Vinařův červenec: osečkování a hnojení révy
16. 7. 2014

Vinařův červenec: osečkování a hnojení révy

V červenci se hrozny pomalu nalévají. Důmylsným řezem lze jejich kvalitu výrazně podpořit, rovněž výživa je pro úrodu důležitá.

Pro pěstování révy je velmi důležitá listová plocha připadající na jednotku sklizně a zároveň co největší osvětlení této plochy – tedy „solární plochy“ listů nacházejících se na keřích. A právě ta se utváří v létě během července agrotechnickými zásahy.

Jak zkracovat letorosty?

Jeden z hlavních úkonů je tzv. zakracování letorostů, nebo–li osečkování. V červenci letorosty ještě neukončily svůj růst a mohou se ohýbat či převěsit. Proto letorosty nad horním drátem musíme zalomit. Jejich délka by měla být asi 120–150 cm. Neprovedeme–li osečkování, změní se solární plocha keře v neprospěch zastíněných listů, které málo asimilují a spotřebovávají svoje asimiláty k dýchání. Tím vzniká nadměrné množství kyseliny jablečné a snižuje se kvalita hroznů, hůře vyzrávají následně i letorosty. Osečkování provádíme v letních měsících 2–3x. Přitom stále nezapomínáme na odstraňování neplodných letorostů na starém dřevě a na dodatečné vylamování zálistků.

Obilí již dozrává, hrozny se teprve nalévají

Rizika letních bouřek

Při bouřkovém počasí se mohou zejména v červenci opět objevit houbové choroby, a to velmi intenzivně. Při vlhkém a deštivém počasí používáme preventivní postřik. Nechceme–li ovšem aplikovat chemické přípravky zbytečně, pozorujeme okolní rostliny, které nám slouží jako indikátory houbových chorob. Vzhledem k jejich tenčímu listovému parenchymu se na nich mohou vyskytnout plísně o několik dnů dříve než na révě. Tuto signalizaci úspěšně využívají zejména malovinaři – dříve než na révě se objeví plísně na růžích, jahodách, dubech a akátech. Jakmile to zjistíme, můžeme provést ihned preventivní postřik révy.

vinohrad

Letní výživa révy

V červenci dosahuje keř révy vinné maximální listové plochy, a proto můžeme aplikovat výživu na list. Hlavními prvky, které hrají při výživě révy rozhodující roli, jsou dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník, bor, zinek, molybden, měď, železo a mangan. Při rozhodování, čím a jak hnojit, ovšem nelze dát na všeobecná doporučení výrobců jednotlivých tekutých hnojiv. Chceme–li révu vyživovat harmonicky a opravdu účinně, je třeba si jednou za tři roky nechat udělat v některé z laboratoří rozbory listů. K rozboru odebíráme listy stojící proti květenství, jsou osvětlené a vyrůstají na letorostech uprostřed tažně. Skloubíme–li pak výsledky rozboru s agrotechnickým rozborem půdy, dostaneme přesný přehled o zásobách živin v naší viničce. Jedním z prvních příznaků nedostatku (ale někdy i nadbytku) výše uvedených prvků je žloutnutí a tabákovatění listů. Tyto příznaky mohou být ovšem ukazatelem mnoha dalších chorob – ať už virových či bakteriálních. Nejčastějšími příznaky například žloutnutí listů bývá tzv. chloróza, tj. nadbytek vápna v půdě a nedostatek železa. Projevuje se při deštivém počasí, utužení a neprovzdušnění půdy. Své při žloutnutí listů sehrává i nedostatek hořčíku při současném nadbytku draslíku.

Je načase připravit vinný sklep na novou ůrodu

Příprava vinného sklepa

Ve sklepech se už pomalu začínáme připravovat na první srpnová vinobraní raných odrůd. Dezinfikujeme a vymýváme sudy a nádrže, zkontrolujeme funkčnost lisů, mlýnků, odzrňovačů a odstopkovačů. Je–li chvíle času, doplníme do patřičných knih i vinařskou a vinohradnickou evidenci. 

Autor Lubomír Lampíř.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS