Velké sázení a setí po zmrzlých
15. 5. 2017

Velké sázení a setí po zmrzlých

Ledoví muži odešli, nebezpečí jarních mrazíků pominulo. Pro pěstitele, zahrádkáře a zahradníky je to jeden z nejdůležitějších momentů sezóny.

V druhé polovině května již přízemní mrazíky na většině našeho území nehrozí. Každý pěstitel pochopitelně musí přihlédnout k nadmořské výšce zahrady i k předpovědi počasí. Pokud jeho zahrada leží v drsnějším klimatu, nezbyde mu než ještě chvíli počkat nebo citlivé rostliny chránit. Pro většinu pěstitelů však nastává období bez mrazů, kdy mohou bezstarostně vysazovat a vysévat všechny rostliny.

Truhlíky osazené balkńovkami mohou ven

Květiny i zelenina

Ven můžete vysazovat veškerou teplomilnou plodovou zeleninu - rajčata, lilky, papriky, ačokču, melouny. U těchto druhů zeleniny je na setí pozdě, je třeba vysadit předpěstované sazeničky, aby stihly dát dostatek úrody. Ale rychle rostoucí a plodící cukety, dýně i fazolky i slunečnice můžete teprve vysít. I jejich klíčící a mladé rostlinky by mráz zahubil, nyní jim v růstu nic nebrání.  Na záhony se v květnu vysévají i vysazují také letní saláty, brokolice, květáky a kedlubny.

Pokud jste ještě nevysadili hlízy jiřinek a begónií, je načase je osvobodit ze sklepa a svěřit půdě. V druhé půli května přichází čas pro výsadbu citlivých hlíz mečíků, koncem měsíce na hlízy dosen. Rovněž lekníny a další vodní rostliny do zahradních jezírek je ideální vysazovat v druhé půli května.

Ven můžete umístit také truhlíky osazené petúniemi, muškáty, lobelkami a dalšími balkónovými rostlinami.

 Výsadba rajčat

Tipy pro výsadbu

Rajčata - Sazenice zasaďte do kypré, kompostem obohacené půdy hluboko, až po první listy, které můžete odtrhnout. Ze stonku v půdě vyraší kořeny, a čím více kořenů rostlina zapustí, tím rychleji roste a lépe plodí. Tyčková rajčata potřebují oporu, k níž je budete vyvazovat. Pokud ale zvolíte oblíbené spirálovité kovové opory, stačí rostliny včas navést a budou se ovíjet samy. Keříčkové odrůdy květy a plody tvoří naopak na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky.

Papriky - Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi.  Sazenice se vysazují v rozestupech kolem 40-60 cm, podle vzrůstnosti odrůdy.

Do každé jamky přidejte lopatku kompostu, a zpola zasypanou sazenic důkladně prolijte. Pak teprve navršte zbytek zeminy.

sazeničky bazalky

Bazalka - Čím více slunečních paprsků na chráněném místě jí dopřejete, tím mohutnější a voňavější bude. Na teplo jsou obzvláště náročné červeně zbarvené variety. Substrát bazalce svědčí lehčí, ale výživný. Vláhy potřebuje stále dostatek, neboť velká plocha tenkých listů odpaří mnoho vody.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS