Proč si vysadit lísku? Je dekorativní, tvárná a plodí výborné oříšky
14. 11. 2016

Proč si vysadit lísku? Je dekorativní, tvárná a plodí výborné oříšky

Jsou odolné, rychle rostou, vytvoří soukromí. Můžete sklízet oříšky i proutky. Na výběr máte rozličné dekorativní variety s barevnými listy nebo kroucenými větvemi, mimořádně ozdobnými v zimě.

Ještě stále si můžete vysadit lísku, jeden z nejvděčnějších zahradních keřů. Pokud máte dostatek místa, je ideální pro volně rostoucí živé ploty, které chrání soukromí, poskytují útočiště ptákům a navíc vás (a veverky) budou zásobovat oříšky.

Jakou si vysadit?  

Lísky mají velké, rozmanitě zbarvené listyLísek je několik druhů a celá řada odrůd. Velmi dobré oříšky plodí líska Lombardská bílá – jsou podlouhlé, mírně zploštělé, středně velké a dozrávají v polovině září. Je však náročnější na klima a polohu, hodí se spíše do teplejších lokalit pěstování. Líska Webbova má velké, válcovité plody. Vůči klimatu je odolná, ale aby dobře plodila, prospěje jí přihnojení. Líska Hallská obrovská má poměrně velké, vejčité plody, které dozrávají v říjnu. Je velmi odolná a spolehlivá, dobře roste i plodí. Naprosto nenáročná a přirozeně pohledná je naše původní, nešlechtěná líska obecná (Corylus avellana). Odolná, plodná a dlouhověká je i oblíbená líska turecká (Corylus Colurna). Velmi dekorativní jsou červenolisté variety různých druhů lísek, odrůdy s kroucenými větvemi jsou ozdobné i v zimě.

  • Lísky vysazujte ve vzdálenosti 3 - 4 m.
  • Vyplatí se vysadit několik keřů, nejlépe odlišných odrůd, aby se mohly vzájemně dobře opylovat a poté hojně plodit.
  • Svědčí jim středně vlhká, hlinitá půda.

 Plůtek z lískových prutů

Tvárná a dřevodárná

Lísku můžete nechat vyrůst do 5 i více metrů vysokého, košatého stromku, nebo ji snadno udržovat jako kompaktní keřík o průměru 2-3 metry. Stačí lískové pruty každou zimu u báze ostříhat, na jaře vyraší nové. Pokud je budete stříhat ob rok, budou delší a silnější, ovšem po seříznutí bez problémů obrazí znovu a znovu.

Zmladit můžete i letitý keř. Líska je totiž jednou z nejvhodnějších dřevin pro pařezinové hospodaření, které je běžné v řadě evropských zemí, k nám se nesměle navrací. Má totiž mnoho výhod, především pro malopěstitele – a lískové dřevo, které můžete cyklicky sklízet, je na topení výtečné. Na zahradě se však obvykle spokojíte se sklizní lískových prutů, pokud budete lísku řezat často. Rovné, ohebné a pěkně zbarvené proutky jsou ideální na pletené plůtky, opory pro popínavé rostliny, i na opékání buřtů. Využít vlastní zdroje ze zahrady je ekologické, příjemné i úsporné.  

Lískové oříšky před dozráním

Oříšky jsou balzám pro nervy

Lískový oříšek je malý zázrak - obsahuje spoustu minerálů a vitaminů, stopových prvků, kvalitní oleje, kyselinu listovou a pantotenovou, vlákninu – zkrátka samé prospěšné látky. Oříšky vám pomohou při psychickém i fyzickém vyčerpání, zlepšují paměť, posilují srdce a oběhový systém. Dětem je však podávejte nejprve v malém množství, na oříšky se bohužel často objevují alergie.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

líska

(s8qs9-5nVV~52Z7%), 14. 11. 2016, 21:37

vypěstoval jsem z kličku liskového ořišku strom o průměru koruny 4m, ..--.. trápí mě červivost a sestřih-jak ho provádět.
Letos červavých a suchých plný prádelní lavor--něco odnes ořešák.
Kdo poradí L.V.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS