Vypěstujte si bylinky, letní grilování se bez nich neobejde
2. 6. 2016

Vypěstujte si bylinky, letní grilování se bez nich neobejde

A nejen grilování. Čerstvé bylinky z vás učiní mistra kuchaře. Jsou krásné, voňavé, zdravé – co víc si přát? Bylinkářství  založíte na malém kousku zahrady i na balkóně.

Aromatické bylinky se opravdu vyplatí pěstovat. Keříky oregána, rozmarýny, majoránky, tymiánu, šalvěje, levandule, meduňky, yzopu, myrty, estragonu, a mnoha dalších bylinek jsou krásné na pohled, voní, lákají motýly a čmeláky. A vy je užijete jako zdravé zelené koření, můžete z nich připravit léčivý a osvěžující čaj, koupel, olej, osvěžovač vzduchu…

bylinková zahrádka

Jestli ještě nemáte svou bylinkovou zahrádku, založte si ji. Bude vám dělat jenom radost. Na pouhém metru čtverečním na osobu lze při optimálním osazení vypěstovat dostatek bylinek pro běžné užívání. Ale čím více, tím lépe.

Bylinkové opojení

Už samotné bylinkové zákoutí v zahradě je místem přímo léčivým, zvláště pokud v něm vytvoříte příjemné posezení. V květináčích na balkóně jsou zase stále při ruce a dodají příjemnou atmosféru a vůni i všedním dním. Jako na dovolené u Středozemního moře. Pokrmy díky nim dostanou novou, jedinečnou chuť a budou zdravější.

petrželák s bylinkami

Oblíbený petrželák, z jehož otvorů bylinky rozverně trčí na všechny strany, je vhodný právě pro jednoleté druhy. Ve větším však můžeme pěstovat i druhy vytrvalé.

Jak je pěstovat?

 • i

  Pokud máme parapet plný bazalek a rozmarýnek, nemusíme se bát, že budeme mít doma plno hmyzu. Silná vůně těchto bylinek nevítané hosty odpuzuje.

  Na zahradě vyberte místo, kam dopadají sluneční paprsky co nejdéle.
 • Půdu pod bylinkami můžete pokrýt mulčem z oblázků – vypadá krásně a drží teplo.
 • Při pěstování v nádobách na balkóně či za oknem je ideální jižní či východní orientace.
 • Pěstování v nádobách je obzvlášť vhodné pro druhy, jež dobře nesnášejí mráz, například rozmarýnka.
 • Bylinky potřebují propustnou půdu, výživnou půdu. Těžkou zeminu vylehčete pískem a oživte trochou vyzrálého kompostu (přebytek živin je však spíš na škodu). Vhodný je také přídavek dřevěného popela v množství dva kbelíky na metr čtverečný. Mimo dalších prvků přidá do půdy vápník, který většině aromatických bylin svědčí.
 • Na těžších půdách je vhodné pěstování na vyvýšených záhonech, skalkách , nebo bylinkových šnecích - spirálovitá skalka, která může být maličká i velká, pochozí.
 • I bylinkám pěstovaných v květináči svědčí drenáž z hrubšího písku či kamínků na dně, ve kterém nesmí chybět otvor na odtok přebytečné vody.

bylinková spirála

I tato pravidla mají výjimku, která je potvrzuje – například mátě a čechřici svědčí stinnější a vlhčí místo.   

Bylinky u kadeřníka

K vytvoření půvabných košatých keříků bylinkám musíme pomoci a pravidelně zaštipovat výhony. Je to velmi výhodná údržba, neboť čerstvé výhonky můžete ihned použít v kuchyni. Místo nich brzy doroste několik dalších, takže čerstvé koření budeme mít neustále k dispozici.

zastřihávání rozmarýnky

Voňavé jednoletky

Kromě vytrvalých bylinek jsou v kuchyni nepostradatelné také jednoleté bazalky, bez kterých se neobejde jedno z nejlepších letních jídel, rajčata s mozzarelou. Po ruce je skvělé mít také čerstvou petrželku, exotický koriandr, jemný kopr. Lístky jednoletých bylinek můžeme sklízet již z malých sazeniček.

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS