Za přelom, za nímž již mrazíky nehrozí, bývá považována půle května – když odejdou Zmrzlí“ či „ledoví muži“, Pankrác, Servác a Bonifác. Možná už nenastanou ani v první půli máje. Ta však bude teplotně podprůměrná a kryty, které nebudou potřeba kvůli mrazíkům, se budou hodit jako ochrana proti chladu - urychlí klíčení a růst zeleniny i květin.

Zvony, petky, sklenice

Někdy stačí chránit jednotlivé sazeničky. Rostliny udrží v teple elegantní zahradnické skleněné zvony, nebo obyčejné sklenice a pet-lahve beze dna. Působí jako miniskeníky, půda pod nimi se ve dne prohřeje a v noci sálá. Pro nouzovou noční ochranu poslouží i lepenkové krabice či velké obrácené květináče.

Ochrana záhonů

Citlivé druhy zeleniny a letniček pomohou ochránit fóliové tunely či pařeništní okna. Přes den nejenže ohřejí vzduch kolem sazeniček, ale zvýší i teplotu půdy. V noci naopak zmírňují únik tepla, které z ní vyzařuje. Jednoduché a přesto účinné je také přes celý záhon přehodit netkanou bílou textilii a na okrajích ji zatížit.

Užitečné mulčování

Sláma dobře izoluje a chrání rostlinky ze stran, rovněž udrží teplo v prohřáté půdě. Mulčování slámou je proto zjara v zeleninové zahradě ideální, a pokud pravidelně hnojíme organickým hnojivem, nehrozí ani, že by odebírala z půdy dusík (což se může dočasně dít při rozkladu). Mulč půdu chrání před vysycháním, erozí, zúrodňuje ji, protože poskytuje klid na práci půdním mikroorganismům. A také i chrání před výkyvy teplot. Pod trvalky se zase hodí štěpka, štěrk, oblázky.