Vypěstujte si křehké, chutné a zdravé kedlubny
2. 2. 2018

Vypěstujte si křehké, chutné a zdravé kedlubny

Spolu se salátem a ředkvičkami je jednou z prvních, navíc velmi zdravých jarních zelenin. Pěstovat lze odrůdy rané i pozdní, zelené i modré. Kedlubny typu české odrůdy Gigant mohou vážit až 5 kg!

Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.

Kedlubny můžete zjara pěstovat v pařeništi i na záhoně

Pěstování

sazenice kedlubnyPro zdárný růst potřebují hlubší, dobře zpracovanou zem s přídavkem vyzrálého kompostu. V žádném případě je nehnojíme čerstvým hnojem, který nesnášejí stejně jako většian druhů zeleniny. Nikdy je nesázíme hlouběji, než byla předpěstovaná sadba – tvoří pak deformované bulvy. Velmi důležitá je zálivka, která rozhoduje o praskání bulev. Některé odrůdy sice tímto jevem příliš netrpí, ale obecně platí, že výkyvy v příjmu vody kedlubnám neprospívají; nedostatečná zálivka rovněž způsobuje dřevnatění. Po výsadbě zakryjeme záhon netkanou textilii, která vyrovná rozdíly nočních a denních teplot a také dobře ochrání před škůdci brukvovitých zelenin, mezi něž patří především housenky běláska zelného.

Důležité je mezi sazenicemi dodržovat dostatečný spon (u raných 25x25 cm, u letních a podzimních odrůd 40x30 cm)., jinak bulvy zůstanou malé.

Semenáčky kedluben chutnají slimákům, ochrana může mít různé podoby

Sklizeň

Nejranější kedlubny, jak bílé tak i modré, sklízíme, jakmile bulvy dorostou průměru pěti centimetrů; tehdy jsou nejkřehčí a nejšťavnatější. Největší kedlubny k přímé konzumaci jsou modré pozdní Violeta s bulvami kolem sedmdesáti dekagramů a již zmíněný Gigant.

Rané odrůdy (a odrůdy pro rychlení) mají vegetační dobu 80-82 dnů, letní 85-90 a pozdní 100-150 dnů. K těm nejranějším, které vyséváme jako první, patří například bílé odrůdy Korfu F1, Kref F1 nebo Luna, mezi modrými odrůdami vybereme Ballot F1.

Autor Hana Kováříková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS