Vše o kompostování
18. 7. 2011

Vše o kompostování

Již dávno důmyslní zahradníci napodobili přirozený koloběh živin v přírodě. Vznikl kompost, geniální vynález. Jak, co a v čem kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní a levné hnojivo, jež nasytí celou zahradu?

Kompost pohltí spoustu zahradního i kuchyňského odpadu a za rok z něj vyrobí kvalitní organické hnojivo. Správně uzrálý kompost, to je příjemně vonící, drobivá tmavá prsť, která bude pro všechny rostliny zdrojem zdraví a krásy.

Jak založit kompost?

 • Z vybraného půdorysu odstraňte drny.
 • Na odkrytou půdu je vhodné položit základní vrstvu z klacíků či štěpky, která bude sloužit jako drenážní a provzdušňovací.
 • Mezi zemí a kompostem nesmí být žádná neprostupná bariéra, jinak by do něj půdní mikroorganismy a žížaly, jež mají v procesu kompostování hlavní úlohu, neměly přístup.

 

kompost potřebuje čerstvý vzduch

Jak dlouho kompost zraje?

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok. Díky procesům, jež v něm proběhnou, získáte tmavý substrát plný živin, který v žádném případě nijak nezapáchá. Ostatně ani správně udržovaný kompost nešíří do okolí žádný výrazný zápach.

dobře vyzrálý kompost by měl být téměř černý

Dostatečně vzdušný kompost není nezbytně nutné přehazovat, ovšem jedno či dvě přehození proces zrání urychlí. Vnější části by se při přehazování měly dostat dovnitř.

Co vše zkompostovat?

i

Materiály s různou vlhkostí i strukturou je vhodné ve vrstvách střídat či míchat.

Kompostovat můžete veškerý rostlinný odpad ze zahrady i kuchyně. Posečenou trávu a listí, mech, slámu, podrcené větve, kůru, piliny, zaschlé drny (pokládají se kořeny vzhůru). Výborným doplňkem je i hnůj. Zužitkujete i organický odpad z kuchyně, včetně kávové sedliny a sáčků od čaje a dřevěný popel. Přidat můžete i lepenku či nepotištěný papír.

 • Jemně posečená tráva vytvoří příliš kompaktní hmotu, který není dostatečně provzdušněná. Větší množství posekané  je vhodné obohatit o piliny, roztrhaný, nepotištěný papír či kartón.
 • Vláknitý odpad se zase rozloží rychleji, když je smíchán s trávou, posekanými kopřivami nebo listy kostivalu. Zelená hmota je nutná také pro dostatečný obsah dusíku.
 • Do kompostu můžete přidat i malý podíl zeminy, například z krtinců.
 • Cenným zdrojem živin v kompostu je chlévský hnůj i se slámou.
 • Velmi kvalitním materiálem jsou i kopřivy a další plevele, které dodají kompostu spoustu důležitých prvků.

biologické zbytky z kuchyně do kompostu klidně přidejte

Problematické materiály: vytrvalé plevele, listí ořešáku, nemocná jablka

Pokud jsou kompostovány plevele i s kořeny, mohou některé, zvláště při okraji volnějších kompostů, kde teplota není tak vysoká, přežít. Kořeny (či celé rostliny) je proto jistější kompostovat odděleně, například v perforovaných plastových pytlích a do kompostu je přidat nejdříve po půl roce. Zrovna tak na kompost nepatří zralá semena plevelů.

O kompostování ořešákového listí se odedávna vedou spory. Jeho nevýhodou je, že se rozkládá pomalu. Ale podle doktora Pelešky výhody převažují – více se dočtete v článku o kompostování ořešákového listí.

Zrovna tak lze při dodržení jistých zásad i kompostovat jablka napadená moniliózou. Jak, to vám v článku na toto téma  poradí rostlinolékař Josef Gall.

Tipy pro úspěšné kompostování

 • Přikrytí kompostu prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad. Postačí stará deka, vysloužilý koberec nebo ještě lépe vrstva slámy, která nebrání efektnímu osázení vršku kompostu rostlinami.

přikrytí kompostu

 • Kompost by neměl být mokrý, ale přiměřeně vlhký. Při dlouhotrvajícím suchu mu prospěje pokropení dešťovou vodou.
 • Proces zrání urychlí kompostový startér, který obsahuje potřebné mikroorganismy. Můžete jej zakoupit, poslouží ale i zkvašený výluh z kopřiv, kostivalu nebo hnoje či slepičinců.
 • Pro kompost je nejvhodnější polostinné, závětrné místo.
 •  Na zahradě, na balkóně či dokonce doma můžete ve speciální bedničce založit také kompost žížalový, který je velmi efektivní dík násadě výkonných kalifornských žížal.
 • Pokud chcete získat kvalitní listovku, můžete na podzim část spadaného listí kompostovat zvlášť. Do kompostéru je třeba jej mírně vlhké napěchovat (a předtím případně nasekat travní sekačkou), za rok z něj bude kvalitní mulč, za dva roky jemná listovka.

Zkrášlete kompost rostlinami

Kolem kompostu, ať již je v ohrádce nebo v kompostéru, můžete vysadit rozmanité keře, které jej zakryjí, částečně zastíní a budou na místě udržovat vyšší vlhkost.

Osadit je možné i vršek zrajícího kompostu (pokud není uložen v uzavřeném kompostéru). Ideální jsou k tomuto účelu například okrasné dýně, jejichž listy narostou do obřích rozměrů a na podzim sklidíte půvabné tykvičky.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNu~Wsqy.Z4Vj7aPZYTw), 20. 8. 2014, 14:54

je mozne kompostovat napadenne rajske

kompost

(CenC-7ca77a-mf5h4e), 25. 6. 2014, 09:30

Dobrý den,prosím o radu ohledně kompostu.Mám téměř plný komposter,plněný převážně posekanou trávou a v kompostéru je po roce pouze hnijící hmota,koupil jsem si druhý kompostéra nevím ,zda ten první mám částěčně přeložit ,nebo mám ještě čekat a doufat,že se to změní v zeminu,moc děkuji za rady.Kvapil

RE: kompost

(Lída), 25. 6. 2014, 10:12

na slámu jsem zapomněla, ta bude zanedlouho všude, ta vám to taky provzdušní

RE: kompost

(CenC-7ca77a-mf5h4e), 25. 6. 2014, 11:10

moc děkuji za info,problém je,že seču i 2x týdně,materiálu na proložení moc nemám(keře stříhám 1x za rok,listí hrabu na podzim...),tím kartonem jste myslela papír?

RE: kompost

(Lída), 25. 6. 2014, 13:58

Ano, klidně papír, lepenku, karton nebo jak se to všechno jmenuje:) jen by to nemělo být potištěné, pak stačí natrhat a šup s tím do kompostu. Výborné jsou taky kopřivy v celku, a ty piliny by vám někde na pile určitě dali. Vyšší tráva, když třeba máte květinovou louku sečenou dvakrát do roka, takové problémy nedělá, ale ta řezanka ano. Tak ať se daří!

RE: kompost

(Lída), 25. 6. 2014, 10:11

Tohle přesně dělá tráva, musíte to prokládat něčím jiným, jak je výše v článku. Na vašem místě bych to částečně přeložila a proložila pilinami, kartónem, větvičkami, listím... sám kompostér není zárukou ničeho, a ty plastové, málo vzdušné, vedou k hnití ještě víc a trávu je v nich potřeba opravdu mísit s dalším materiálem.

Plast nebo Dřevo

(Jenda), 17. 12. 2013, 12:02

Jaký je prosím funkční rozdíl mezi klasickými dřevěnými kompostéry a například http://www.puruplast.cz/kompostery/ takovými plastovými? Rychlost kompostování, životnost kompostu nebo se liší to, co do jednotlivých kompostů patří?

Děkuji

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS