Organické hnojení: Jak používat hnůj kravský, ovčí, prasečí, koňský a slepičince?
29. 2. 2012

Organické hnojení: Jak používat hnůj kravský, ovčí, prasečí, koňský a slepičince?

Kdysi se žádný zahradník neobešel bez pořádného chlévského hnoje. Díky tomu byla půda výživná, humózní, kyprá, zadržovala dobře vláhu. Dnes se k hnoji vracíme. Umí to, co umělá hnojiva nikdy nesvedou.

Půda hnojená kvalitním hnojem dokonale váže živiny a pěstitelský úspěch je zajištěný. Minerální hnojiva se kdysi používala pouze jako hnojiva doplňková. Vzhledem ke stále obtížnější dostupnosti však podíl hnoje na zahradách klesal a byl nahrazován minerálními hnojivy. Dnes však hnůj slaví na zahrádky návrat, a to zaslouženě.

Kvalitní je hnůj domácí a z biochovů

Co je vlastně chlévský hnůj? Je to tuhé statkové hnojivo vzniklé fermentací chlévské mrvy – směsi tuhých a tekutých výkalů hospodářských zvířat a podestýlky, kterou může být sláma, piliny nebo pazdeří. Dobře vyzrálý hnůj je tmavá, snadno rýpatelná hmota v povrchových vrstvách hnědočerná, ve spodních nazelenalá, která při styku se vzduchem rychle černá. Páchne slabě amoniakem, zbytky steliva jsou patrné a dají se mechanicky snadno oddělit. Díky vysokému obsahu dusíku je tak hnůj cenným hnojivem.

kráva

Důležité varování: nikdy nepoužíváme výkaly od zvířat z velkochovů, kterým jsou dávkována antibiotika nebo hormony a krmivo obsahující nepřírodní složky!

Jak se liší jednotlivé hnoje a k čemu se hodí?

Není hnůj jako hnůj. Některý se rozkládá a uvolňuje živiny velmi pomalu, jiný naopak reaguje rychle a produkuje velké množství tepla. Také obsah živin je rozdílný. Tak jako jsou odlišná zvířata, od nichž exkrementy pocházejí, do stejné míry je odlišné i složení výsledného hnoje a jeho působení na rostliny. Pouze ten, kdo je schopen různé typy rozeznat, může je správně používat.

  • Čerstvý kravský hnůj z chovů se slaměnou podestýlkou představuje mírné a vyvážené hnojivo. Obsahuje všechny důležité živiny. Můžeme ho použít do speciálního sila.
  • Koňský hnůj patří mezi výhřevná hnojiva, lze s ním například velmi snadno „vytápět“ pařeniště. Obsah výživných látek je podobný jako u kravského hnoje. Obě hnojiva mohou být v kompostéru společně. Koňský hnůj je výborným doplňkem výživy pro náročné rostliny.

koňský hnůj

  • Prasečí hnůj je příkladem „studeného“ hnoje s pomalým rozkladem. Obsahuje hodně draslíku, málo dusíku a téměř žádný vápník. Kompostovaným prasečím hnojem prokážeme dobrou službu především celeru, pórku a maliníkům.
  • Ovčí, kozí a králičí hnůj se řadí k rychle se rozkládajícím hnojivům. Proto by s nimi měl každý zahrádkář zacházet obezřetně. Příliš mnoho dusíku může způsobit nepřiměřeně bujný růst. Tento hnůj bychom měli v každém případě kompostovat, ať už samostatně, nebo ve směsi s jiným druhem hnoje. V syrovém stavu může způsobit spálení rostlin. Ovčí, kozí a králičí hnoje jsou vhodné především pro druhy zeleniny s vysokými nároky na živiny.
  • Slepičí, kachní a holubí trus se také vyznačují rychlým rozkladem a následně uvolněním velkého množství dusíku. Na záhony nesmí nikdy přijít v čerstvém stavu. Je nezbytné ho kompostovat, případně přidávat v podobě hnojůvky. Nikdy nepoužíváme trus z velkochovů! Na rozdíl od trusu ostatních živočichů se drůbeží exkrementy vyznačují obzvláště vysokým obsahem fosforu – a příliš nezaostává ani dusík a draslík. Drůbeží trus je opět vhodný pro druhy zeleniny s výraznými nároky na živiny. Díky vysokému obsahu fosforu také podporuje tvorbu květů. Můžeme ho přidávat k zahradním i balkonovým květinám, ale pouze v nepatrných dávkách.

Jak hnůj kompostovat?

Vyplatí se také čerstvý hnůj nejprve zkompostovat a teprve potom zarýt do půdy, zničí se tím případné choroboplodné zárodky.

kompostování hnoje

Nesmíme do něj však přidávat vápno. Navázalo by na sebe drahocenný dusík obsažený v hnojivu, a tím by zamezilo jeho zužitkování. Nemáme–li dostatek půdy pro vytvoření mezivrstev, můžeme ji nahradit kamennou moučkou nebo práškovým jílem (rovněž bez vápna!).

Hnůj z „pytlíku“

Důraz na biologické pěstování vedl v posledních letech k novému rozmachu organických hnojiv. Většina je na bázi sušených, přírodně fermentovaných hnojů v různých kombinacích (kravský, koňský, slepičí) popř. s přídavkem dalších přírodních složek, jako jsou rohovina či guáno. Výhodou je, že jsou při procesu sušení zbavena klíčivých semen plevelů a choroboplodných zárodků. Práce s těmito hnojivy je snadná, skladování bezproblémové. Díky nim dochází k zúrodnění půdy a jejímu obohacení humusem. Přitom se pracuje s malými váhovými objemy. Jeden kilogram granulovaného hnoje má stejnou vydatnost jako vrchovatě naložené kolečko chlévské mrvy.

Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období.

Autor Jan Kopřiva.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

darujem za odvoz konský hnoj

(VWPsQNuRbsnxRYTuVVSsQNu), 20. 10. 2015, 20:19

darujem za odvoz konský hnoj poprípade vymením za seno alebo slamu pre koníky volať na telefónne číslo 0915375183

Dobrý den,měla bych dotaz k čerstvému koňskému hnoji . Kamarádka mi dala koňský hnůj,kterým jsem pohnojila jahody a zeleninu ,moje překvapení bylo,když jsem za delší čas zjistila,že se rostlinám nevede ,naopak velmi chřadnou,když jsem vykopala pár jahod a rajčat,zjistila jsem,že je v zemi hodně červů malých i větších.Mohla bych prosím dostat odpověď,o jaký druh se může jednat a jak se jich popřípadě zbavit? Děkuji Vám moc za odpověď a přeji krásný den,plný sluníčka v srdci Alena

Koňský hnůj

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 8. 4. 2014, 15:00

Dobrý den,
mám na pozemku asi tak 30tun koňského hnoje několik let. Dá se použít ke srovnání pozemku do roviny a k vylepšení půdy, ale abych tím starým hnojem neublížil porostu a stromům které tam rostou několik stovek let? Děkuji za odpověď.

RE: Koňský hnůj

(VWPsQNuG9_Eo0YTuVVSsQNu), 5. 4. 2015, 11:29

máte ho ještě?:)

RE: Koňský hnůj

(Mariánka), 8. 4. 2014, 16:41

To máte skvělý materiál. Několik let uleželý, to je právě nejlepší, ten už rostliny nespálí a půdu vylepší jedna báseň. 30 tun je hodně, ale jestli máte velký pozemek...starým stromům ani silnější vrstva neuškodí.

Otázka

(Zahradník), 1. 8. 2013, 17:37

Co mám dělat s koňským hnojem

RE: Otázka

(Rozárka), 2. 8. 2013, 10:06

Výborný do pařeniště a ksleníku, pěkně zahřívá. A jiank ho dávám k zelenině, co žere hodně živin, i ven, i kdytkám aby kvetly...koblížky se slámou jsou nejlepší hnojivo.

Dotaz na použití kravského hnoje

(VWPsQNuDb9BwZb4Vj7aPZYTw), 19. 7. 2013, 11:57

Dobrý den, mám dotaz v jaké vzdálenosti od studny s pitnou vodou se dá kravský granulovaný hnůj použít. Nechci znehodnotit kvalitní pitnou vodu. Děkuji za odpověď.

RE: Dotaz na použití kravského hnoje

(mariánka), 19. 7. 2013, 12:13

U granulovanýho bych se vůbec nebála tolik, jako u čerstvýho. Když dávkujete podle návodu, rostliny všechno spotřebují a do vody ani nemá nic šanci utýct, ono se to hned taky smísí s půdou, zpracujou to ty breberky co v ní žijou a je z toho humus, úrodná půda. To se nevyplavuje do vody jako minerální, umělý hnojiva ( i z přebytku čerstvýho hnoje se trocha dusíku vyplavit může, z granulí těžko). Já bych pro jistotu dala nějakejch pět metrů od studny, ale jestli máme hlubokou studnu, nebála bych se teho vůbec...

Hnůj

(VWPsQNurZ.AuRYTuVVSsQNu), 2. 3. 2012, 18:45

Nabízím kvalitní koňský a kravský hnůj. Máme koníky a představte si, že vedlejší družstvo ho nechce ani zadarmo, prý je pro ně lepší dávat na pole prášky, které tu shazuje letadlo čmelák. Myslíte si , že již to neexistuje, pak jste na omylu, kdo má zájem o kvalitní hnůj i vyzrálí 1 rok, najde nás ve východních čechách www.sladekjiri.estranky.cz

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS