Tipy pro lednové zahradničení: zelenina pod sněhem i za oknem
5. 1. 2017

Tipy pro lednové zahradničení: zelenina pod sněhem i za oknem

Nevadí, že zahradu pokryl sníh. Čerstvou zeleninu můžete sklízet i v zimě, na záhonech i za oknem. Dále si můžete připravit nářadí na jaro, chránit pupeny keřů, krmit ptáčky...

Otužilé zelenině, jako je kadeřávek, růžičková kapusta a pór, nevadí zima, ale nesvědčí jí prudké změny teplot. Proto ji chraňte nejen proti silným mrazům, ale i před sluncem – svrchu bílou netkanou textilií, zespoda slámou či listím. Netkaná textilie ji ochrání i před zvěří, která si na ní ráda pochutnává a vám pak do polévky nezbude nic.  

Zeleninu můžete pěstovat také za oknem. V truhlíku či květináči rychle obrůstá pažitka, roketa, naťová cibule, petrželka. Podmínkou je dostatek světla těsně u jihovýchodně orientovaného okna, nebo pod zářivkou s denním spektrem.

Petrželku můžete pěstovat i za oknem

Pupeny ovocných keřů někdy oždibují ptáci. Keře ochraňte netkanou textilií a ptačím hostům nabídněte jinou potravu – slunečnicová semínka, oříšky, jablka, lůj. Krmítka a hnízdní budky jsou nejlepší investicí pro budoucí zdraví zahrady, neboť i plodožraví a semenožraví ptáci krmí své mladé hmyzem. Na zahradě proto nedovolí přemnožení škůdců. Zatímco odvážné sýkorky se naučí zobat i z ruky, vrabcům, červenkám, brhlíkům, strakapoudům, stehlíkům a dalším plašším hostům je nezbytné připravit krmítko.

Sýkorky jsou nebojácné

Už se těšíte na jaro? Využijte zimu k přípravě zahradnického náčiní. Rýče, motyky i zahradnické nůžky se vyplatí nabrousit, práce s nimi bude snazší. Čepele z méně kvalitních materiálů je dobré po důkladném vyčištění natřít olejem, například minerálním.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS