Cukety, takzvané letní tykve, jsou opravdu plodné. Jediná rostlina vás zásobí surovinou pro mnoho zdravých, lehkých a lahodných obědů či večeří. Na osobu obvykle postačí jedna až tři rostliny. Ty však potřebují dostatek místa, neboť listy jsou velké a růst velmi bujný.

Cukety se sytě zelenými listy a velkými, žlutými květy působí až překvapivě dekorativně. Kdo nemá zahradu, může rostlinu pěstovat i na balkóně či terase ve velké nádobě, kde ostudu neudělá. Květy však potřebují opylení hmyzem, včely a další opylovači k nim proto musí mít přístup. Pokud jej jich nedostatek, je třeba samičí květy s pomocí samčích opylovat ručně.

Z velkého množství odrůd můžete vybírat podle chuti i zraku. Cukety mohou být sytě i světle zelené, jasně žluté, proužkované, podélné i kulaté…

Výsev semen a výsadba sazeniček

Cukety budou nejrychleji růst a nejlépe plodit na výhřevném, chráněném stanovišti. Na týden až tři před výsevem či výsadbou můžete přikrýt záhon černou fólií, díky čemuž se půda prohřeje. Půdu je vhodné obohatit uzrálým kompostem (přibližně 3cm silnou vrstvou, nebo pár lopat ke každému hrůbku). Některé cukety se plazí po zemi, jiné mají keříčkovitý vzrůst, nebo se dobře pnou i po opoře, například po síti.

  • Osvědčená je výsadba do černé mulčovací netkané textilie, které brání v růstu plevelům a pomáhá prohřívat půdu. Semena lze ven vysévat nejlépe počátkem května, do řádků ve vzdálenostech 50-100 cm jednotlivě, nebo do hrůbků po třech, přičemž po vyklíčení se ponechává dále růst pouze nejsilnější rostlina. Když semínka před výsevem namočíte, vyklíčí dřív.
  • Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi. Kořínky potřebují dostatek prostoru, květináčky o průměru nejméně 10 cm. Ven se vysazují až v druhé polovině května, výsadbě by mělo předcházet postupné otužování.

Zálivka, hnojení, mulčování

Když rostliny začnou nasazovat plody potřebují dostatek vláhy a výživy.

  • Za suchého počasí je proto zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou.
  • Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík.
  • Pokud nejsou rostliny od počátku pěstovány v mulčovací textilii, je vhodné půdu pod nimi mulčovat organickým materiálem. Vrstva by však neměla být příliš silná, aby se pod ní neukrývali slimáci a aby nezahrnula krček rostlin.
  • Rostoucí plody je vhodné podložit suchým mulčovacím materiálem (slámou, pilinami), nebo prkénkem, dlaždicí a podobně, aby na vlhké zemi neplesnivěly.

Sklizeň

Cukety by se měly sklízet, když dorostou délky od 7 do 15 cm, nejvýše pak 20 cm. Menší plody jsou křehčí a lahodnější, a o dostatečný objem úrody se včasnou sklizní nepřipravíte. Když na rostlině žádné plody neuzrají, nasazuje plody nové a nové, aby zajistila semena pro příští generaci.

  • Plody je třeba sklízet v rukavicích a dlouhým rukávem, protože lodyhy i listy rostlin jsou často posety ostny nebo tuhými chlupy. Cukety od rostliny odřízněte ostrým nožem, na plodu ponechte několik cm dlouhou stopku, vydrží pak v chladu kvalitní několik dní.
  • Sklizeň u později vysetých rostlin může probíhat až do podzimu. Při poklesu teplot pod 4°C však plody teplomilných cuket ztrácejí na kvalitě a mívají poškozenou slupku. Je třeba je sklidit včas, případně rostliny chránit netkanou bílou textilií.

Mladé cukety jsou výtečné nejen v teplé kuchyni, na smažení, zapékání i fritování, ale i za syrova do zeleninových salátů.

Choroby a škůdci

Cukety jsou k chorobám poměrně odolné, ale za horkého a suchého počasí je někdy může napadnout plíseň okurková. Rostliny špatně rostou a na listech se objevuje šedavý povlak. Prevencí je pravidelná zálivka a stále mírně vlhká půda, a samozřejmě i celkově dobrá kondice rostlin. V případě výskytu je třeba odstranit napadené listy. Lze zasáhnout fungicidy nebo přípravky na přírodní bázi (rostlinné oleje), které odolnost proti plísním rovněž zvyšují.)

Na květech a mladých plodech si rádi pochutnávají slimáci.

Mšice, které samy o sobě mohutné rostliny příliš neohrožují, mohou mezi rostlinami šířit nebezpečné onemocnění, virovou mozaiku, jež se projevuje žlutými skvrnami na listech i plodech, zkroucenými listy a pokřiveným, zakrnělým růstem. Proti tomuto viru neexistuje účinná pomoc a nezbývá než napadené rostliny okamžitě zlikvidovat. Některé odrůdy jsou vůči tomuto onemocnění odolnější.