V druhé polovině května již přízemní mrazíky na většině našeho území nehrozí. Každý pěstitel pochopitelně musí přihlédnout k nadmořské výšce zahrady i k předpovědi počasí. Pokud jeho zahrada leží v drsnějším klimatu, nezbyde mu než ještě chvíli počkat nebo citlivé rostliny chránit. Pro většinu pěstitelů však nastává období bez mrazů, kdy mohou bezstarostně vysazovat a vysévat všechny rostliny.

Květiny i zelenina

Ven můžete vysazovat veškerou teplomilnou plodovou zeleninu - rajčata, lilky, papriky, ačokču, melouny. U těchto druhů zeleniny je na setí pozdě, je třeba vysadit předpěstované sazeničky, aby stihly dát dostatek úrody. Ale rychle rostoucí a plodící cukety, dýně i fazolky i slunečnice můžete teprve vysít. I jejich klíčící a mladé rostlinky by mráz zahubil, nyní jim v růstu nic nebrání. Na záhony se v květnu vysévají i vysazují také letní saláty, brokolice, květáky a kedlubny.

Pokud jste ještě nevysadili hlízy jiřinek a begónií, je načase je osvobodit ze sklepa a svěřit půdě. V druhé půli května přichází čas pro výsadbu citlivých hlíz mečíků, koncem měsíce na hlízy dosen. Rovněž lekníny a další vodní rostliny do zahradních jezírek je ideální vysazovat v druhé půli května.

Ven můžete umístit také truhlíky osazené petúniemi, muškáty, lobelkami a dalšími balkónovými rostlinami.

Tipy pro výsadbu

Rajčata - Sazenice zasaďte do kypré, kompostem obohacené půdy hluboko, až po první listy, které můžete odtrhnout. Ze stonku v půdě vyraší kořeny, a čím více kořenů rostlina zapustí, tím rychleji roste a lépe plodí. Tyčková rajčata potřebují oporu, k níž je budete vyvazovat. Pokud ale zvolíte oblíbené spirálovité kovové opory, stačí rostliny včas navést a budou se ovíjet samy. Keříčkové odrůdy květy a plody tvoří naopak na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky.

Papriky - Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi. Sazenice se vysazují v rozestupech kolem 40-60 cm, podle vzrůstnosti odrůdy.

Do každé jamky přidejte lopatku kompostu, a zpola zasypanou sazenic důkladně prolijte. Pak teprve navršte zbytek zeminy.

Bazalka - Čím více slunečních paprsků na chráněném místě jí dopřejete, tím mohutnější a voňavější bude. Na teplo jsou obzvláště náročné červeně zbarvené variety. Substrát bazalce svědčí lehčí, ale výživný. Vláhy potřebuje stále dostatek, neboť velká plocha tenkých listů odpaří mnoho vody.