Proč sazeničky za oknem mnohdy trpí, jsou slabé a vytáhlé?
23. 2. 2019

Proč sazeničky za oknem mnohdy trpí, jsou slabé a vytáhlé?

Teplo našich pokojů klíčícím semínkům svědčí. Ale rostoucím sazenicím na okenních parapetech už tak dobře nebývá. Sadba, kterou je třeba předpěstovávat již v únoru, doplácí na krátké zimní dny.

Jak si předpěstovat zdravé, silné sazenice? Mnoho nadšených pěstitelů má k dispozici pouze okenní parapet. V teplém pokoji však není snadné dodržet hned dvě ze tří základních podmínek pro zdravý vývoj sadby. Jsou jimi dostatek světla, přiměřené teplo a závlaha. Sklo obvykle dvojitých oken zadržuje podstatný podíl ultrafialového záření, slunce příliš pozdě vychází a brzo zapadá, mnohdy je pod mrakem a tím pádem světla ještě méně. Jeho nedostatkem proto trpí i sazenice u jižně či východně orientovaného okna. Řešením je umělé přisvěcování, alespoň v únoru a po část března.

Přisvěcování sazenicím velmi prospívá

Vytopený pokoj sazenicím nesvědčí

Velmi důležitá je i teplota, a neplatí, že čím vyšší, tím lépe. Teplo nad 20 °C vyžadují pouze klíčící semena, aby se probudila k životu rychleji. U rostoucích sazenic je mnohem vhodnější rozmezí od 16 do 18 °C. Pěstujeme-li je v příliš teplém prostředí, například na parapetu nad ústředním topením, budou rostliny nedostatkem světla trpět tím více. Navíc nižší teplota brzdí příliš rychlý růst do výšky a vytahování sazeniček a podporuje jejich zesílení.

Sazenice přeneseme do skleníku, jak jen to počasí dovolí

Proto se rostoucím sazenicím daří lépe v pařeništích (za teplých dní je větráme, v noci naopak přikrýváme), temperovaných sklenících (za příznivého počasí vytápěny být nemusí, pozor však na noční mráz). Využít lze i zimní zahrady a zasklené lodžie.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS