Pěstování fíkovníku v květináči i na zahradě: Úrody se dočkáte brzy
2. 1. 2018

Pěstování fíkovníku v květináči i na zahradě: Úrody se dočkáte brzy

Sušené fíky jsou oblíbeným mlsem, sladkým a přitom zdravým. Čerstvé jsou ještě lepší – zkuste si je vypěstovat. Fíkovník za jistých podmínek přežije i venku, nebo může zimovat v temném sklepě.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je strom velmi krásný i užitečný, legendy s ním spojené jsou staré jako lidstvo samo. Přes svůj subtropický původ je poměrně nenáročný. Můžete ho pěstovat v nádobě jako přenosnou rostlinu, nebo dokonce vysadit na zahradu. V našich podmínkách plodí například  'Brown Turkey‘, 'White Marseiiles‘, 'Dotato‘, 'Becane', 'Hardy Chicago', 'Troja', 'Osborn Prolific', 'Trojano', 'Violette Dauphine'.

smokvoň, fíkovník se zrajícími plody

Zimní spánek

sazenice fíkovníkuV zimě by měly fíkovníky odpočívat v chladné místnosti, při teplotě kolem 10 °C. V teplém bytě sice přežijí, ale kvést ani plodit nebudou – odpočinek v chladu by měl trvat nejméně dva měsíce. Výhodou je, že při zimování nevyžadují světlo, takže pokud nemáte vhodně osvětlené místo, fíkovník můžete klidně uložit do tmavého sklepa. Listy mu zde opadají, ale na jaře se opět zazelená. Bát se nemusíte ani o nezralé plody, které stromek na podzim založil -  přezimují na něm, na jaře budou pokračovat v růstu a dozrají, přičemž na sklonku léta může stromek přinést ještě jednu úrodu. V době vegetačního klidu a odpočinku v chladu fíkovník zalévejte velmi opatrně, jen aby zemina zcela nevyschla.

Letní sluneční lázeň

Přes léto fíkovník potřebuje slunné místo. Letnění je tím nejlepším, co mu můžete dopřát a dostatek slunce je podmínkou pro to, aby plodil.

  • Fíkovníku dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu a nejméně každý třetí rok ho přesaďte.
  • Při přesazování můžete zkrátit hlavní kořeny, čímž podpoříte tvorbu postranních.
  • Daří se mu v propustné zemině, složené z kompostu, listovky a písku.
  • Během vegetace vyžaduje vydatnou zálivku, plocha jeho listů je velká a tím pádem i odpar a spotřeba vody.

Během jara a léta fíkovník jednou týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu. U fíkovníku pěstovaného celoročně venku je v září vhodné hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, který podpoří odolnost vůči zimě. (Na draslík jsou bohaté banánové slupky – můžete je zkompostovat, nebo z nich vyrobit výluh.)

Sklizeň domácích fíků je velká atrakce

Kdy se dočkáte úrody?

Fíkovník může plodit již 2. nebo 3. rokem, záleží však na podmínkách i troše štěstí. Do pěti let byste se však měli plodů dočkat jistě. Čerstvý fík je delikatesa, kterou ocení dokonce i lidé, kteří sušeným fíkům na chuť nepřišli - musíte je však nechat dokonale vyzrát. Fíkovníky pěstované v nádobách můžete na jaře a na sklonku léta přesunout do skleníku a tak dozrávání uspíšit.

Bujně olistěný fíkovník na zahradě

Subtropy na zahradě

Starší fíkovníky jsou vůči mrazu odolnější a v mírnějších oblastech přežijí i venku. Fíkovník můžete vysadit i na zahradu, ve volné půdě se mu daří a naroste mohutnější. Ovšem úrodu přinese nejvýše jednou ročně. Na jižní Moravě rostou venku mohutné, letité smokvoně, a pokud stromku najdete chráněné místo, uspějete i v méně teplých oblastech. Mladé sazenice raději pěstujte pár let v nádobě jako přenosné, než je vysadíte ven. Kořeny je třeba ochránit nastýlkou z kompostu a listí, slámy, chvojí. Pokud nadzemní část omrzne, z kořenů vyraší nové výhony. Ovšem i nadzemní části lze chránit pomocí netkané bílé textilie, do které korunku i s kmínkem obalíte.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(VWPsQNurZ.Ao1YTuVVSsQNu), 2. 1. 2018, 13:12

Prosím někoho kdo má sazenici fíkovníku a může mi ji poslat, samozřejmě za úplatu poslat, děkuji, Zd. Rybář Horní Slavkov.Mob. 720232509

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(pěstitel), 2. 1. 2018, 23:51

Ahoj, teď je ta nejhorší doba na shánění... Na jaře poptej pěstitele ať ti ustřihnou a pošlou obálkou pár řízků a nechej si je zakořenit ve vodě nebo v perlitu a až vyhodí kořínky, přesaď je do hlíny. Fíkovníky obecně celkem dobře koření. Jinak článek je sice dost obecný, ale relativně přesný, i když tu sekci o doporučených odrůdách neber vážně, to jsou hrozné plky :)
Ze světově známých odrůd (pokud se vůbec dá hovořit o odrůdách) jsou pro naše podmínky nejvhodnější English Brown Turkey (EBT) - nejlépe klony Pálava/Přibice nebo Laradek. Ovšem zdaleka nejvhodnější jsou noname rostliny, které u nás nebo na Slovensku už dlouho přežívají a úspěšně plodí. Obvykle pochází z Chorvatska nebo přilehlých částí Balkánu (podmínkou je, aby byly partenokarpické, tedy nevyžadovaly oplodnění vosičkou blastophaga, která u nás nežije). Jednou z osvědčených rostlin je například fíkovník z pražské botanické zahrady, tzv. odrůda Trója. Klíčové pro výběr odrůdy není ani tak mrazuvzdornost (opravdu mrazuvzdorný fíkovník stejně neexistuje, každý venkovní je třeba zazimovat), ale délka zrání hlavní úrody a podpora tvorby breba fíků. Z tohoto pohledu jsou vhodnými rostlinami například fíkovník Veselský z Veselí na Moravě nebo Dlhé diely z Bratislavy. Oboje mají velmi krátkou dobu dozrání hlavní úrody od nasazení, cca 75 dní. V našich podmínkách nemá moc smysl sázet fíkovníky, kterým to trvá díle než 80 dnů...
Kupovat "značkové" odrůdy v hobby marketech nedoporučuji, většinou to jsou teplomilné odrůdy z Itálie nebo Francie, které u nás prakticky nemají šanci dozrát. Taky bacha, ať ti někdo nestrčí kapri fík, tedy samčí rostlinu. Ta sice krásně roste a je mrazuvzdornější než rostliny samičí, ale úrody se na nich nedočkáš a těch pár kapri fíků, co nasadí, není jedlých.

Připojuji fotku jednoho z mých loňských fíků, je to EBT, odrůda Pálava (někdo jí říká Přibický). Hmotnost 40 gramů, délka 6 cm, sladký jako med :) Celkem se mi z malého keříku (výška 40 cm) ve volné půdě u jižní strany domu na Ostravsku urodilo okolo 10 fíků.

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(Karel Z.), 3. 1. 2018, 09:21

Znám člověka, poblázněného do fíkovníků, který pěstuje spoustu odrůd. Ptal sjem se ho jednou, jaké mu plodily, co si mám pořídit, a vyjmenoval jich hodně, většina se hoduje tady s těma uvedenejma (v článku). Tak asi můžou plodit a růst. JInak dík za radu, klidně bych vsadil na ty podle vás nejlepší, ale zase mi nepřijde, že by v Chorvatsku byly tužší zimy, než ve Francii a itálii.

RE: scháním sazenice fíkovníku , nemá někdo?

(VWPsQNueWdBu5_56Kvm.h74Vl), 16. 1. 2018, 13:13

Já mám fíkovník venku, cca 2,5 metru vyskoký,plodí jednou za rok. Fíky, které nasadí na sklonku léta pomrznou a opadají. Z keře mám cca 100-120 fíků. První tři roky mi vymrznul do kořenů a znovu obrazil. Teď se ho snažím obalit nějakou textilií a bublinou. Přežije mráz tak do -8 až -10 st. Při -15 spolehlivě zmrzne. Jinka v létě krásná dekorace zahrady.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS