Udržte v půdě teplo: pomohou zvony, sláma, textilie…
6. 5. 2017

Udržte v půdě teplo: pomohou zvony, sláma, textilie…

Jarní mrazíky jsou nejspíš za námi. Ale rostliny ocení i ochranu proti chladu, který brzdí klíčení a růst. Zvláště pokud jsou květnové teploty podprůměrné jako letos.

Za přelom, za nímž již mrazíky nehrozí, bývá považována půle května – když odejdou Zmrzlí“ či „ledoví muži“, Pankrác, Servác a Bonifác. Možná už nenastanou ani v první půli máje. Ta však bude teplotně podprůměrná a kryty, které nebudou potřeba kvůli mrazíkům, se budou hodit jako ochrana proti chladu -  urychlí klíčení a růst zeleniny i květin.

Klasické zahradnické zvony jsou krásné i užitečné

Zvony, petky, sklenice

Někdy stačí chránit jednotlivé sazeničky. Rostliny udrží v teple elegantní zahradnické skleněné zvony, nebo obyčejné sklenice a pet-lahve beze dna. Působí jako miniskeníky, půda pod nimi se ve dne prohřeje a v noci sálá. Pro nouzovou noční ochranu poslouží i lepenkové krabice či velké obrácené květináče.

Ochrana záhonů

Citlivé druhy zeleniny a letniček pomohou ochránit fóliové tunely či pařeništní okna. Přes den nejenže ohřejí vzduch kolem sazeniček, ale zvýší i teplotu půdy. V noci naopak zmírňují únik tepla, které z ní vyzařuje. Jednoduché a přesto účinné je také přes celý záhon přehodit netkanou bílou textilii a na okrajích ji zatížit.

Mini foliový kryt prohřeje vzduch i půdu pod sebou

Užitečné mulčování

Sláma dobře izoluje a chrání rostlinky ze stran, rovněž udrží teplo v prohřáté půdě. Mulčování slámou je proto zjara v zeleninové zahradě ideální, a pokud pravidelně hnojíme organickým hnojivem, nehrozí ani, že by odebírala z půdy dusík (což se může dočasně dít při rozkladu). Mulč půdu chrání před vysycháním, erozí, zúrodňuje ji, protože poskytuje klid na práci půdním mikroorganismům. A také i chrání před výkyvy teplot. Pod trvalky se zase hodí štěpka, štěrk, oblázky.

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS