Řada zahrádkářů je přesvědčená, že sklizní celá péče končí a o půdu ani skleník samotný není potřeba se nijak starat. Jen teplo pro správný a zdravý růst zeleniny nestačí. Co tedy udělat pro kvalitní úrodu v příštím roce?

Pozor na únavu půdy

Pravidelné střídání plodin je základem pro dobrý stav půdy a brání jejímu jednostrannému vyčerpání. Pokud pěstujeme jeden druh rostlin stále na stejném místě, dochází k postupnému oslabování růstu. Pěstované exempláře poté bývají napadeny nejrůznějšími škůdci a chorobami, neboť mají oslabenou obranyschopnost z důvodu nedostatku živin. Když dovedeme skleník až do tohoto stavu, musíme provést výměnu půdy za novou, nejlépe kompostovou, která je velmi bohatá na živiny. Tento krok je fyzicky i časově poměrně náročný, znamená to vyvezení a navezení velkého množství materiálu.

Pravidelné každoroční rytí, přidávání kravského či koňského hnoje, kompostu a prostřídávání plodin zaručí vysoký výnos.

Úklid a dezinfekce

Skleník vždy po ukončení sklizně řádně uklidíme. Napadené části rostlin nepatří na kompost, nýbrž na oheň! Zabráníme tím šíření zárodků chorob a omezíme výskyt škůdců. Zdravé rostliny, které mají odplozeno, můžeme rozsekat zahradním drtičem nebo sekačkou a přidat do zakládaného kompostu.

Pravidelná dezinfekce celého skleníku je nutná ze stejného důvodu. Někteří z nás rádi používají sirné knoty, dýmovnice a další přípravky, které však nejsou vůbec vhodné pro použití v případě, že na prázdných plochách pěstujeme rychlenou zeleninu, která je na podzim velmi vítaným doplňkem stravy. Pro očištění vnitřních ploch a likvidaci nežádoucích návštěvníků použijeme na těleso skleníku parní čistič, ten je velmi šetrný a vysoká teplota dokonale zlikviduje jak spory plísní, tak vývojová stadia škůdců - zde nejčastěji narazíme na molice, mšice nebo svilušku.

Půdu po sklizení všech rostlin vydezinfikujeme dusíkatým vápnem, což je granulované hnojivo dusíkato-vápenatého typu, jež zaručeně a spolehlivě zlikviduje nejen vajíčka slimáků, ale i všechny zárodky plevelů, houbových chorob a vývojová stadia hmyzích škůdců v půdě. Dusíkaté vápno aplikujeme na zpracovanou půdu, provedeme jeho mírné zapravení a zalijeme. Následně můžeme použít netkanou textilii k zakrytí půdy, aby byl povrch stále vlhký po dobu dvou až tří týdnů. Aplikaci provádíme kdykoliv po sklizní, nejpozději však zhruba měsíc před zahájením jarních výsevů a výsadeb. Následně nezapomene přihnojit ještě kombinovaným hnojivem, aby byl podíl prvků v půdě vyrovnaný.

Ochrana před sněhem, drobné opravy

V místech, kde v zimě sněží, musíme skleník uchránit před deformacemi, vzniklými napadáním velkého množství sněhu. Stačí, když jeho střechu podepřeme silnými dřevěnými kůly. Nezapomeneme na drobné opravy konstrukce skleníku - dotáhneme všechny šrouby a přesvědčíme se, zda-li se nezačal odpadávat tmel, který drží výplň ze skla nebo polykarbonátu. Když je bezmrazé počasí, můžeme se do těchto oprav pustit. Po tomto kroku máme již skleník na zimu perfektně připravený a využijeme jej například na zimování nenáročných rostlin, jako třeba podzimních chryzantém v nádobách.