Předpěstování sadby za oknem: vhodný substrát, sadbovací tablety, miniskleníky…
2. 2. 2016

Předpěstování sadby za oknem: vhodný substrát, sadbovací tablety, miniskleníky…

Vypěstovat si vlastní sadbu zeleniny i okrasných rostlin ze semen se vzhledem k nízkým nákladům i širšímu výběru druhů a odrůd vyplatí. Jak postupovat?

Vypěstovat si vlastní sazenice pro výsadby do nevytápěného skleníku, venkovního pařeniště či pro časnou jarní výsadbu na venkovní záhony je možné v běžných bytových podmínkách. Rostliny pěstovaní pak na zahradě i balkoně získají náskok. Sáčky s osivy zkontrolujeme – správě uskladněná semena vydrží kvalitní po dlouhá léta - a chybějící osivo včas dokoupíme. A můžeme začít.

Základem úspěchu při předpěstování sadby zeleniny nebo balkonových květin je použití kvalitní zeminy a udržování její správné teploty po celou dobu pěstování. Stejně důležité je zajistit rostlinkám dostatek světla a přiměřenou vzdušnou vlhkost.

Určitě oceníme třeba pokojové skleníčky, pařeniště, misky s průhledným krytem nebo jiffy, v nichž výborně zakoření i rostlinné řízky. Doslova na okenním parapetu pak levně vypěstujeme zdravou sadbu paprik, rajčat, listové zeleniny, okurek nebo okrasných květin.

Správný výběr substrátu

  • Vhodnou zeminou pro předpěstování sadby je substrát pro výsevy, který je vzdušný, propustný a přiměřeně chudý na živiny – při klíčení a v počátečních stadiích růstu je jejich přebytek naškodu.
  • Na řízkování pak slouží speciální substrát pro řízkování, ale řízky můžeme přepichovat i do zmíněného substrátu výsevového. Vysévat i řízkovat lze také do perlitu.

Zeminu pro předpěstování si můžeme připravit i sami – kvalitní zeminu smícháme s rašelinou a pískem, dobré je přidat i malé množství perlitu. Perlit nahradí rašelinu zahradníkům, kteří ji z ekologických důvodů nepoužívají.  Pokud substrát propaříme,  předejdeme výskytu chorob. Výsevy mohou být někdy napadány houbami způsobujícími padání klíčících rostlin, nebo se mohou objevit různé druhy plísní.

Sadbovací tablety a kostky jsou komfortní

Pro sadbování a řízkování rostlin jsou také určeny sadbovací tablety či válečky jiffy, které lze koupit v hobbymarketech nebo v semenářstvích. Do tablety jednoduše vložíme semínko a tabletu položíme do vody, kde nabobtná.

Výhodou je, že jiffy skvěle drží nasátou vodu a stojí samy o sobě. Rostliny si v nich tvoří bohatý kořenový bal, s nímž je zasadíme rovnou na stanoviště bez přerušení růstu. V nabobtnalých tabletách dobře drží vzduch, protože jsou vyrobeny ze sphagnové rašeliny. Rašeliník ve svých buňkách udrží velké množství vody (někdy i dvacetinásobek suché hmotnosti). Další možnost představují například kostky Grodan z čedičové vaty rockwool, která se také vyznačuje výbornou absorpční schopností.

Nevýhodou sadbovacích kostek a jiffů je vyšší cena, nežli pěstování ve volném substrátu nebo přímo perlitu, který lze použít i opakovaně. 

Stanoviště pro sadbu: dostatek světla a vzduchu

Nejlepší stanoviště pro předpěstování sadby je světlé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Vlhkost vzduchu měříme hygrometrem – rozhodující je relativní vlhkost vzduchu, která v procentech udává, kolik vody vzduch obsahuje v poměru k úplnému nasycení. Pro sadbu by měla relativní vlhkost dosahovat přibližně 50 %. Zvyšovat ji lze rosením a pomocí odpařovačů. Potřebnou vlhkost snáze zajistíme rostlinám ve sklenících, v pařeništích a v krytých nádobách.

i

Pokud by bylo u okna příliš chladno, je vhodné vložit mezi polystyrenovou desku a nádobu se sadbou vyhřívací podložku – teplo bude prostupovat rostliny odspodu.

Světlo v bytech omezuje několik faktorů – velikost okna a to, zda je kryto záclonou nebo žaluzií, dále poloha bytu a roční období. Dá se říci, že přímo u nezakrytého okna mají rostliny plnou světelnou intenzitu, se vzdáleností od okna pak světelná intenzita klesá a již ve vzdálenosti 1,5 metru klesá množství světla na 50 %.

Pokojové miniskleníky

Péči o sadbu usnadní interiérové skleníčky a pařeniště. Jsou složené z misky a průhledného krytu a jsou za pár stovek k dostání v hobbymarketech, semenářstvích nebo v internetových obchodech.

S miniskleníky vyrobenými z pevného plastu se lépe manipuluje. Průhledná horní část je obvykle vybavena ventilačními škvírami, které lze zvětšovat a zmenšovat, aby bylo dosaženo optimální vlhkosti.

Ti, kteří mají hlouběji do kapsy, mohou zvolit miniskleníky z měkkého plastu, které jsou velmi levné. Prodávají se v různých rozměrech, takže každý zahrádkář určitě najde optimální variantu. Do miniskleníku můžeme také umístit sadbovací jiffy, což zjednoduší další operace spojené s přesazováním.

K dostání jsou také sadbovače se samostatným vytápěním.

Autor Blanka Stehlíková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

minipařeniště

(VWPsQNuC77P~QkRjW7bMQMvaVWR), 4. 5. 2016, 15:10

Dobrý den, dostala jsem dárkem své první minipařeniště na bylinky. Má 6x4 prostůrků pro 24 rašelinové tablety. Čili každá rostlinka se sadí zvlášť do té tablety...Doteď jsem vše pěstovala v truhlíkách, kde jsem semínka rozprostřela, ale mladí zase na mě s novinkama - možná absolutně blbý dotaz, ale takto když chcete nasadit více druhů bylinek, tak to vám v od každého druhu zbyde spousta semínek, ne? když do každé tablety dáte třeba 3 semínka?? nebo kolik jich tam dáváte vy? děkuji Klára

Predpestovanie sadby

(VWPsQNus9_EoRc4Vj7aPZYTw), 13. 12. 2014, 16:09

Oveľa viac, než všetky výsevné substráty a klasické jiffy zakoreňovače sa nám pre naklíčovanie osvedčilo kokosové vlákno (bežne dostupné v zlisovanej forme v tehličkách v každom záhradníctve alebo i vo forme podobnej jiffy zakoreňovačom) alebo minerálna vlna (! stavebnú verziu nepoužívať, obsahuje vo vode rozpustné lepidlá a stabilizátory). Mnohí zasa nedajú dopustiť na správne prevlhčený perlit, ktorý má ale oveľa hrubozrnejšiu štruktúru..

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS