Osaďte si pestrý a voňavý mátový truhlík
9. 5. 2017

Osaďte si pestrý a voňavý mátový truhlík

Máta je k dostání v mnoha druzích, křížencích a kultivarech, jejichž vzhled, vůně i chuť se liší. Stojí za to jejich rozmanitosti využít – jsou krásné na pohled, svěže voní a bujně rostou.

Máta roste bujně a vyžaduje hodně vláhy. Při dostatečné zálivce prospívá i na sluníčku, úpal však ráda nemá. Můžete využít toho, že dobře poroste i v polostínu. Nejlepší je pěstovat ji samostatně, ostatní bylinky ráda utlačuje.

 Máta vonná (Mentha sauveolens) variegata

Je libo mátu čokoládovou, či levandulovou?

Marocká a vodní máta voní sladce pepermintově, peprná a klasnatá máta mají ostrý říz. Přibývají stále nové odrůdy, jejichž vůně má nádech po jahodách, ananasu, čokoládě, levanduli nebo skořici. A zároveň mohou mít panašované či zkadeřené listy – pokud zkombinujete více typů, bude mátový truhlík voňavý i ozdobný. Pokud si přejete do truhlíku k mátě přidat další druhy, podobné podmínky budou vyhovovat petrželce, roketě a pažitce.

Máta peprná (Mentha cordifolia, syn. Mentha piperita)

V nádobě po celý rok

Máty jsou vytrvalé, v nádobě přezimují nejlépe na chladném, bezmrazém místě. Pokud takové k dispozici nemáte, snesou mráz, ale nádoba by neměla promrznout. Můžeme je také pěstovat za oknem a užívat si čerstvou mátu po celou zimu. Bez zimního odpočinku v chladu však příští jaro patrně nebudou v nejlepší kondici. To nevadí, pokud si včas vypěstujete nové z řízků. Stačí výhonek vložit do vody nebo zapíchnout rovnou do substrátu a ochotně zakoření.

Máty můžete pěstovat i ze semen. V zahradnictvích však bývá pestrá nabídka různých druhů a kultivarů, které lze využít a dále si máty snadno množit a uchovávat snadným řízkováním.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS