Konopí je odedávna pěstovanou, nenáročnou a všestranně užitečnou rostlinou, která v poměrně krátké době dorůstá až do výše pěti metrů.

Starověké konopné nálezy

Obrazy zachycující pěstování i zpracování konopí jsou uvnitř starověkých egyptských pyramid. V Turkestánu byly nalezeny zbytky konopného provazu, pocházející z doby 3000 let před Kristem. Ale i v Evropě byla výživná konopná semena objevena v keramice staré přes 5000 let, na našem území byly nalezeny přes 5000 let staré zbytky konopných tkanin.

Lámaní, vochlování, vyčesávání…

V pěstování, sklizni a předení vláken z tuhých, dřevitých stonků konopí naši předci pokračovali i ve středověku. Celulózová vlákna se z namočených stonků získávala lámáním na trdlici, vochlováním na vochlovací stolici a následným vyčesáváním.

Konopný dům i papír

Ve staré Číně uměli konopné tkaniny recyklovat na velmi kvalitní papír. Postup výroby konopného papíru se později díky Arabům rozšířil na Pyrenejský poloostrov a odtud do celé Evropy. Až v druhé polovině 19. století vytlačila konopný papír dřevní hmota, podobně jako byla konopná vlákna nahrazena ropnými. Dopady na životní prostředí na sebe nenechaly dlouho čekat. Nadějí byl v USA patentovaný dekortikátor, mobilní stroj, který zpracování konopí ohromně usnadnil, a rovněž byla vynalezena technologie výroby papíru z konopného pazdeří. Ovšem strach z psychotropních účinků konopí nejprve v USA a časem i v Evropě převládl.

Konopí jako lék a droga

Zatímco mohutné stonky sloužily odedávna k výrobě látek a provazů a nutričně hodnotná semena k jídlu, listy a květy konopí sloužily k rituálním a léčebným účelům.
Léčebné a psychoaktivní účinky konopí byly známy již tisíce let před Kristem.

  • Ve starověké Číně konopím léčili revma, malárii či nespavost.
  • Ve starověké Indii byly drcené listy v mléce považovány za posvátný nápoj.
  • Lékař Galénos zaznamenal přidávání konopí do sladkostí, které pak při slavnostech přispívaly k dobré náladě hostů. Spolu s dalšími lékaři je však užíval i k léčbě, především bolestí.

Jejich recepty převzali i lékaři středověcí. Ovšem větší rozvoj používání konopí jako opojné rostliny v Evropě nastal až díky Napoleonovým vojákům, kteří se vrátili z Blízkého východu a také britským lékařům, kteří cestovali do Indie.

Klub hašišáků

Hašiš, koncentrát omamných konopných látek, se získává především ze samčích květů konopí indického (Cannabis indica), pěstovaného v Asii.

Velkou popularitu získalo mezi francouzskými spisovateli 19. století. Například Honoré de Balzac či Charles Baudelaire mu připisovali pozitivní vliv na tvorbu a založili dokonce „klub hašišáků“. Další z klubu, Théophile Gautier, popsal ve své knize účinky hašiše podaného v pravý čas takto: „Zvuky jsou obdařeny barvou, barvy hudbou. Smysly se neobyčejně zjemní a zostří, oči proniknou nekonečno, intenzivní pocity a myšlenky zastaví čas.“

Zároveň však bylo konopí používáno i k seriózním léčebným účelům. Zatímco v Asii byly opojné a léčivé účinky konopí využívány stále, v USA a v Evropě se náhle staly problémem (existují i domněnky, že za prohibicí konopí ve 40. letech v USA stály i akcie vládních představitelů v ropném a dřevařském průmyslu, pro který bylo textilní a papírenské konopí konkurencí).

Euforie nebo halucinace?

Hlavní psychoaktivní látkou konopí je tetrahydrokannabinol, látka se zkratkou THC. Cannabinoly jsou stále zkoumány, podrobný mechanismus jejich účinku není dosud zcela objasněný. Lidský organismus musí přijmout poměrně velké množství účinné látky, aby se dostavily mírné halucinogenní účinky marihuany a nikoli pouze euforie. Záleží ovšem i na obsahu účinných látek v konkrétní rostlině.

Konopí, nebo marihuana?

Marihuana je jméno, kterým nazývali konopí v USA mexičtí přistěhovalci. Rostlinu tradičně používali a kouřili, a jako mnohými nevítaná menšina možná i svým způsobem přispěli k zákonu omezujícímu pěstování a používání této rostliny. Mnozí lékaři ani nestihli proti zákazu protestovat, protože netušili, že marihuana, proti níž vláda bojovala v médiích, a jejich staré dobré konopí, které podávali některým pacientům, je tatáž rostlina.

Kdy konopí pomáhá?

Konopí s obsahem THC je při některých závažných onemocněních lékem, který se moderní medicíně zatím nepodařilo nahradit.

  • Například pacientům s roztroušenou sklerózou výrazně zvýší kvalitu života, uleví od křečí a mnohdy dokonce zastaví rozvoj nemoci.
  • U nádorových onemocnění je lze využít při nechutenství, které doprovázejí chemoterapii, protože dostatečná výživa je při tomto onemocnění zásadní.
  • Konopí dočasně pomáhá při léčbě zeleného zákalu, i když zde již za ně náhrada existuje, dále pomáhá předcházet epileptickým záchvatům, zmírňuje artritické bolesti a problémy ochrnutých lidí.

Zatímco v některých zemích se i dříve pacienti mohli konopím léčit legálně, u nás jim nezbývalo než samozásobitelství nebo černý trh. Situace se naštěstí zlepšila a využití konopí pro léčebné účely je nyní možné i u nás.