Proč goji, kustovnice čínská, neplodí?
25. 4. 2013

Proč goji, kustovnice čínská, neplodí?

Kustovnice je pohledný keř, který dává plody téměř zázračných vlastností. Pěstovat ji lze snadno i na zahradě, ale někdy se stává, že kvete avšak neplodí. Jak se dočkat úrody?

„Pěstuji kustovnici čínskou už čtvrtým rokem v nadmořské výšce 550 m na jižní straně. Každé jaro je obsypaná malými namodralými květy, které jsou plné včel, ale nikdy nemají plody. Proto bych prosila o radu“ napsala Marie Kořínková. A se stejným problémem se setkala i Anna Kalavá z Topolan: „Pěstuji tuto goji již pět let, má všechny podmínky růstu, je na slunci, bohatě roste, v létě vždy hodně kvete, ale malé růžové kvítky odkvetou a žádné plody nevyrostou.“

Kustovnice zvaná goji je nenáročná

Ve své domovině roste kustovnice (Lycium chinense) i ve výškách nad 2500 m. Bez větších problémů tedy roste skoro všude. Musí mít jen dostatek slunce a sušší stanoviště. Kvítky jsou oboupohlavní a k tvorbě plodů proto stačí jedna rostlina. Přesto lepších výsledků dosáhnete, pokud v blízkosti kustovnice zasadíte ještě další.

plody kustovnice čínské čili goji

Plodnost v našich podmínkách závisí i na odrůdě

Kustovnice u nás také většinou kvete později na jaře a v létě a nestačí pak vytvořit plody. To je případ z druhého dotazu. I zde pomůže vysadit ještě jednu rostlinu a to hlavně ranou odrůdu, která pokvete dříve a plody budou mít více času k dozrání. Pokud byste kustovnici pěstovali jen jako okrasný keř, můžete použít jakoukoliv rostlinu. Jestliže však chcete sbírat plody, je nutné pořídit si odrůdu, o které víte, jaké bude mít vlastnosti. To vám zajistí nákup u pěstitele, který garantuje vlastnosti a kvalitu.

Léčivé jsou i listy kustovnice

 Pokud jste začali pěstovat kustovnici pro zlepšení své vitality a na odstranění zdravotních potíží, nemusíte čekat až dozrají plody. V tradiční čínské medicíně se používají také mladé listy, které můžete žvýkat, nebo si z nich připravit odvar. Ten pomáhá při cukrovce, šerosleposti a upravuje i krevní tlak. Z lístků si můžete udělat špenát a použít ho jako přílohu k masu. V Číně se také používá kůra kořenů. Je vhodná při kašli, vředech a snižuje hladinu cukru i tuku v krvi.

Léčivé plody goji, jež se prodávají sušené, si můžete vypěstovat

Rostlina dlouhověkosti

Tento keř a všechny jeho části jsou v domovině považovány skoro za zázračný životabudič prodlužující život a zvyšující vitalitu. Užívají ho všichni, kdo potřebují posílit a dodat novou energii. I u nás prospěje každému, kdo tvrdě pracuje, vrcholově sportuje, či má nějaké zdravotní problémy. A vlastně každému, kdo chce být dlouho živ a zdráv. Pokud jste zdraví, v rozumných dávkách vám neublíží. Ovšem pokud máte nějaké problémy, není vhodné najednou požít větší množství kustovnice či ji užívat delší dobu. I zde platí, že všeho s mírou a dobrého pomálu.

Autor Vlastimil Šindelář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Kustovnice keř

(VWPsQNuD49HjeP4sI.m~eYSx47bO), 26. 8. 2018, 18:14

Prosím, mám kustovnici 2 roky a nyní na podzim začla kvést, mám ji sestřihznout, má dlouhé šlahouny a již jednou byla sestřihnutá. díky

Bílé listy a opadávání - kustovnice čínská

(VWPsQNuzWgnjEKx78.ExQmT6hwxy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 21. 5. 2014, 15:45

Dobrý den,
pěstuji druhým rokem na lodžii kustovnici čínskou. Plodila mi již v prvním roce po zakoupení. Lodžie je situovaná na jihovýchodní stranu, takže rostlina si užije pouze dopolední sluníčko. Už v loňském roce se mi na listech objevil bílý povlak, listy začaly vadnou a opadávat. Podle mého názoru chce kustovnice velkou zálivku, protože když jsem jí zalévala třeba jednou až dvakrát týdně, začaly uvadávat listy. Prosím o radu, jak zbavit rostlinu bílého povlaku na listech, popř. o jakou nemoc by se mohlo jednat.
Děkuji předem za odpověď
H.Hamerníková

Kustovnice Čínská vs Cizí

(Jaroslav), 23. 4. 2014, 09:02

Objednal jsem si sazenici Kustovnice Čínské (lycium chinense) ale poslali mi Kustovnici Cizí (lycium barbarum). Nevíte někdo, zda je mezi nima velký rozdíl, co se týká účinků plodů?

RE: Kustovnice Čínská vs Cizí

(mína), 13. 5. 2014, 18:19

Mě se to stalo taky, ale v nabídce byla ta čínská. Na visačce pak bylo napsáno barbarum. Nikde se pořádně na netu nemůžu nic dočíst, dokonce i fotky jsou divné, mají různé listy takže ani to nejde podle nich určit.

RE: Kustovnice Čínská vs Cizí

(Jaroslav), 15. 5. 2014, 11:44

Ptal jsem se na to prodejny a odpověděli mi v tom smyslu, že oba druhy Čínská i Cizí jsou v podstatě jeden druh. A na netu jsem našel jenom diskuse s různymi názory, např.:
http://www.zahrada.cz/forum/lecive-rostliny/kustovnice-cinska-48590/?n=1
http://www.zahradkari.cz/forum/index.php?display=prispevky&id_tema=860
Takže to vypadá tak, že vlastním nerodící kustovnici s kopijnatými listy (foto mé rostliny je v příspěvku druhého odkazu na diskuze).

kustovnice

(Jarda), 26. 4. 2013, 07:49

Tomu vysvětlení moc nevěřím. Mám kustovnici od Starkla let. Nádherně vyrostla, bohatě kvete - na dozrání by bylo dost času - ale plod jsem ještě neviděl. Z diskusí na jiných serverech vím, že podobné zkušenosti mají i ostatní. Naopak soused, který si kustovnici vypěstoval ze semínka koupených sušených plodů, má keř obalený. Asi budou různé druhy. Prostě podetnu a půjdu koupit sušené plody.

RE: kustovnice

(Mariánka), 26. 4. 2013, 11:18

Nařízkujte si tu od souseda! A nebo z těch semínek, skvělej nápad....

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS