Vše o pěstování zahradních kanadských borůvek
15. 11. 2013

Vše o pěstování zahradních kanadských borůvek

Chutí jsou od našich lesních k nerozeznání, plody jsou však o poznání větší a z pohledných keřů jich sklidíte přes 2l. Ale pouze pokud znáte nároky těchto pozoruhodných dřevin.

Pod názvy borůvky kanadské (Vaccinium corymbosum), zahradní, hroznovité, chocholičnaté nebo prostě velkoplodé se nacházejí vždy stejné dřeviny. Jejich vlastí je severoamerický kontinent. Z méně známého ovoce jsou snad nejvíce prošlechtěny do různých variet. Při nákupu se proto ptáme na konečnou výšku rostliny (1,2–2 m), velikost kulovitých až zploštělých plodů (až 2 cm), na dobu zrání (červenec, srpen). Kanadské borůvky jsou částečně cizosprašné; je tedy žádoucí mít vysazeno více odrůd.
Borůvkám se výborně daří i ve vyšších polohách hlavně díky rovnoměrné vysoké půdní vlhkosti i častým rosám. Zatímco v teplých polohách plody sklízíme již od počátku prázdnin, v 700 m n. m. to ovšem bude až v srpnu.

velkoplodé borůvky kanadské

Proč se nepěstují naše lesní borůvky?

Jistě mnohé ctitele borůvek napadne, proč se nepěstují ty naše lesní. Proč za nimi musíme daleko do lesa? Borůvka černá (Vaccinium myrtillus) rostoucí v Evropě je ve svých pěstitelských nárocích ještě vybíravější než ta kanadská. Vyžaduje tedy vysloveně lesní nebo horské podmínky s rovnoměrnou vlhkostí. Porosty z období plné plodnosti rychle odrůstají a pak prosychají. Lesních borůvek se sklidí co do hmotnosti z plochy nesrovnatelně méně než zahradních a jsou podstatně menší. Orientačně bylo zjištěno, že 1 litr kanadských borůvek obsahoval 616 plodů, lesních borůvek 1833 plodů.

lesní borůvka

Výsadba do rašelinové vany

i

Keříky vysazujeme stejně hluboko, jak byly vysázeny ve školce, nebo trochu hlouběji (asi o 3 cm). Z důvodu zajištění lepšího opylování vysazujeme k sobě alespoň tři rostliny (každou jiného kultivaru).

I když je to už asi obecně známo, musíme si připomenout, že kanadské borůvky vyžadují kyselou půdní reakci (pH 4 až 5). Malý přídavek rašeliny, kterým je posypán povrch půdy, nemá význam. Nejlépe je na ploše aspoň dvou čtverečních metrů (pro tři rostliny různých odrůd) vybrat všechnu půdu do hloubky 35 až 40 cm. Boční stěny obalíme fólií, abychom zabránili kontaktu s okolní zásaditější půdou. Pokud je na našem pozemku lehká půda, osvědčilo se jámu vyložit fólií a vytvořit tak podzemní misku.

Kanadské borůvky můžeme vysazovat do čisté rašeliny, která má uvedenu hodnotu pH; nikoliv však do zahradnického substrátu neutrální půdní reakce. Je možné k rašelině přidat nevápněný kompost, listovku, křemičitý písek, drcenou kompostovanou kůru, smrkovou nebo borovou hrabanku, ale vždy jen v menším množství. Pro doplnění živin zamícháme plná hnojiva s kyselou reakcí (určená pro rododendrony a další vřesovištní rostliny). Pochopitelně můžeme také použít přímo substrát pro kyselomilné dřeviny, který koupíme v zahradnictví.

Nejlepší chuť mají kanadské borůvky v době plné zralosti

Zálivka a stínění

Nejlepší místo je ve velmi lehkém polostínu. Čím více budou mít kanadské borůvky vody, tím více slunce snesou. Na více zastíněném místě keře rostou nerovnoměrně se stálou snahou se orientovat za sluncem; úroda je malá.

Náročnost další péče závisí na tom, jak svědomitě jsme vysazovali. Zdravé borůvky musí mít velké přírůstky a sytě zelené listy. Je třeba vydatně je zalévat. Kvalitu plodů i nárůst velmi ovlivňuje zálivka před sklizní, ale při velmi vysokých teplotách může slunce listy i plody popálit. Je tedy vhodné rostliny v těchto kritických situacích stínit (i popálená kanadská borůvka však další rok většinou opět obrazí). Dalším kritickým obdobím, kdy nesmíme u kanadských borůvek šetřit vodou, je srpen.

Hnojení a mulčování

i

Kanadské borůvky jsou dekorativní bílými květy, modrými plody, ale i červeně probarvenými listy na podzim. Můžeme je tedy umístit mezi okrasné dřeviny, třeba azalky.

Hnojit je můžeme jen kyselými bezchlorovými hnojivy (síranové formy draselných a dusíkatých hnojiv, superfosfáty), a to brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Dusíkem zásadně nehnojíme od července.
Kanadské borůvky mají kořeny jemné a povrchové. Okopávání (natož obrývání) tedy prakticky neděláme; omezíme se na opatrné pletí. Vhodné je nastýlání drcenou borovou kůrou.

květy kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum)

Zmlazovací řez

Od třetího roku po výsadbě některé staré výhony celé vyřežeme až těsně u země. Tím rostlinu průběžně zmlazujeme; mělo by zbýt vždy 6 až 8 silných výhonů. Čím rostliny řežeme silněji, tím budou bobule větší, ale jejich počet se sníží. Staré neprořezávané keře přinášejí jen malé plody, které často zasychají ještě před dozráním, rovnoměrné úrody tedy dosáhneme každoročním řezem. Větvičky pod tíhou úrody klesají, mohou se i polámat, proto je včas vyvážeme k oporám.

Kanadské borůvky u nás prakticky nemají choroby a škůdce. Jen když se k rostlinám dostanou zajíci, udělají sice řez za nás, ale bohužel často naprosto celkový.

Sklizeň zahradních borůvek

Z dorostlého (ve věku 6 let) a řádně pěstovaného keře bychom měli sklidit dva i více kilogramů borůvek. Plody v dosti početných hroznech ovšem nedozrávají všechny najednou (na rozdíl od borůvek lesních). Období sklizně trvá asi měsíc. Sbírat stačí jednou týdně. Je přitom třeba dávat velký pozor, abychom nevylomili ještě nezralé borůvky. Nespěcháme, borůvky i po setření ojínění musí mít modrou, nikoliv červenavou barvu, a pak také mají charakteristickou chuť. Úroda kanadských borůvek je lákavá pro ptáky. Nejlepší ochranu poskytuje síť. Musíme ji ovšem umístit na konstrukci, aby ptáci na plody nedosáhli přes oka, a také ji u země utěsnit, aby ji nepodlezli. Zároveň ovšem musí být konstrukce odklápěcí.

sklizeň kanadských borůvek

Velikost kanadských borůvek velice kolísá. Roli v tom hraje odrůda, ale i pravidelná vydatná zálivka a hnojení, stáří a zdraví větví i celého keře. Tak jako jiné ovoce se kanadské borůvky mohou také přeplodit, pak vidíme mnoho květů i nasazených plodů, které ovšem i při naší nejlepší péči nedorostou, protože je počet listů prostě nedokáže uživit.
Plody kanadských borůvek jsou chuťově k nerozeznání od pravých lesních, dužnina pouze nebarví. V kuchyni je tedy můžeme upotřebit stejně jako borůvky lesní.

Odrůdy  kanadské borůvky podle doby sklizně

  • Rané: Blueray, Bluetta, Duke, Earliblue, Goldtraube 23, Patriot, Reka, Spartan, Sunrise, Weimouth
  • Středně zrající: Bluecrop (nejčastěji pěstovaná), Bluegold, Bluejay, Dixi, Elizabeth, Emblue, Goldtraube 71, Pemberton, Reka, Siera, Selekta B, Selekta J, Toro
  • Pozdní: Barkeley, Brigitta, Darow Elliot, Herbert, Chander

Pozor na záměny

Jako borůvky se někdy s náležitou reklamou prodávají i jiné rostliny, které s nimi nemají botanicky nic společného. Jen plody snad mohou tvarem a barvou borůvku připomínat a mohou být i borůvkou nazývány. Mezi tyto málo známé ovocné druhy patří hlavně zimolez kamčatský (Lonicera kamtschaticum), muchovník kanadský (Amelanchier canadensis), lilek guinejský (Solanum nigrum var. guineense).

Autor Jiří Žlebčík.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

borůvka

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 9. 6. 2018, 11:05

Dobrý den,prosím Vás mám velikou prosbu.Proč mi takhle ta borůvka žloutne?? Plody jsou vyschlé.A to je už takhle druhým rokem,vždy ta samá větička.Hnojím podle návodu a zalévám dle potřebyDěkuji za Vaši odpověd

borůvky - odrůda

(VWPsQNudb-voQMQ6Kvm.h74Vl), 21. 6. 2016, 20:54

DObrý den,

obracím se na Vás s prosbou. Před třemi lety jsem dostala údajně kanadský keř borůvek a keř aljašských borůvek.A´ž letos poprvé rodí,ale ty "aljašské" se mi vůbec nezdají. V příloze zasílám fotografii. Dokážete rozeznat, zda se opravdu jedná o nějaký druh borůvek, či něco jedovatého? nechci ublížit sobě ani dítěti při konzumaci. Děkuji moc za odpověď

Dotaz k pěstování borůvek

(VWPsQNuz4eqkQMQv~.FC23hgc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 25. 5. 2015, 10:27

Dobrý den, mám několik keřů borůvek - různé druhy. U dvou mi od země vyrůstají silné větve s odlišnou barvou i velikostí listů a neplodí. Mám je odstranit?
Děkuji za odpověď . Dresslerová

borůvka

(VWPsQNuac8m~eYSx47bO), 8. 2. 2015, 17:07

Kanadská borůvka nám už druhým rokem vyroste do výšky tak dva a půl metru. Nevím co s tím,hnojím předpisově. Větve mají u země průměr tak 3cm,no htůza. Poraďte Iva

kanadské borůvky

(qhFoWYSSG7P~QkR6jYmeL37cVvbjdn), 19. 11. 2013, 20:29

Dobrý den! Kanadské borůvky pěstuji již řadu let s dobrými výsledky. Každý rok jsem odstranil jednu starou větev, ale nové výhony z půdy téměř nerostou. Přitom i na starých větvích vyrážejí nové výhony, které plodí. Proto jsem na starých větvích odstraňoval jen proschlé nebo nekvetoucí větvičky, ale původní,starou větev jsem ponechával. Mám tedy tyto staré větve důsledně odstřihnout a věřit, že kež vytvoří nové?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS