roky kivi údajně samosprašné. Nádherně rozkvete a pak květy opadají. Co mám udělat aby rodilo? Děkuji za odpověď.Hana

RE: dotaz

(q8AjEKAg78), 25. 10. 2011, 12:34

Kvete 4 roky a neplodí: Dát v době květu zahradníkovi list a květ.řekne vám, jestli vám chybí samec, nebo samice.to pak dokoupíte a posadíte někde poblíž.Nebo kupte rovnou pár a možná pak zaplodí i vaše stará.

dotaz

(VWPsQNu77.AkQNs6JyvjFo), 30. 9. 2011, 20:03

Jak se pozná samičí rostlina od samčí?

RE: dotaz

(q8AjEKAg78), 25. 10. 2011, 09:31

Samčí od samičí se pozná jen podle květu.samčí má uvnitř jen orašníkové tyčinky, s černým neb žlutým pylem navrchu, samičí má prašníky také,ale uvnitř květu má plůdek, na jehož vrcholu je bílá hvězdička, takové bílé vlásky, to jsou tyčinky, na něž se musí dostat pyl.Opyluje se větrem, ale když tomu ručně pomůžete tak je to jistější.
Další komplikace je v tom, že vy píšete jen že máte kiwi. to nestačí, musíte vědět, jaký druh kiwi máte,to se pozná podle listu, a pozná to jen zahradník..Nejlíp v době květu a hned k tomu vzít a ukázat mu i květ.Ke každému druhu musí být samec téhož druhu a druhů je více.U nás se prodává většinou druh arguta, někdy chinensis a někdy kolomikta.Jiné se u nás vyskytují jen zcela vyjímečně a jsou vzácností.

RE: dotaz

(q8AjEKAg78), 2. 10. 2011, 08:10

dole na této stránce máte jasné obrázky,první je samičí, druhý samčí.
U druhu kolommikta samš¨čí také barví listy od bíla do fialova.Později množené odrůdy však budou barvit i samičí, ta ještě nejsou v prodeji.
Barva listů není žádná nemoc, je to přirozená okrasa rostliny.Dělá to tak několik druhů aktinidií.Asi ani vědci si to nedokážou vysvětlit, takový zvláštní jev.Uhyne-li list, je to stářím listu a nikoliv tou barvou.

bílé listy kivi

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:12

se vyskytují na druhu actinidia kolomikta.Brzy na jaře, později zfialoví a pak ke konci léta jejich barva už není moc pěkná.Nejčastěji barví list samčí rostlina, avšak brzy se začnou i u nás množit rostliny samičí, které také barví list.Tento druh potřebuje k plodnosti oba jedince ze stejného druhu,samce i samici.Jako opora je dobrá pořádná tyč nebo trubka, nebo dráty napnuté mezi trubkami.Jiný druh je neopylí.Druhů je mnoho.
U nás se nejčastěji dostane druh actinidia arguta.jeho odrůda weiki a issai plodí i bez přítomnosti samce.Tento druh je velmi vzrůstný, potřebuje oporu například pergolu, strom, zeď. a nesnáší přeschnutí půdy=zasazení může být ve stínu za překážkou,a koruna rostliny někde nahoře.Aktinidie se řežou v době od kvetení až do podzimu.Jarní řez nesnáší.Plodí nejvíce mladé pruty,ty ale nemusí zůstat tak dlouhé jak narostly.Několik rostlin mohu poskytnout v jeseníku.Samosprašné nemám.

KIWI A JÁ

(VWPsQNuvhzZKtYTuVVSsQNu), 18. 8. 2011, 21:40

Již před 3roky jsem se divila co mi to za zvláštní chlupatý plevel roste u růží, ani zima ho úplně nezničila, ale letošní jarní mrazíky se zdálo nepřemohl.Pak mi pošta doručila mini sazeničku dvoudomého Kiwi teprve jsem se přesvědčila porovnáním lístků že mi zemina z kompostu u růží darovala velkolisté Kiwi.Malou sazeničku u jižní stěny zastínila fazole, mokře neštastné léto se jí nelíbylo a upustila lístky, ale pokusím si v mé malé zahrádce s rostlinkama pohrát pokud bude s čím pochlubím se na těchto stránkách

V Lidlu prodávají samosprašné kiwi.
Jsou to naroubované obě pohlaví na jedné podnoži, nebo je to blábol?

RE: Kiwi

(Alice), 16. 7. 2011, 17:18

Není to blábol, existují i samosprašné odrůdy kiwi. Někde jsem ale četla, že mají menší úrodu. Já pěstuji už mnoho let samce a dvě samice a máme od nich mnoho kilogramů plodů - jediný problém je, jak se na ně dostat, protože s epnou do výšky až 4m.

RE: Kiwi

(ponjEKza9_Ey.YsVVt%), 3. 6. 2011, 14:13

Prosím, víte někdo zda to jde, pěstovat samosprašné kiwi?

RE: Kiwi

(q8AjEKAg78), 25. 10. 2011, 12:37

Jde,ale musíte mít odrůdu Issai nebo weiki.

RE: Kiwi

(q8AjEKAg78), 4. 3. 2012, 13:47

neumím příložit obr, tak jen -mailem nokal1@seznamcz

mám na zahradě kiwy 3 rolky tkz. sibiřské a nyní se mi na něm udělali /listech/ bílé skvrny a po několika dnech uschnou. Co to může znamenat.

OBJEDNALA JSEM SI KIWI VELKOPLODÉ BEZ POTŘEBY MÍT
SAMČÍ I SAMIČÍ ROSTLINKU, VČERA MI PŘIŠLA. JE MOŽNÉ SE
TĚŠIT PO ČASE NA PLODY?
ZAJÍMAVOSTÍ JE ŽE JSEM POZNALA NEZNÁMÝPLEVEL CO SE
3.ROKEM OBJEVIL U RŮŽE,PODLE LISTÍ JE TO KIWI ASI 30CM
DLOUHÝ PROUTEK. JAK TOHO ZÁZRAKU Z KOMPOSTOVÉ ZEMINY
VYUŽÍT NEUBLÍŽIT JEMU ANI LETITÉ TŮŽI

RE: KIWI

(q8AjEKAg78), 28. 10. 2011, 15:15

záleží na věrohodnosti prodejce.Ale i dobrému zahradníkovi se stává, že zamění samce se samicí,dělá nám to problémy.Nedá se to poznat, jen podle toho, z čeho se řežou řízky a potom se to pozná určitě až podle květu.Květ samce je uvnitř úplně jiný než samice.Stará rostlina samice se pozná podle toho, že na větvích zůstávají stopky po plodech.U samce nezůstávají, opadnou hned po odkvětu.

Sibiřské kiwi

(VWPsQNuzWgnjFm4Umbm~g), 15. 5. 2011, 20:03

Prosím o radu, kde dělám chybu při pěstování kiwi. Před pěti lety jsem vysadila samce i samici kiwi. Každým rokem se velmi rychle rozšiřuje jejich vzrůst, jejich větve se již vzájemně proplétají a zjevně se jim daří dobře. Jejich porost je vzrostlý a již zabírají podpůrnou plochu cca 4x3 m2, však ani jednou neplodily. Jen jednou měly několik málo bílých kvítků, avšak brzo po rozkvětu odpadly. Mám dvě otázky, jak podpořit plodnost kiwi a zda se mohou nové větve odstrňovat, či lze bohatý porost prožezávat, příp. v jakém ročním období.
Děkuji za odpověď.

RE: Sibiřské kiwi

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:20

zahradníci velmi často popletou cedulky a namísto toho,aby prodali pár rostlin=samce i samici,prodají dva kusy stejného pohlaví.Takový případ je třeba reklamovat,nebo si odborníkem nechat určit podle listu druh a podle květu pohlaví a doplnit co chybí. Rostlina požadovaného pohlaví musí být ze stejného druhu!

Dotaz

(VWPsQNuE4eBC2Zl6Kvm.h74Vl), 17. 10. 2010, 14:13

Dobrý den
Jak je možné poznat a podle jakých znaků samičí rostlinu od samčí.
Před třemi lety jsem zachránil vykopanou rostlinu a zasadil ji . Rostlina zdárně zakořenila,ale plody nemá.

Co přituhuje kočky u větví a listů kiwi?

Samčí a smičí  rostliny

(VWPsQNuEWkGs4YTuVVSsQNu), 26. 7. 2010, 17:48

Rad bych se zeptal,jak se poznaji samčí a samičí rozltiny.Letos na jaře jsem si zasadil z jedne rostliny kiwi maloplde dvě haluzky a krasne se mi ujaly.Ale nevim,jestli z nich poroztou nejaké plody,když nevim,jestli jsou ty rostliny samčí a samičí.Mužete mi poradit?Děkuji

RE: Samčí a smičí  rostliny

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:35

116 samičí, 117 samčí

RE: Samčí a smičí  rostliny

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:41

pardon, zobrazil jsem mylný snímek.Ale níže už někdo dal odkaz na stránky kde je vidět jak vypadá samčí a jak samičí květ.

RE: Samčí a smičí  rostliny

(Ivan), 20. 1. 2014, 16:17

Jednoznačne: Samec má na koncoch čierne guličky.

RE: Samčí a smičí  rostliny

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:44

zase chyba, nepovšiml jsem si přesně dotazu a obrázky uvedl obráceně.První obrázek je samičí, má zárodek plodu. a na jeho vrcholu bílé pestíky.

Kiwi - rozpoznání pohlaví

(VWPsQNuB-aAjEKzaVvdjLT4uK7NNQNs6JyvjFo), 21. 6. 2010, 21:07

Koupil jsem rostlinu kiwi a to samčí a samičí. Jak poznám, která je která? V dodávce to sice bylo označeno, ale při vysazování na místo jsem to popletl. Děkuji.

RE: Kiwi - rozpoznání pohlaví

(tbEy9-5nVV~P874uL7gN), 10. 8. 2010, 15:59

Dobrý den, třeba to není zase takové neštěstí, že nevíte, kde je samec a kde samice. Protože já jsem takto velkoplodé kiwi koupil před zhruba 7 lety. S růžovou mašličkou samičku a s modrou samečka. V OBI. Zda je to ON nebo ONA ovšem poznáte, až rozkvetou; tvrzení, že samička je mohutnější asi moc nepomůže. Takže rozkvetly, píšu s tvrdým y, protože to byly obě samičky. A rok jsem sháněl samce, nakonec zatím pouze květy - a hrál jsem si na čmeláka - výsledek vidíte na fotkách. Posílám i květ - samička má uprostřed zřetelný zelený kulatý pestík, jako zárodek budoucího kiwi. Sameček jej nemá. Poučení 1: Nevěřte obchodníkům. Poučení dvě: Musíte počkat, až to rozkvete... Mnoho úspěchů přeje Mirek F.

kiwi

(VWPsQNu%0enjFm4Umbm~g), 13. 6. 2010, 22:15

dobry den poprosila by som o radu mam kiwi asi 5 rokov,listy maju pekne ale vobec nekvitnu a nerodia. Mali by byt velkoplode ale neviem či mam samca aj samičku da sa to nejako zistit,Dakujem

RE: kiwi

(Alice), 30. 7. 2011, 11:16

I nám trvalo nejméně 5 let než začalo kiwi plodit. Teď ale plodí každý rok...

RE: kiwi

(VWPsQNu79mBxQNs6JyvjFo), 19. 10. 2010, 20:19

Doporučuji počkat, mě kiwi začalo rodit až po 6 letech, kdy jsem si myslel,že v důsledku prasklé kůry na kmeni již nebude rodit.

Skleník

(VWPsQNus7.mMHYqTVV~W5b5n0-m~eYSx47bO), 13. 6. 2010, 11:05

Prosím kde bych mohl koupit kyvy????PoradTE

kiwi kúpa predaj

(q7P~QkRfVV~TQmT6hUA), 10. 4. 2012, 15:20

hladajte na google kiwi kúpa predaj.
Bežne možno kúpiť v zásielkovej službe "STARKL", "ROSTLINKY", "KRUH". Mnoho pestovateľov má však s nimi zlé skúsenosti - zasielané slabé rastlinky poprípade rastlinky rovnakých pohlaví. Možné je skúšať aj na internete v rôznych diskusných fórach kde mnoho pestovateľov si množí pre seba a prebytky potom ponúkajú. Je to asi najoptimálnejší spôsob. Pozor aj tam môžu byť aj podvodníci a namiesto kiwi Vám pošlú niečo iné. Treba si prečítať diskusné fórum a obrátit sa s prosbou k tým ktorý sa v internete navzájom doplňujú prípadne sa prezentujú stretnutiami s fotografiami. U Vás v čechách a na morave máte tekýchto pestovateľov neúrekom a prezentujú sa ozaj dobrými výsledkami. Mnohokrát staší navštíviť niektorý záhradkýrsky zväz vo vašom okolí. Na členov sa stačí len pýtať na správnych miestach - okolie chatových a záhradkárskych osád. Za pokus stojí aj BAUMAX alebo HORNBACH ale ani mjú dosť malý sortiment kiwi. Večšinou jednu odrodu veľkoplodých CHINESI - JENY a jednu odrodu ARGUTU - ISAI. KOLOMIKTU som u nich nevidel.

Prajem veľa úspechov

kiwi

(ienx1Z4UH7a-r7jj-on), 21. 5. 2010, 21:26

Nam moc zelene kiwi nechutnaji, ale zlute, tzv. gold ano. Jsou mini kiwi kyselejsi jako zelene, ci sladsi, jako zlute, anebo maji svou osobitou chut'?

RE: kiwi

(Alice), 16. 7. 2011, 17:14

Mají lepší chuť než velké kiwi, jsou sladší a nemají tuhou slupku.

hnojení kiwi

(VWPsQNuEvgvuRYTuVVSsQNu), 20. 5. 2010, 08:31

Dobrý den , potřebovala bych poradit čím hnojit kiwi velkoplodé, které pěstuji ve skleníku.
děkuji m´Monika

Prosila bych o zaslání rostliny samce kiwi sibiřského, samici mám vloni kvetla, ale úroda nebyla žádná, všechno opadlo. Nejde-li ser někdo, kdo rostlinku má, moc prosím, ráda zaplatím. Děkuji

RE: Prosba  dotaz

(VWPsQNuh7.IkQNs6JyvjFo), 18. 2. 2015, 15:37

na vystavišti v Lysé nad labem jsem kopil rostlinku kivi a prodejce řikal ,že je samosprašna.je to možné ?

RE: Prosba

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:33

ke splnění vaší prosby potřebuji vidět list rostliny,abych vám poskytl rostlinu správného druhu.Ani tak vám však nezaručím plodnost, protože nevím, zda skutečně máte to, co říkáte a nevím jak jste na to přišli. Jinak v Průhonicích u výzkumného ústavu je obchůdek kde je prodávají, a i ve výzkumáku.

RE: Prosba

(VWPsQNuE4-uo1YTuVVSsQNu), 30. 5. 2011, 19:39

Dobrý den.Mám asi samce kiwi a prosím pokud máte samici a jste někde z okolí Prahy,jestli by se nedalo nějak domluvit na výměně pár květů.Můžete mně prozvonit zavolám.722902720.Už třetí rok to kvete,kupoval jsem to jako Sibiřské samosprašné a ono nic.Díky F.Michek

Prosím,jak má být kiwi daleko od sebe zasazené.Děkuji Vacenovská

velkoplodé kiwi

(lucie), 17. 10. 2009, 13:40

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy se sklízí velkoplodé kiwi. Je již polovina října a kiwi je stále tvrdé. Děkuji

RE: velkoplodé kiwi

(Ivan), 20. 1. 2014, 16:32

My oberáme kiwi tesne pred prvými mrazmi.Vtedy sú dozreté.
Odložiť do chladu.Pri nízkych teplotách vydržia aj do marca.
Na teplo vytiahneme týždeň pred konzumáciou.Musia zmäknúť.
Chutia ako dozretý egreš.Teplotou regulujeme množstvo na jedenie.

Velkoplodé Kiwi

(VWPsQNuB47PaQTZa98m.Cxed7hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 17. 9. 2009, 13:02

Dobrý den,máme kiwi velkoplodé již několik let a až letos se nám hodně urodilo.Potřebovala bych vědět kdy se může sklízet.
Děkuji za odpověď.

RE: Velkoplodé Kiwi

(z8AsQMQL-mu), 3. 6. 2013, 14:01

Pred peti lety jsem si zakoupil dve rostliky kiwi. Vloni kvetli bohate, ale vsechny male kiwi opadali.Patral jsem po pricine, pry nebyli opeleni, tak jsem shanel samci rostlinu, sehnal jsem jenom samooelivou, pry ta to dokaze opylit. tak jsem ocekaval vysledek. Kiwi nam zase opadava, tak bych se rad zeptal, co to mam za druh a co s nim, abychom meli i urodu. Dekuji za vase odpovedi a rady.

RE: Velkoplodé Kiwi

(Lada Vránová), 17. 9. 2009, 16:05

Podle mé zkušenosti je nejlepší je řídit se barvou na osluněné straně plodů – chloupky zde by se měly zbarvit do červena. A také voní, když si k nim přičichnete. Hrozny nedozrávají najednou, proto trhám jednotlivá kiwi postupně, jak dozrávají. U velkoplodého kiwi, jak píškou v článku, je to ale opravdu až v listopadu. Před mrazíky je chráním bílou zahradnickou textilií.

kiwi velkoplodé

(VWPsQNuNVvcjLlh7VV~Z5-77~hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 3. 9. 2009, 21:21

Dobrý den, máme kiwi velkoplodé již několik let. Potřebovala bych vědět, kdy je nejvhodnější doba k jeho propřezání,( myslím roční období) nebo popř. po sklizni?
Děkuji za odpověď

RE: kiwi velkoplodé

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 6. 10. 2009, 20:11

Dpobrý den. Prořezávat je nejlepší na konci zimy, dokud v rostlině neproudí míza. S pozdravem Lída

Zavařování kiwi

(VWPsQNuzWgnjEK4uM7N-Z_agc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 20. 7. 2009, 20:49

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Máme na zahradě kiwi sibiřské již několik let. Letos to vypadá na velkou úrodu plodů. Prosím tímto o recept na zavařování kiwi, zašlete, prosím? Děkuji

RE: Zavařování kiwi

(Ivan), 20. 1. 2014, 16:43

Môžete,ak zmäknú,vybrať lyžičkou vnútro (nie kovovou) a
natlačiť ich do PVC téglikov (od Sóda bikarbóna) a dať do mrazáku.

RE: Zavařování kiwi

(q8AjEKAg78), 17. 9. 2011, 20:29

na kg plodů /musí být už měké,ale ne zas moc přezrálé/ stačí 300-400gr.cukru.Pokud máte rané, které zraje spíše začátkem srpna, pak po uzrání prvních plodů můžete otrhat i tvrdé/které jsou jinak nejedlé/a ponechat je v pokojové teplotě.Za dva-tři dny dozrajou všechny zároveň a mohou se zpracovat.Taky se mohou zmrazit.Druh arguta, který zraje v září raději obírám už když měkne na rostlinách.

prosba - kiwi

(VWPsQNuEWkGs4Z4UHABpW_5f-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 9. 7. 2009, 15:14

Dobrý den,obracím se na vás s prosbou o radu,.Mám čtyřleté samčí i samičí kiwi,které doposud bez problému rostlo a kvetlo,až nyní začaly velmi rychle žloutnou listy a celá rostlina od nových přírůstků vypadá,jakoby by usychala.Velmi nerada bych o ní přišla,poradíte mi,prosím? Děkuji a jsem s pozdravem.

RE: prosba - kiwi

(VWPsQNuEWkvoQNs6JyvjFo), 4. 5. 2014, 19:35

Prosím co to je na těch listech kiwi a čím to postříkat?...děkuji

RE: prosba - kiwi

(VWPsQNubWgBh0ZdgVWPjEp~6Kx), 12. 12. 2014, 08:20

To nie je choroba. To je normálne sfarbenie u actinídie kolomikty

RE: prosba - kiwi

(q8AjEKAg78), 20. 2. 2012, 16:54

velmi rychle bělají a později růžoví listy druhu actinidia kolomikta,a to většinou na samčím exempláři.Takové květy brzy opadnou a plos se na takové rostlině neutvoří, Ten se utvoří jen na rostlině, která nebarví list.Nyní jsme dostali od šlechtitele Jahelka, Skalice,ssamici, která barví listy podobně jako samec.Já dovezl z usa samici, která nejenže plodí, ale také barví listy do bíla,odrůda |September sun. často nás aktinidie překvapí.Prolězal jsem u jednoho zahrádkáře houští aktinidií a viděl všude jen samčí květy.Na podzim mne pozval znovu a na několika větvičkách byly plody,byl to druh chinensis.Záhada.

RE: prosba - kiwi

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 9. 7. 2009, 18:14

Dobrý den, na kiwi ráda škodí štítenka Pseudaulacaspis pentagona, která patří mezi červce a podobné příznaky by mohla způsobovat. Podívejte se, zda tento drobný hmyz na rostlinách neobjevíte: samičky jsou bílé, jen kolem 2mm velké a jejich tělíčko překrývá okrouhlý štítek, nelétají. (Létající, ještě menší samečci žijí jen jediný den). Samičky v dubnu kladou 100 - 150 oranžových a bílých vajíček. Pokud byste štítenky objevila, můžete proti nim zasáhnout více způsoby, ovšem nikdy je nelze vyhubit zcela snadno, protože je chrání voskový štítek. Postřiky jsou proto nejúčinnější na líhnoucí se larvy, které zpočátku štítek nemají. Postřikovat lze později i dospělce, ale opakovaně a méně účinně. Použít lze chemické insekticidy, které však mají určité ochranné lhůty. Můžete nejprve vyzkoušet nezávadné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu (Biool), které škůdcům zalepí dýchací otvory. Na přezimující samičky, vajíčka a larvy se používá také přípravek na bázi minerálního oleje (Frutapon).

kiwi

(VWPsQNud0lxy.85f-onjFm4Umbm~g), 26. 6. 2009, 12:05

Může někdo poradit, jak rozeznám samčí kiwi od samičí. Děkuji

Opadává  mi kiwi

(Lida), 10. 6. 2009, 17:25

Již 7 let pěstuji kiwi, které každý rok vykvete a květ upadne. Můžete mi někdo poradit?

RE: Opadává  mi kiwi

(VWPsQNus7.AkQNs6JyvjFo), 12. 6. 2009, 17:18

Asi máte jen samičí rostlinu. Já to letos zjistila také. nevím, však, kde sehnat samčí rostlinu, která by tu moji opylovala. Nevím totiž už jakou odrůdu mám. Koupila jsem ji před 12 lety a až vloni mi poprvé vykvetla. Divila jsem se, že se z květů neudělaly plody, když mi bylo sděleno, že kupuji samosprašnou rostlinu. Přikládám fotku květů. Poradí mi někdo, jakou odrůdu samce mám shánět a kde? Je to velkoplodé kiwi. Děkuji.

RE: Kiwi samice - samec

(VWPsQNuE4kruQNs6JyvjFo), 30. 7. 2009, 11:01

Dobrý den, milé dámy, mám stejný problém. Asi před sedmi lety jsem v OBI koupil kiwi. Nebylo však udáváno, že je samosprašné, koupil jsem samici s růžovou mašlí a samce s mašlí modrou. Letos poprvé obě rostliny kvetly. Současně, což je pro opylení důležité. Ale bohužel, po delším zkoumání jsem zjistil, že jsou to dvě samice (rostlina vypadá naprosto stejně, jako na vaší fotografii). Podle odborníků je to actinidia chinensis, nebo-li čínská (velkoplodá), případně aktinidie deliciosa. Já se spíše přikláním k té čínské. Ale údajně jako opylovač pro obě tyto samice poslouží samec aktinidie čínské. Koupit v OBI nemá smysl, tam pendrek ví, zda je to samec nebo samice. Jedině od někoho, komu již kvetla a kdo ví, že to samec je. Od jara jej sháním - nejlépe uříznout větvičku (nařízkovat), protože takto rostlá kvete již druhým rokem, zatímco ze semene až za nějakých 6 let.... Prosím proto, abychom spojili síly a pokusili se sehnat samce. Foto květu samce a samice najdete na http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/stranka/kiwi
Můj telefon: 603 204 290. Krásný den. MF

RE: Kiwi samice - samec

(VWPsQNuF-eyy.YsVVt%jEKzaVvdjLT~fW7bMQMvaVWR), 5. 10. 2009, 17:22

Dobrý den Mirku,my máme kiwi velkoplodné a druhý rok máme ovoce a to loni byly plody jen tři a letos jich je celkem okolo 40-50kusů,ale máme to v Rakousku kde budeme zase až od 1.března. My víme které je samec a samice,u nás byl také dříve problém a jak se koupil samec je po problému. S pozdravem Nollová.

(VWPsQNubWkqkQNs6JyvjFo), 22. 5. 2009, 14:15

stále nerozumím jak prořezávat kiwi prosím o nějaké obrázky řezů. Díky

RE:

(q8AjEKAg78), 20. 2. 2012, 16:28

pokus o vložení snímku už ořezaného kiwi

(VWPsQNuBWgvxRYTuVVSsQNu), 20. 5. 2009, 19:05

Dobrý den! Bydlíme u Turnova a dnes jsme koupili kiwi -deliciosa-Hayward.Byla to dobrá volba?A jaké má pěstitelské nároky?Děkuji za odpověď.

RE:

(q8AjEKAg78), 20. 2. 2012, 16:39

tak to moc dobrá volba nebyla.Tento druh u nás vymrzá.Je-li ho už silná rostlina a zasadí se k domu, kde má zároven i vlhko, pak některou zimu vymrzne, a na jaře začne od kořenů růst znovu.Pokud nevymrzlo totálně.Kořeny se mohou nakrývat sněhem, listím, slámou. Musí být ovšem zasazen samčí i samičí kus.V poslední době se od odrůdy hayward někteří posunulu a sázejí odrůdu Gold, které má sice menší,ale chutnější plody.V lednu byly v kauflandu, ale tam bývají málo. Někdo je prý viděl v makro, a v německých supermarketech.Já viděl snímek jejich plantáže v Belgii,tam je na ně specialista. Když už to máme na
Nový Zélamd tak daleko,tam výzkum běží stále.U nás běží výzkum drobnoplodého druhu actinidia kolomikta,hypophae /rakytník/ ovocné zimolezy.Tyto a argutu bych vždy ctěl mít na zahradě.

(redakce), 15. 5. 2009, 09:48

Kiwi bude potřebovat oporu, je popínavou, do výšky rostoucí rostlinou. Ideální je chráněné a teplé místo u jižní, jihovýchodní či jihozápadní zdi. Rostlina kolem sebe potřebuje trochu prostoru, proto by ostatní rostliny měly růst v určitém odstupu.

(VWPsQNuAc.GkQNs6JyvjFo), 9. 5. 2009, 17:53

Dnes jsem dostala od syna kiwi a nevím jestli ho můžu zasadit mezi kvítka.Prosím odpovězte mi.Děkuji Gorošová

RE:

(q8AjEKAg78), 1. 10. 2011, 09:22

kiwi jsou vysoké liany.Dole nepotřebují moc místa,tam mohou zůstat i květiny,ale nahoře se rozrůstá do stran ,tam je místa potřeba hodně.

(Markéta), 19. 11. 2008, 19:56

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pár otázek. Koupili jsme zároveň kiwi samici i samce, ale samec má velmi malé přírustky. Máme se o něj starat jinak než o samici?? Taky je dle návodu zaléváme. Máme zálivku dodržovat i v zimě? A mají se rostliny chránit proti mrazu? Děkuji Markéta

RE:

(q8AjEKAg78), 28. 10. 2011, 21:02

takovou péči potřebují jen choulostivější druhy a odrůdy. Podle toho, že letos některé odrůdy argut mladé na jaře uhynuly, myslím, že je jistější je trochu krýt chvojím,jak říká vašek, neb pilinami, neb pískem,okolo kořenů.

RE:

(q8AjEKAg78), 25. 10. 2011, 12:43

není jasné, jaký druh máte.Pro jistotu bych nad kořeny nasypal piliny okolo kmínku a ponechal do půl dubna.Na jaře to brzy raší a vyrašené přijdou-li pozdní mrazy,omrzne.Brzy však od kořenů začíná rašit znova.Někteří pokládají led okolo kořenů a zasypou pilinami,aby oddálili rašení.Někdo dává v zimě v největším mrazu, kdy je půda zamrzlá okolo kmínku balíky slámy.Ponechá do konce dubna.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS