Pokud si přejete sušené kytice jako voňavé dekorace, sklízejte květenství v době, kdy je přibližně polovina květů v klásku otevřená. Pak nebudou opadávat. Nebo kvetoucí stonky seřízněte ještě dřív - jakmile se květy začnou vybarvovat do typické, modrofialové barvy. Ve svazcích je pak usušte na teplém, vzdušném, ale pokud možno tmavém místě. Svazky jsou dekorativní kyticí a osvěžovačem vzduchu v jednom. Hodí se i jako ozdoba dárků či slavnostní tabule. Levandule po seříznutí často vykvete opakovaně.

Pokud však hodláte květy sdrhnout a využít na čaj, do vonných sáčků nebo do koupele, můžete tak učinit i v době odkvétání, podobně jako to dělají pěstitelé na proslulých francouzských levandulových polích. Vonných silic v té době obsahují stale mnoho a spolu se včelami a motýly se budete z květů na zahradě těšit déle. Když pod sušící se svazečky podložíte čistý papír, o opadaná kvítka nepřijdete.

Voňavé sáčky

Sáčky, které naplníte sušenými levandulovými květy a vložíte do skříně provoní prostor i prádlo a především účinně odpudí moly. A na polštáři zpříjemní a usnadní usínání. Můžete je připravit z plátna, bavlněné látky nebo organzy.

Levandulový čaj

Nálev připravíte ze lžičky sušených květů na šálek vody. Voňavý nápoj uklidní nervy, často uleví i při bolesti hlavy, předchází nadýmání a provoní dech. Levadule se hodí i do směsí s dalšími, především uklidňujícími bylinkami, jako je meduňka či chmel.