Sezóna medvědího česneku odstartovala
16. 3. 2017

Sezóna medvědího česneku odstartovala

Patříte k těm, kterým česnek medvědí nic neříká a nebo vám jeho intenzivní aroma připadá nepříjemné? Pak ani dál nečtěte. Pokud jste si však tuhle rostlinku oblíbili a nebo se ji chystáte ochutnat poprvé, zbystře. Sezóna medvědího česneku právě přichází.

Snad žádná jiná u nás divoce rostoucí rostlina nemá tolik příznivců jako česnek medvědí (Allium ursinum). Jeho fanklub má na facebooku přes 7 500 členů. Zatímco dříve česnek medvědí znali hlavně obdivovatelé přírody a vyznavači přírodní medicíny, v posledních letech se stal – v tom dobrém i špatném smyslu slova - celebritou. Od časného jara plní „medvědí“ recepty média i sociální sítě, svěže zelené lístky vévodí jídelníčkům luxusních restaurací a jakmile je čas na první sklizeň, seženete jej na tržištích i v supermarketech. Zvýšený zájem však skýtá i četná úskalí. Nástrahy čekají nejen na rostlinu samotnou, respektive lokality, kde roste, ale i na její sběrače. Nezbývá, než si přát, aby zvýšený zájem pro rostlinku nebyl „medvědí službou“.

Česnek medvědí se objevuje v nejteplejších oblastech od počátku března.

Kdy a kde hledat medvědí česnek?

Ti, kteří se česnek medvědí oblíbili jej buď pěstují na zahradě a nebo znají ve svém okolí místa, kde se mu daří. Asi nejlépe prospívá kolem potoků lemovaných dostatečným počtem listnatých stromů. Narazit na něj můžete také v různých hájcích či pozapomenutých částech parků. Začátek sezóny sběru medvědího česneku je proměnlivý. První známky jeho rašení letos nedočkavci hlásili koncem února, ale na první sklizni si pochutnávají až teď, v polovině března. Koncem prvního březnového týdne se lístky česneku medvědího prodraly za světlem i na mnoha dalších místech republiky (např. okolí Brna, Ostravsko, Chodsko, Polabí). Je tedy ideální čas obhlídnout terén a okoštovat letošní úrodu. Jak velkou šanci áte ve svém okolí česnek medvědí objevit vám napoví mapka karty druhu na Portálu informačního systému ochrany přírody

Česnek medvědí výborně prospívá poblíž potůčků v listnatých lesích.

Chraňte rostliny i sebe

  • nepoškozujte lokality, ani jednotlivé rostliny – tohle pravidlo by měli ctít všichni, kteří v přírodě sbírají jakékoli bylinky. Tam, kde roste česnek medvědí v chráněných územích, je jeho sběr nepřípustný. I na dalších místech bychom měli sbírat šetrně, zvlášť v případech menších lokalit. Tedy tak, abychom co nejméně poškodili porost. Ideální je sběr jednotlivých listů - sklidíme jen ty, které už jsou pěkně vyvinuté a ty ostatní dorostou. Ocení to jak ti, kteří přijdou na lokalitu po nás, tak i rostliny samotné. Vykvetou, vysemení se a naberou sílu do dalšího roku. Pokud někdo rve rostliny i s cibulemi, zbytečně lokalitu ochuzuje. Česnek medvědí, na rozdíl od česneku kuchyňského, pod zemí žádné stroužky neskrývá.

Česnek medvědí pod zemí neskrývá stroužky.

  • sbírejte jen to, co bezpečně poznáte – ne všechny mladé listy jsou vhodné ke konzumaci. V luzích a hájích můžeme při výpravách za medvědím česnekem potkat celou řadu velmi jedovatých rostlin. V nekvetoucím stavu hrozí nebezpečí záměny listů česneku medvědího za listy konvalinky vonné (Convallaria majalis), která je jedovatá a raší o něco později než česnek. Zaznamenány byly také záměny s dalšími jedovatými rostlinami kýchavicí bílou (Veratrum album) a ocúnem jesenním (Colchicum autumnale), áronem plamatým (Arum maculatum) či áronem východním (Arum cylindraceum). Naštěstí má česnek i pro ty, kteří nejsou zběhlími botaniky velmi charakteristické a nezaměnitelné aroma. Stačí listy lehce rozemnout v prstech a pokud ucítíte silnou česnekovou vůni, našli jste, co jste hledali.
  • klíšťata už jsou aktivní – jakmile teploty vystoupají nad 7 oC, začnou být klíšťata aktivní a hledají potenicálního hostitele. Pro výskyt klíšťat je kromě dostatečných teplot důležitá také vlhkost vzduchu, což právě v lokalitách kde roste česnek medvědí není problém. 

Listy je vhodné sbírat dříve, než rostliny vykvetou.

Autor Radka Páleníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS